.jpg)
PRELAZZI: Dvadeset dugih godina – čekajući oktobarske promene
Vreme čitanja: 5min | čet. 08.10.20. | 08:33
Svašta je stalo u tih sedam-osam dana kada smo poslednji put bili deo Evrope; ma šta, svašta je stalo u samo šest minuta, dok traje nemaš vremena da staneš i udahneš vazduh, čini se da se vreme ubrzava, da ljudski mozak ne može da podnese toliko događaja
Ponekad ti se, mahom kad pogledaš unazad, jer dok sve traje nemaš vremena ni da staneš i udahneš vazduh, čini da se vreme ubrzava, da istorija ne može da izdrži toliko događaja.
Nedavno sam, iz profesionalne potrebe a još više iz znatiželje, proveo pola dana u čitaonici periodike u biblioteci, bistreći događaje iz maja i juna 1990.
Izabrane vesti
Između "Maksimira" i penala protiv Argentine stalo je više uzbuđenja, prevrata i afera nego što jedan prosečan ljudski mozak može da podnese.
Deceniju kasnije bila je još jedna baš brza godina, dvehiljadita, o kojoj se ovih dana mnogo pričalo, o nekim godišnjicama koje su obeležene ovako i onako.
To je onda kada je sve izgledalo kao da će sve otići do stotinu đavola, bili smo poraženi i uvređeni, desetkovani i prognani, samo da bi proradio onaj čuveni balkanski inat – nije on, eto, uvek tako loš, nemojte da nas lažu – i preokrenuo sve, dok su Evropa i svet gledali razrogačenih očiju.
O tome će se kasnije snimati dokumentarne emisije, svako će imati nešto da kaže, zasluge će preuzimati i oni koji su to zakuvali i oni koji su bili samo nemi posmatrači, ući ćemo i u reklamu za jedan holivudski blokbaster...
Svašta je stalo u tih sedam-osam dana kada smo poslednji put bili deo Evrope; ma šta, svašta je stalo u samo šest minuta, dok traje nemaš vremena da staneš i udahneš vazduh, čini se da se vreme ubrzava, da ljudski mozak ne može da podnese toliko događaja.
Šest minuta, to je sve, protiv talentovane, ali na koncu sluđene i polupane Slovenije...
I dva-tri jednako luda minuta protiv Španije...
.jpg)
O dvehiljaditoj govorimo, samo o fudbalu, naravno, uoči još jednog sudbonosnog baraža, još jedne raskrsnice na kojoj se nalazi naš fudbal: zaustavili smo se na onoj liniji preglednosti, oko nas zuje poletni halandi, te skupocene limuzine i ganc-novi sportski automobili, i treba se uključiti u taj saobraćaj, prvi put posle dvadeset leta.
Previše je vremena prošlo, i ako tri od poslednja četiri Mundijala govore da još ovde ima talenta i rada dovoljnog toliko da ne ispadnemo iz svetskih tokova, eto, odemo mi na taj planetarni sajam i ponekad se spanđamo i sa zgodnom hostesom, važno je i na svom kontinentu, u svom dvorištu, pokazati nekada zube, označiti teritoriju, reći da smo 2000. bili deo Evrope i da je važno da to budemo ponovo.
Možda smo za sve krivi sami, možda je bilo previše kolektivnih misli kod onih 0:3 – prvo majstor Zahović, pa Pavlin i opet Zahović, pa crveni karton Siniši – zaklinjanja i nuđenja đavolu sreće do petog kolena?
"Samo da ovo ne izgubimo, samo da nas ne ponize, neka se čudo desi, pa posle neka bude šta hoće", i tako smo za 360 sekundi potrošili svu sreću koju bi strpljivije, racionalnije nacije krckale u narednih, evo, dvadeset godina.
Videlo se da ćemo trljati laktove s baksuzlukom već u onoj poslednjoj utakmici u grupi, trileru koji je najavio da će 21. stoleće biti krcato ludim fudbalom i preokretima.
Taj meč, SR Jugoslavija – Španija, nalazi se visoko na listama najneverovatnijih utakmica ikada odigranih.
I opet smo imali crveni – ovog puta Jokanović – i opet nam to nije smetalo, sve do duboko, najdublje u nadoknadi, kada pogađa Mendijeta, i okej, dobri smo, nije se ponovio Piksi ali i dalje Španci nisu bauci i ale, Španci su u stvari reprezentacija koja je na svakom takmičenju umela da podbaci, teško je objasniti nekome ko je tada tek rođen da Španija nije neka velesila; okej, kul smo, a onda Alfonso, od svih ljudi, Alfonso.
Ah, kad smo kod Evropskog prvenstva i njegovog istorijata, pa baš smo mi bili prvobitni majstori saspensa i pozne, pozne drame. Na onom prvom prvenstvu, 1960. godine – trebalo je proteklog leta da se slavi šezdeseti rođendan, ali je žurka odložena, kao što je i sve odloženo – Jugoslavija je gubila od Francuske 4:2, i to na Parku prinčeva, ali onda je Dražen Jerković dao dva gola za minut.
(Živ je, inače, i Viktor Ponedeljnik, koji će nam u finalu oteti viđenu krunu. Piše i knjige, jedna se zove "Ispovest centralnog napadača", mogla bi da bude zanimljiva, samo kad bi se znalo ruskog... Slavna rubriko "Premotavanje", panjimaješ?)
Te 2000, vratimo joj se, i posle Alfonsa mislimo da smo u redu, čuje se da je okončano 0:0 između Slovenije i Norveške, i prolazimo dalje; naša radost trajaće samo dok ne shvatimo ko će nam biti protivnik, jer malo ko je verovao da ćemo se revanširati za onu prečku i onaj neprebol od pre dve godine ranije.
Kao što i nismo...
.jpg)
Ludi dan u Brižu – mnogo kasnije će biti snimljen onaj sjajan film koji će se tako zvati, ali ni ta crna komedija neće biti urnebesna koliko utakmica od kojeg je zanemela Evropa; pa čak je Govedarica dao strašan gol – pojavi se povremeno u sećanjima, i onih 3:3 jednako često, da nas podsete kako je to dobro biti na Evropskom prvenstvu, posebno što deluje da na Evropskom prvenstvu mi ne možemo da ne budemo glavne zvezde, čak i kad ne igramo, kao '92...
I zbog te dvehiljadite, i zbog te devedesetdruge, koja nam je oteta na pravdi Boga iako će ostati nikada nezatvoreno pitanje u kakvom bismo se tačno sastavu i u kakvoj mentalnoj snazi našli u Švedskoj, i zbog toga što bi još jedno Evropsko prvenstvo na televiziji, sad kad ga ne igraju samo oni koji se baš trude da ga ne igraju, bilo razarajuće po moral u post-kovidnoj novoj normalnosti...
Zbog svega toga, pa još mnogo onog neizgovorenog, a što ima veze sa moralom, dostojanstvom, (samo)poštovanjem.
Zato je važno, baš jeste.
Iz našeg notornog pesimizma nekad znaju da se rađaju velike stvari; ne bi bio prvi put da se doslovno preko noći od, naoko, nezainteresovanosti za nacionalni tim, ponovo zagledamo u televizor i postanemo selektori za jednokratnu upotrebu.
Samo, eh, "samo" treba, za početak, srušiti Norvešku.
.jpg)
Duže od pola veka pre meča u kojem su, pa i po kvotama, Norvežani favoriti, sreli smo se prvi put sa njima: tada je Norveška bila zakleto amaterska fudbalska nacija, pričalo se da su igrači koji su srušili veliku Jugoslaviju, sa Džajom i Vasovićem i Galićem, prethodne noći radili kao konobari u hotelu u kojem su bili smešteni naši igrači.
Možda je jedna od onih prikladnih urbanih legendi, negde između izgovora (da nam nisu nešto sipali u piće?), svejedno, eto, od tada su nam malo u kreditu.
Pre dvadeset godina, vratimo se još jednom u dvehiljaditu, bez ijednog Halanda u ekipi – ali sa Solsjkerom, Kerjuom, Iversenom, Floom, tada mladima Riseom i Bakeom – bili su nam kratki intermeco između dva raspašoja.
Znate, to je ona godina kada je sve izgledalo kao da će sve otići do stotinu đavola, bili smo poraženi i uvređeni, desetkovani i prognani, samo da bi proradio onaj čuveni balkanski inat, pa se za nekoliko meseci, dana i minuta desilo više uzbuđenja, prevrata i afera nego što jedan prosečan ljudski mozak može da podnese.
PIŠE: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.