Regionalno pomeranje granica: Rikardu Zlatna kopačka Balkana, pao Hajdukov rekord iz međuratnog perioda
Vreme čitanja: 4min | sre. 15.06.22. | 09:00
Bilbija unikat, jedini ima više golova od utakmica među najboljim strelcima
Rekordi ostanu tamo negde u knjigama zapisani, titule su te koje se imaju težinu, a na tom polju se slabo šta u regionu promenilo u odnosu na prethodne sezone. Crvena zvezda odbranila je duplu krunu, u Grčkoj niko nije bio ni blizu da razbije monotoniju i spreči feštu u Pireju. Jedino je u Hrvatskoj vladala kakva-takva neizvesnost, a opet se sve završilo dobro poznatim i toliko puta viđenim scenariom u minule dve dekade - Dinamo na vrhu. Samo što je Hajduku ostavio mrvice, “prepustio” je arhineprijatelju kup. I još ponešto.
Regionalni poredak teško se menja, bar kada je reč o najkvalitetnijim ligama, onim koje daju učesnike grupnoj fazi evropskih takmičenja. Ili nokaut fazi, što je postao sve učestaliji slučaj za podneblje Srbije i Hrvatske. Ostali, sa izuzetkom Grka, i dalje su (poprilično) daleko. Večiti rivali pomerali su granice u Ligi Evrope, odnosno Ligi konferencije, i crveno-beli i crno-beli stali su u osmini finala. U Humskoj su ostali bez trofeja, taj poslednji utisak je najjači. Pokupili su samo individualna priznanja, završila su u Rikardovoj kolekciji. Gomeš je prevazišao dostignuća Mateje Kežmana, postao je najbolji strelac Superlige za sezonu 2021/2022, ali i Zlatna kopačka Balkana.
Izabrane vesti
Najveća opasnost po protivničke odbrane u regionu dolazi iz Partizana. Dao je Rikardo Gomeš 38 golova, oborio rekord Mateje Kežmana, miljenika Partizanove publike, i ušao u istorijske almanahe. Golovi su se na crno-beloj strani Topčiderskog brda pisali Rikardovim imenom, bio je među najzaslužniji što je tim Aleksandra Stanojevića osvojio najviše bodova u 21. veku (98) i ostvario nikad više pobeda (31). Rekord Parnog valjka star 22 godine je pao, jedan drugi - nije. Darko Pančev ostao je apsolutni rekorder ovdašnjeg fudbala, u pohodu Crvene zvezde na Kup evropskih šampiona i državno prvenstvo pogađao je okruglo 40 puta.
Terorisao je Rikardo protivnike u nacionalnom šampionatu i kupu, sve osim jednog - večitog rivala. Na četiri meča protiv Crvene zvezde nije uspeo da matira Milana Borjana, na tri ni da uđe u šansu. “Zaključao” ga je Aleksandar Dragović, “isterao” ga je sa terena i dobio najvažniju bitku. I to je zapravo jedina mrlja u sezoni reprezentativca Zelenortskih Ostrva.
Rušeni su rekordi u Srbiji, ali i u susedstvu. Posle 87 godina Hajduk je dobio novog kralja strelaca. Leo Lemešić, leganda splitskih Bilih iz međuratnog perioda, sve do ove godine bio je najefikasniji igrač Hajduka u jednoj sezoni. Drugi najbolji strelac Hajduka svih vremena - jedino Frane Matošić dao više golovao od Lea - je u sezoni 1933/1934 dao 26 golova u Kraljevini Jugoslaviji, do Marka Livaje niko od prvotimaca Majstora s mora nije uspeo da ga nadmaši. Postigao je 28 golova u prvenstvu, 32 u čitavoj sezoni.
Hajdukova “desetka” obeležila je sezonu u Hrvatskoj, sve je počelo sa Livajamanijom i navijačkom histerijom kada je odlučio da potpiše ugovor i ostane na Poljudu, a završilo se prekidom devetogodišnjeg posta. Toliko su Bili čekali na trofej. I kup je mio i slavio se kao titula - a, ni od nje nisu bili daleko, skupo ih koštao remi u Koprivnici kada su Livaja i Nikola Kalinić bili suspendovani zbog parnih kartona - a od Livaje su u jednoj sezoni HNL-a više puta mrežu tresli samo Dinamovi napadači Eduardo da Silva, koji je sa 34 gola bio Zlatna kopačka Hrvatske i Goran Vlaović sa 29.
Porastao je Livaja u očima navijača splitskog kluba toliko da ima status božanstva, slično je i sa Nemanjom Bilbijom u Mostaru. Napadač iz Banjaluke je balkanski unikat, sezonu je završio sa više golova nego utakmica. Drugu godinu zaredom je najbolji strelac Bosne i Hercegovine, razgrtao je čuvare i vodio Zrinjski do titule sa 34 gola na 33 utakmice. Jedan od te brojke spakovao je u kupu. Neverovatni podaci, ne čudi što je ulica pored stadiona pod Bijelim brijegom nosi njegovo ime.
Od svih na Balkanu koji su u nacionalnim šampionatima dobijali Zlatnu kopačku, Bilbija je najproduktivniji. Gol postiže na svakih 86 minuta, a najbliži su mu Marko Livaja i Aleksandar Katai, čije ime je na semaforu blinkalo na 109 minuta. Ofanzivac Crvene zvezde najveći je gubitnik, pošto je jedini igrač koji je u čitavoj sezoni prebacio 30 golova - zaustavio se na 32 - a da nije najbolji strelac lige, iako je u prvenstvu najčešće tresao mrežu. Pritom je imao i 14 asistencija i jedini je od golgetera ostvario dabl-dabl učinak.
NAJBOLJI STRELCI BALKANA PO ZEMLJAMA ZA SEZONU 2021/2022:
SRBIJA
Rikardo Gomeš (Partizna) - 38 golova, 54 utakmice
HRVATSKA
Marko Livaja (Hajduk) - 32 gola, 40 utakmica
BIH
Nemanja Bilbija (Zrinjski) - 34 gola, 33 utakmice
SLOVENIJA
Ognjen Mudrinski (Maribor) - 18 golova, 29 utakmica
MAKEDONIJA
Sandej Adetunji (Škupi) - 20 golova, 28 utakmica
CRNA GORA
Adnan Bašić (Petrovac) - 14 golova, 33 utakmice
GRČKA
Jusef el Arabi (Olimpijakos) - 23 gola, 51 utakmica
RUMUNIJA
Florin Tanase (FCSB) - 20 golova, 36 utakmica
BUGARSKA
Pjeros Sotiriju (Ludogorec) - 23 gola, 42 utakmice
ALBANIJA
Saliju Gvindo (Lači) - 23 gola, 47 utakmica
***NAPOMENA: Podaci preuzeti sa specijalizovanog portala Transfermarkt.