Ko je ko u Ligi šampiona? Hrvatska skoro kao Srbija, Slovenija, Makedonija, BiH i Crna Gora zajedno

Vreme čitanja: 4min | uto. 18.02.20. | 14:38

Koliko fudbalera bivše jugoslovenske republike imaju u nokaut fazi elitnog takmičenja

Vreme je za ono najbolje u evropskom fudbalu. Nokaut faza Lige šampiona.

Najbolji evropski klubove se obično nađu među 16 najboljih u Ligi šampiona. Tako je i ove godine. Po kvalitetu, svi najbolji su u nokaut fazi elitnog takmičenja. Možda jedino nedostaje Inter koji po kvalitetu spada među 16 najjačih timova Evrope. Eventualno Ajaks. Ostavimo istoriju i tradiciju na stranu. Velikim klubovima poput Milana, Mančester Junajteda, Benfike, Porta ili Arsenala nažalost više ne pripada status među 16 najboljih u Evropi. Nekima koji igraju dobar fudbal poput Lacija ili Lestera još treba da dokažu da su za ovaj krem evropskog fudbala.

Izabrane vesti

A gde su najbolji klubovi, tu su u i najbolji igrači. Da se ne lažemo, prave zvezde igraju u nokaut fazi Lige šampiona. Oni koji trenutno nisu u nokaut fazi a smatraju sebe zvezdama, treba da se zapitaju zašto je to tako. Da li imaju kvalitet da sebe smatraju zvezdama? Da li su sportske interese podredili finansijskim i zbog toga nisu među najboljima? Da li su nedovoljno ambiciozni? Ili možda samo nisu imali sreće sa svojim klubovima jesenas u grupnoj fazi? Uglavnom su to razlozi za odsustvo nekih velikim imena iz nokaut faze Lige šampiona.

 Sve kvote za osvajače Lige šampiona pronađite OVDE

Prema bazi podataka specijalizovanog sajta Transfermarkt koji se uglavnom vodi zakonima tržišta i otprilike pogađa vrednost najboljih igrača planete, samo jedan od 20 najskupljih igrača sveta (oni koji vrede 90.000.000 evra i više) neće zaigrati u nokaut fazi Lige šampiona ove sezone. U pitanju je Pol Pogba koji se nalazi na 18. mestu najvrednijih fudbalera današnjice. Dakle, 17 najboljih je tu. Ako zagrebemo dalje, od 45 najvrednijih na svetu (čija procenjena vrednost je 75.000.000 evra i više), pored Pogbe, u Ligi šampiona nema još njegovog saigrača Markusa Rašforda, zatim Kaja Haverca (Leverkuzen), Kristijana Eriksena, Romelua Lukakua i Lautara Martineza (sva trojica iz Intera). Dakle, 39 od 45 najvrednijih igrača sveta igraju u osmini finala elitnog takmičenja. Treba li bolji dokaz kvaliteta ovog takmičenja i kakav fudbal ćemo gledati od večeras pa do finala 30. maja?

Kada se gleda klupska pripadnost iz 45 najskupljih sveta (odsnosno 39 najskupljih u Ligi šampiona), najviše ih dolazi iz Liverpula – čak sedmorica. Mančester Siti ih ima šestoricu, Barselona petoricu, Više od šestine najskupljih zvezda Lige šampiona igra za Redse. PSŽ ih ima četvoricu, Juventus i Totenhem po trojicu, Real, Atletiko i Bajern po dvojicu, a Čelsi, Borusija Dortmund, Lajpcig i Napoli po jednog. Valensija, Atalanta i Liun su jedini klubovi u osmini finala Lige šampiona koji nemaju nijednu veliku zvezdu.

Što se tiče nacionalnosti, najviše zvezda u osmini finala Lige šampiona dolazi iz zemlje svetskih šampiona. Francuzi imaju šestoricu fudbalera među 39 najskupljih u Ligi šampiona. Nemačka i Engleska imaju po petoricu, Portugalija, Holandija, Argentina i Brazil po trojicu, Španija, Belgija i Senegal po dvojicu, Italija, Egipat, Južna Koreja, Slovenija i Škotska po jednog.

Što se tiče zemalja iz regiona, samo jedan fudbaler su ubraja među najvrednije igrače današnjice. Slvovenački golman Jan Oblak. On je jedan od trojice slovenačkih fudbalera u osmini finala Lige šampiona. Tu su još Iličić iz Atalante i Kampl iz Lajpciga. Trojicu igrača ima i Srbija: Luka Jović, Nikola Maksimović i Ivan Šaponjić, a po jednog Makedonija (Elmas), BiH (Pjanić) i Crna Gora (Savić). Ubedljivo najviše igrača u osmini finala LŠ od bivših jugoslovenskih republika ima Hrvatska. Čak sedmoricu: Modrić (Real Madrid), Kovačić (Čelsi), Perišić (Bajern), Rakitić (Barselona), Lovren (Liverpul), Vrsaljko (Atletiko) i Pašalić (Atalanta).

A potpuno druga stvar je ko će od registrovanih fudbalera igrati u nokaut fazi. Većina hrvatskih fudbalera su starteri ili u rotaciji, a do sredine marta jedino neće igrati teže povređeni Perišić.

Što se srpskih igrača tiče, Maksimović je na granici startne postave, Jović je rezerva koja nekada dobije priliku, a Šaponjić verovatno neće ni debitovati. Primera radi, prošle sezone je Srbija u nokat fazi imala četvoricu fudbalera koji su imali ozbiljnije uloge u svojim timovima: Tadić (Ajaks), Matić (Mančester Junajted), Kolarov (Roma) i Nastasić (Šalke). Sezonu ranije su igrali takođe Matić i Koalrov, kao i Duško Tošić iz Bešiktaša. Godinama unazad u nokaut fazi Lige šampiona su igrali i Živković (Benfika), Kolarov (Mančester Siti), Matić (Čelsi), Mitrović (Gent), Subotić (Borusija Dortmund), Ivanović (Čelsi), Vidić (Mančester Junajted), Luković (Zenit)... Utisak je da uloga srpskih fudbalera u najkvalitetnijem evropskom takmičenju nikada nije bila skromnija nego ove sezone. Što nešto govori i o kvalitetu.

LIGA ŠAMPIONA - OSMINA FINALA, PRVI MEČEVI

Utorak
21.00: (3,50) Atletiko Madrid (3,10) Liverpul (2,25)
21.00: (2,85) Dortmund (3,50) PSŽ (2,40)

Sreda
21.00: (1,80) Atalanta (3,60) Valensija (4,60)
21.00: (2,45) Totenhem (3,40) RB Lajpcig (2,85)

Utorak (25.02)
21.00: (4,60) Čelsi (3,60) Bajern (1,80)
21.00: (3,60) Napoli (3,45) Barselona (2,05)

Sreda (26.02.)
21.00: (4,90) Lion (3,60) Juventus (1,75)
21.00: (2,50) Real Madrid (3,40) Mančester Siti (2,75)

*** kvote su podložne promenama


Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara