
Radujkova poruka klubovima: Budimo jedinstveni, bez promena naš fudbal neće izdržati
Vreme čitanja: 3min | pon. 07.04.25. | 10:12
“Ostanemo li na istom, ostaćemo bez publike, sponzora i investitora“, kaže generalni sekretar FSS za Mozzart Sport
Delovalo je da je sve gotovo, ali onda su prvo Crvena zvezda, pa i neki drugi klubovi digli glas i rekli da skraćenje Mozzart Bet Superlige sa 16 na 12 klubova ipak nije najbolje rešenje. Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Branko Radujko poziva zato sve aktere na još jedan krug konsultacija, ali uz napomenu da bi ostanak na istom značio veliki rizik za budućnost srpskog fudbala.
U izjavi za Mozzart Sport, Radujko insistira na terminima kakvi su dijalog, jedinstvo i okupljanje. I dodaje da je baš zato FSS odložio konačnu odluku, pa se o skraćenju neće razgovarati na sutrašnjoj sednici Izvršnog odbora. Ideja je da se pre definitivnog preseka, obavi još jedan krug konsultacija sa svim klubovima. Jer kako kaže Radujko...
“Ovo je centralno pitanje budućnosti srpskog fudbala. I potrebno nam je okupljanje i jedinstvo. Ako donesemo prave odluke, podići ćemo značajno kvalitet lige i interesantnost mečeva. Ako u tome uspemo, vratićemo publiku na stadione, privući sponzore i investitore. Bez ta tri faktora naš fudbal neće moći da funkcioniše i nećemo moći da izdržimo trku“, kaže Radujko za Mozzart Sport.
Izabrane vesti
Dakle, kako dalje, sad kad su se pojedini klubovi usprotivili promeni? Uz Zvezdu tu su zvanično i Novi Pazar, Mladost Lučani, Tekstilac i IMT.
“Ako smo šest meseci zajedno tražili najbolje rešenje i ako su se sada pred samo usvajanje otvorila određena pitanja važno je da o tim pitanjima još jednom razgovoramo, mirnim rečima i stabilnim argumentima. Nismo zabili glavu u pesak. Hoćemo da čujemo jedni druge. Već sledeće nedelje nas na ovu temu očekuje veoma važan sastanak sa klubovima i eskpertima iz Uefe i Uefinog strateškog instituta, HyperCube, sa kojim smo radili inicijalni predlog. Verujemo da ćemo o svim pitanjima kvalitetno razgovarati i doći do najboljeg rešenja“.
Ovom predloženom uglavnom su zamerali nekoliko nedostataka, a čini se da se u prvi plan najviše isticao taj da u ligi koja može da bude samo razvojna format s 12 klubova neće mladim igračima – potencijalno najvrednim za prodaju – obezbediti minute.
“Predlog formata lige podrazumeva i čitav niz pratećih izmena i pravila, a centralno pitanje za Savez je bilo, između ostalog, upravo to da se omogući i razvoj srpskih igrača u oba nivoa takmičenja. S jedne strane konkurentnost naših igrača, klubova i reprezentacije na evropskom tržištu, a sa druge strane razvoj mladih igrača. I verujemo da ćemo doneti odluke koje će ispuniti očekivanja i po pitanju mladih igrača i po pitanju konkurentnosti“.

Druga zamerka tiče se potencijalne “beogradizacije“ Mozzart Bet Superlige? Radujko odmahuje rukom.
“Volim da govorim o činjenicama. Ne bih ni sada polemisao o pitanjima o kojima ćemo razgovarati zajedno, jer duboko verujemo u dijalog. Ali svakako kada pogledate i danas strukturu klubova u Superligi Srbije i Prvoj ligi Srbije videćete da više klubova ima iz regiona Zapadna Srbija i Vojvodina nego iz regiona Beograda“.
Odakle onda sav ovaj otpor?
“Nekoliko klubova je nedavno istaklo određene primedbe i pitanja. I nama je jako važno da kroz ta pitanja i primedbe prođemo zajedno i dođemo do najboljeg rešenja. Legitimno je da se postave pitanja i naše je kao onoga ko predlaže promene da sasluša ta pitanja i da svako rasvetlimo do kraja“.
Ali, ako nastavimo po starom...
“Mislim da smo svi svesni šta bi to značilo. Imali bismo prazne stadione. Ne bi bilo sponzora, ne bi bilo investitora. Fudbal bi gubio trku ne samo sa vodećim ili srednje jakim evropskim ligama, nego i sa onim dosta lošijima. Znamo da smo danas već na 22. mestu Uefine range liste i da pride imamo negativan trend“, upozorava Radujko na kraju javljanja Mozzart Sportu.