Srpski fudbaleri u Rumuniji (©Starsport)
Srpski fudbaleri u Rumuniji (©Starsport)

Počinje prvenstvo Rumunije: 321 utakmica, devet prvaka, šest Srba i dva debitanta

Vreme čitanja: 8min | pet. 12.07.24. | 12:44

Susretom Farula i Uniree Slobozije u Konstanci (petak, 17.30) zvanično će početi prvi evropski šampionat u sezoni 2024/2025

Nije se dugo čekalo na početak nove sezone klupskog fudbala. Zvanično ga je otvorio Superkup Rumunije prošlog vikenda (FCSB došao do trofeja preko Korvinula iz Hunedoare), prethodnih dana smo gledali evropske kvalifikacije, a ovog petka će zvanično početi i i prvi šampionat za sezonu 2024/2025. Prvenstvo Rumunije će otvoriti duel Farula i novog prvoligaša Uniree iz Slobozije od 17.30 časova u Konstanci.

Za razliku od nekih ranijih sezona, ovog puta Rumuni nisu menjali ništa u svom sistemu takmičenja. Ponovo će se takmičiti u eliti 16 klubova, a posle 30. kola će tabela da bude razdvojena na plej-of i plej-aut. Novajlije su Unirea i Glorija Buzau, a oba tima će debitovati u elitnom rangu.

Izabrane vesti

Biće ove sezone odigrano ukupno 321 utakmica u rumunskom prvenstvu. Najpre 240 u ligaškom delu, u tih 30 kola, posle čega će se šest najboljih timova na tabeli preseliti u plej-of, kroz koji će se boriti za titulu, a ostalih 10 će morati kroz plej-aut da igraju za opstanak. Svima će bodovi da budu podeljeni na pola.

Svaka od šest ekipa iz plej-ofa će odigrati još po 10 utakmica, pošto se tamo igra dvokružno, dok će u plej-autu biti obrnut samo jedan krug. Gledaćemo tako 30 utakmica u plej-ofu i 45 u plej-autu. Prvak će igrati kvalifikacije za Ligu šampiona, drugoplasirani kvalifikacije za Ligu konferencije, dok će osvajač Kupa Rumunije u kvalifikacije za Ligu Evrope (osim ako to ne bude prvak, onda će doći do pomeranja na ligaškoj tabeli).


17.30: (1,58) Farul Konstanca (3,70) Unirea Slobozija (6,75)


Međutim, tu se ne završava sezona. Najbolja dva tima iz plej-auta će igrati međusobno jedan meč baraža na terenu onog bolje rangiranog, a onda pobednik tog susreta će igrati protiv trećeplasiranog tima iz plej-ofa (četvrtim ako prvak osvoji kup) za preostalo mesto u kvalifikacijama za Ligu konferencije. Uz to, gledaćemo još i četiri meča baraža za opstanak, 13. i 14. tim iz prvog ranga će igrati protiv dva drugoligaša za opstanak.

Na papiru, to bi trebalo da budu timovi koji završe na trećem i četvrtom mestu u Ligi 2, ali rumunski fudbal ima poseban zakon po kojem samo privatizovani klubovi mogu da igraju u eliti. Zato sada ne gledamo Korvinul u eliti, iako je bio drugi prošle sezone, već Gloriju, koja je bila tek četvrtal Ni trećeplasirani Šelimbar zakonski nije mogao do elite, a petoplasirani Mioveni i šestoplasirana Čikšerda su igrali baraž. U njemu su bolji bili Dinamo Bukurešt i Botošani, pa su sačuvali prvoligaški status.

Titulu brani FCSB (nekadašnja Steaua), ubedljivo najbolji tim prošle sezone. Pehar se tako posle devet godina vratio u Bukurešt. FCSB je i dalje najtrofejniji klub u zemlji sa 27 titula, devet više od Dinama i 19 od Kluža.

Nije FCSB preterano promenio sastav, ali je imao jedan veliki odlazak. Reprezentativac Rumunije Florinel Koman je prešao u katarsku Al Garafu, a nekadašnji šampion Evrope (1986. godine) je zaradio od tog transfera 5.250.000 evra.

Zamena za levo krilo, koje je prošle sezone isporučilo 18 golova u prvenstvu i još 10 asistencija još nije dovedena. Zato, angažovano je desno krilo Marijus Štefanesku iz Sepsija za 1.300.000 evra, a prvaka Rumunije su pojačali još Danijel Popa iz Univerzitatee Kluž (300.000 evra) i levi bek David Kiki iz Farula (bez obeštećenja).

-----------------------

SVI PRVACI RUMUNIJE

27 – FCSB

18 – Dinamo Bukurešt

8 – Kluž

7 – Venus

6 – UTA Arad, Činezul Temišvar

4 – Univerzitatea Krajova, Petrolul, Ripensija

3 – Rapid Bukurešt

2 – Arđeš, Unirea Bukurešt, Prahova, Kolentina, Olimpija Bukurešt

1 – Vitorul, Astra, Ocelul, Unirea, Oradea, Rešica, Koltea Brašov, Romano Amerikana Bukurešt, Farul

-----------------------

Ove godine ćemo u eliti gledati devet timova koji su ranije već bili prvaci Rumunije. Dakle, više od pola učesnika. Najveći konkurent FCSB-u u borbi za titulu trebalo bi da bude Kluž, koji je uprkos slaboj prošloj sezoni bio na kraju drugi sa samo tri boda manje od šampiona.

Gazda Kluža Joan Varga je vratio iz Južne Koreje u finišu prošle sezone proverenog trenera Dana Petreskua, koji je tom klubu u periodu od 2018. do 2022. godine doneo pet uzastopnih titula.

Petresku je tokom leta izvršio potpunu rekonstrukciju tima, a angažovano je čak 10 novih fudbalera. Obeštećenja su plaćena samo za štopere, Lea Bolgada iz portugalskog Leišoisa (500.000 evra) i Antona Krešića iz Rijeke (400.000). Kao slobodni igrači su došli Adrijan Paun (Hapoel Ber Ševa), Simao Roča (Pasoš Fereira), Armend Taki (balkani), Beni Enkololo (Al Orobah), Mohamed Kamara (Hapoel Haifa), Andrej Artean (Apolon Limasol) i Kalifa Kudžabi (Frozinone). Bilo je i odlazaka, Krisitjan Manea je prešao u Rapid, dok je Nigerijac Filip Otele prodat Al Vahdi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za 3.5000.000 evra.

Prvak Rumunije u sezoni 2022/2023, Farul, doveo je po jedno pojačanje u svakoj liniji. Klub čiji je vlasnik istovremeno i trener, legendarni rumunski reprezentativac Georgi Hadži, nije trošio novac na obeštećenja. Kao slobodni igrači su stigli golman Razvan Dukan (Botošani), štoper Mihaj Balaša (Sepsi), defanzivni vezista Andrej Kjobanu (Voluntari), ofanzivni vezista Eduard Radaslavesku (FCSB) i napadač Gabrijel Janku (Hermanštat). Pitanje je da li je to baš dovoljno za titulu, ali svakako će biti jedan od kandidata.

Više se doduše očekuje od Univerzitatee iz Krajove, koja je poslednju titulu osvojila još 1991. godine. Svake sezone nekoliko godina unazad u Krajovi najavljuju borbu za tron, stižu zvučna pojačanja, ali nekako uvek malo nedostaje za krunisanje.

Ove sezone težak zadatak je završio u rukama legendarnog reprezentativca Rumunije Konstantina Galke, koji je 2015. osvojio već jednu titulu sa FCSB-om (tada još Steauom). Stigla su sa njim i neka zvučna pojačanja, golman koji je svojevremeno branio za Rumuniju Silviju Lung junior, španski štoper Gregorio Sijera iz Burgosa, japanski vezista Takuto Ošima iz Krakovije, te kostarikanci Karlos Mora (Alahuelense) i Luis Paradela (Saprisa). Univerzitateu je napustio Zvonimir Kožulj, koji se vratio u Bosnu i Hercegovinu i ove sezone će braniti boje Širokog Brijega.

Bernd Štork (©AFP)Bernd Štork (©AFP)

Za razliku od prošle godine, kada na početku prvenstva u Rumuniji nije bio nijedan srpski fudbaler, ovog puta su ugovorom za tamođnje klubove vezana čak šestorica njih. Od toga, petorica su stigla tokom leta, samo je Borislav Burmaz pojačao Rapid iz Bukurešta tokom prošlog zimskog prelaznog roka.

Interesantno je to što su se Srbi podelili tako da će igrati dvojica po klubu. U ovom momentu deluje da će se za plej-of najlakše izboriti Mihajlo Nešković i Stefan Hajdin, novi igrači Sepsija. Nešković je jedini igrač za kojeg je klub iz Sfantul Georgija platio obeštećenje, Voždovcu 150.000 evra. Hajdin je došao kao slobodan igrač, pošto mu je sitekao ugovor sa Železničarom iz Pančeva.

Sfantul Georgije je mađarsko mesta u srcu Rumunije, a na čelu Sepsija se nalazi mađarski milioner Laslo Diosegi. Sepsi je deo istog onog projekta mađarske vlade kao TSC Bačka Topola, DAC Dunajska Streda i Osijek, razvijeni su klubovi iz gradova sa velikim brojem mađarskog stanovništva kako bi potencijalno mađarska reprezentacija imala neku korist od toga. Diosegi je zimus za trenera doveo nemačkog stručnjaka Bernda Štorka, koji je svojevremeno bio selektor Mađarske i trener DAC-a. Štork je u sezoni 2005/2006 radio i u Srbiji, bio je pomoćnik Jirgenu Reberu u Partizanu.

-----------------------

FCSB – Ilijas Haralampus, Darijus Olaru – 76

Dinamo Bukurešt – Željko Kopić, Razvan Patriče – 74

Rapid – Nil Lenon, Kristijan Sapunaru – 69

Petrolul – Mehmet Topal, Valentin Tiku – 60

Univerzitatea Kluž – Ovidiju Sabau, Aleksandru Čipčiju – 58

UTA Arad – Mirčea Rednik, Aleksander Benga – 42

Kluž – Dan Petresku, Mario Kamora – 29

Ocelul – Dorinel Munteanu, Juri Kisoti – 28

Farul – George Hadži, Jonuc Larije – 12

Politehnika Jaši – Toni da Silva, Nikolas Samajoa – 12

Botošani – Bogdan Andone, Andrej Miron – 11

Univerzitatea Krajova – Konstantin Galka, Nikušor Banku – 10

Sepsi – Bernd Štork, Roland Ničuli – 7

Hermanštat – Marijus Majdarašanu, Jonuc Soika – 5

Unirea Slobozija – Adrijan Mihalkea, Konstantin Toma – 0

Glorija Buzau – Andrej Prepelica, Kristijan Dumitru – 0

***Ime kluba, trener, kapiten, broj sezona u prvoj ligi

-----------------------

No, vratimo se na srpske fudbalere. Iza Burmaza je veoma dobra polusezona, na 19 utakmica (većinom ulazio sa klupe) postigao je sedam golova, uz dve asistencije. Sada će nekadašnjem omladincu Crvene zvezde i prvotimcu Voždovca biti malo lakše, u Bukureštu će mu društvo praviti doskorašnji vezista Javora Luka Gojković.

Rapid je na pojačanja ovog leta potrošio više od 2.500.000 evra, od čega najviše na napadača slovačke Žiline Timotej Jambor – 1.000.000 evra. Na 19-godišnje krilo UTA Arada Rareša Popa Železničari su potošili 700.000 evra, za 500.000 je došao Jakub Hromada iz Slavije Prag, dok je štoper Banjik Ostrave Filip Blažek plaćen 250.000. Samo je Kristijan Manea došao bez obeštećenja iz Kluža.

Trener Rapida ove sezone biće Nil Lenon, nekadašnji reprezentativac Severne Irske i legenda Seltika, koji je kasnije šest godina trenirao škotskog velikana. Sa Keltima je Lenon osvojio pet titula i četiri kupa, a kasnije je 2022. sa Omonijom uzeo i Kup Kipra.

Nil Lenon (©AFP)Nil Lenon (©AFP)

Dvojicom srpskih fudbalera od ovog leta može da se pohvali i Ocelul. Klub koji se prošle sezone vratio u elitni rang, a potom bio osmi (drugi u plej-autu) bio je veoma aktivan tokom letnjeg prelaznog roka.

Bez obeštećenja su angažovani bivši vezista Radničkog iz Kragujevca Vasilije Đurić i štoper Napretka Nikola Stevanović, ali to su samo dva od 10 pojačanja. Iz Lođa je došao Stipe Jurić, iz Hapoel Hadere hrvatski bek Josip Tomašević, a iz Pirina ukrajinski golman Maksim Kovaljov. Ostala pojačanja su domaći fudbaleri, Bogdan Staučik (Gravina), Justin Popesku (Kindija), Valerio Galo (Glorija), Kristijan Čira (Kluž) i Neluc Rošu (Dinamo).

Možda rumunsko prvenstvo ne spada u red najjačih u Evropi, ali daleko od toga da nije kvalitetno. Pokazali su to i prvi rezultati rumunskih predstavnika na evropskoj sceni. FCSB je u 1. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona u utorak savladao predstavnika San Marina Virtus kao gost sa 7:1, iako je igrao u kombinovanom sastavu. U četvrtak je potom Korvinul, drugoligaš koji se našao na međunarodnoj sceni kao osvajač Kupa Rumunije, deklasirao mađarski Pakši kao gost sa 4:0. Ostala dva rumunska tima, Univerzitatea Krajova i Kluž, čekaju 25. jul kako bi zaigrali od 2. kola kvalifikacija za Ligu konferencije. Kluž će igrati protiv beloruskog Nemana, dok će Univerziatatea Krajova igrati protiv poraženog iz dvomeča Boteva iz Plovdiva i Maribora.

Do tada, zagrevaće se kroz prvenstvo...


------------------------------

Igraj EURO Prognozzer - osvoji svaki dan do 100.000 bez ikakvog uloga!

EUROFORIJA SE ZAHUKTAVA, OSTALO JE JOŠ FINALE U NEDELJU!

OVO JE 18 RAZLOGA ZBOG KOJIH JE MOZZART NAJBOLJI IZBOR ZA EP

------------------------------


RUMUNIJA 1 – 1. KOLO

Petak

17.30: (1,58) Farul Konstanca (3,70) Unirea Slobozija (6,75)

20.30: (2,95) Hermanštat (3,25) Univerzitatea Krajova (2,45)

Subota

16.00: (1,75) Sepsi (3,50) Politehnika Jaši (5,00)

18.15: (3,20) UTA Arad (3,40) Rapid Bukurešt (2,25)

21.00: (1,65) FCSB (3,60) Univerzitatea Kluž (5,80)

Nedelja

18.00: (1,53) Kluž (4,00) Dinamo Bukurešt (6,75)

Ponedeljak

17.30: (2,55) Botošani (3,10) Ocelul (2,95)

20.30: (2,05) Petrolul (3,30) Glorija Buzau (3,80)

***Kvote su podložne promenama


tagovi

KlužCFR KlužRapid BukureštFCSBNikola StevanovićVasilije ĐurićMihajlo NeškovićLuka GojkovićStefan HajdinBorisav BurmazRumunija 1Univerzitatea KrajovaSepsi

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara