Slušaj 'vamo, Mark ima nešto da vam kaže
Vreme čitanja: 3min | pon. 13.01.25. | 10:55
Barselonin trijumf u Džedi iz malo drugačijeg ugla
Prvo o činjenicama: Barselona je osvojila 100. pehar od osnivanja kluba bilo da je reč o domaćim ili međunarodnim znamenjima; drugi put u sezoni je ponizila igrački i rezultatski najvećeg rivala; na dva El Klasika dala je devet golova (4:0, 5:2); ako ovako nastavi prosek po meču biće tri pogotka, jer pod vođstvom Hansija Flika ima 83 precizna hica na 28 utakmica u svim takmičenjima; njena ofanzivna linija deluje nezaustavljivo, pošto su Robert Levandovski, Rafinja i Lamin Jamal na zibirnom učinku od 53 gola i 23 asistencije!
Onda o utiscima: Katalonci uživaju u fudbalu; smeju se; raduju se igri; dišu kao tim! I baš to se, osim fudbalskih kvaliteta, i te kako moglo uočiti tokom finala Superkupa Španije u Saudijskoj Arabiji protiv Reala. Ova ekipa je – ekipa. Kao da su se drugari iz komšiluka skupili posle škole i rešili da onima iz drugog naselja pokažu šta umeju. Od najstarijeg Roberta Levandovskog do najmlađeg Lamina Jamala. Glupo bi bilo da poredimo vremena, ali svlačionica Barse bila je zatrovana i kad su veći majstori od aktuelnih bili u njoj, ali nekad je poželjno biti oslobođen sujete, da bi vam ostatak grupe verovao.
Izabrane vesti
U svakom gestu Levandovskog se vidi da Poljak ne vidi sebe kao glavnu zvezdu, iako to jeste. U skromnosti Jamala se uočava da ga zanima fudbal više nego da popuje drugima. U nerviranju Injiga Martinesa posle povrede, a zbog pojedinih odluka sudija, koliko mu je stalo. A u postupku Marka Kasada možda odlika budućeg kapitena. Među detaljima koji su obeležili meč za trofej u Džedi spada i onaj koji možda na prvi pogled nije mogao da se uoči, a tiče se trenutka kad je Barselona ostala sa desetoricom na terenu posle isključenja Vojćeha Ščensnog. Dok se Injaki Penja spremao da uđe umesto Gavija, a Lamin Jamal ustupio mesto Daniju Olmu, glavni na terenu je zapravo bio – Kasado.
Na centru je okupio družinu i održao joj govor. Pre Levandovskog, iako je špic od njega deceniju i po stariji, a na osnovu reputacije, uloge u svetskom fudbalu i pređašnje saradnje sa Flikom u Bajernu bi bilo prirodno. Pre štopera koji često umeju da budu produžena ruka trenera. Pre Rafinje, koji je jedan od najuticajnijih igrača tima od početka sezone. Pre Kundea, Pedrija, Arauha, momaka sa daleko više iskustva.
Flik je pozvao Kasada, momčića koji je u septembru proslavio 21 godinu, koji još nema ni 30 utakmica za Blaugranu, koga šira svetska javnost tek upoznaje... I poverio mu da ekipi prenese taktičke zamisli stručnog štaba. Kakvo poverenje! Kakva ilustracija mentalne snage momka kome klub nije baš verovao, ali on jeste sebi. Kakva spoznaja da Mali Kimih, kako su mu tepali novinari, može da bude lider ove Barselone, iako u njoj ima najmanje iskustva.
Kad je Kasado okupio ostatak grupe svi su shvatili njegovu veličinu. I svi su ga slušali. Ne zato što ima genijalne ideje (možda i ima), još manje zato što je Flikov kurir, nego zato što nagoveštava impresivan karakter i raste u lidera. To se nije desilo u utakmici La lige protiv Hetafea, niti na 4:0 protiv Bresta u Ligi šampiona, nego u borbi za trofej, kad se Real Madridu učinilo da bi možda mogao da se pridruži paradi golova u pustinji. Izdanak La Masije očito uživa poverenje trenera kao što ga je ne tako davno imao Frenki de Jong. Kasado ne samo da je Holanđanina preselio na klupu, nego mu je oduzeo ulogu lidera i ako ne poleti – a deluje da neće – Barselona će dobiti fudbalera koji bi u narednoj deceniji mogao da bude uticajniji od svih napadačkih ala.
Golove će uvek imati ko da daje, ali kao što Marka primećuje „Kad Kasado priča, ostali slušaju“, tako će Katalonci dobiti novu dimenziju, kakvu su nekad imali za mozgom u liku Serhija Busketsa.