©Reuters
©Reuters

Piraterija - najveći izazov za fudbal i čitav sport

Vreme čitanja: 5min | ned. 17.11.24. | 09:28

Prvi čovek španske Primere, Havijer Tebas, odlučan da iskoreni nelegalne prenose, koji su profesionalnim klubovima u njegovoj zemlji naneli štetu od 700.000.000 evra

(Od dopisnika Mozzart Sporta iz Madrida)

Predsednik La Lige, Havijer Tebas, ne odustaje od progona piratskog emitovanja fudbalskih utakmica. Poslednja vest je akcija španske Civilne garde kojom je deaktiviran „Plavi kristal“, add on medija plejera Kodi, uz pomoć kojeg su se direktno prenosile utakmice prve i druge lige. Na ovaj način je usluživano preko 78.000 korisnika, a vrednost nastale štete se procenjuje na više od 42.000.000 evra.

Izabrane vesti

Istraga je otvorena na osnovu prijave La Lige i telefonskog operatera Movistar koji poseduje najveći broj prava na prenos fudbalskih događaja u Španiji. U operaciji nazvanoj „Plavi gusar“, blokirani su svi kanali koji su inače emitovani preko aplikacije za instant poruke, i onesposobljen je, prema rečima policije, trenutno najveći sistem za nezakonito praćenje sporta. Identifikovana je i odgovorna osoba za koju je jedino objavljeno da se radi o 37-godišnjem muškarcu.

Prema informacijama La Lige, 40 odsto španskih televizijskih gledalaca prati piratske prenose. Ukupna šteta po profesionalne klubove je oko 700.000.000 evra, od čega je oko 300.000.000 direktna posledica nezakonitih striminga u samoj Španiji, dok se ostatak gubi globalno. Ali je i rad na blokiranju neumoran. U oktobru je Havijer Tebas na primer saopštio da je uklonjeno 58 Android aplikacija sa kojih se računa da je preuzeto oko 4.000.000 prenosa u celom svetu, od čega 800.000 u Španiji.

Tebasov cilj je apsolutno jasan: vredno prikuplja novac za špansko prvenstvo i klubove. Nedavno je dospeo i do Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, pred kojom je pirateriju opisao kao „najveći izazov“ za fudbal i sport uopšte. Kao argument za svoj pohod navodi da će se, ako joj se ne uđe u kraj, za dve do tri godine znatno smanjiti prihodi od audiovizuelnih prava, od kojih La Liga po vlastitim rečima 200.000.000 miliona upućuje nižim kategorijama. Takođe se poziva na 50.000 profesionalnih fudbalera koji bi bili direktno i indirektno pogođeni, i na klubove koji bi mogli da nestanu.

Sistemi za piratsku upotrebu su u XXI veku postali sofisticirani, i pre svega, izuzetno rašireni i jednostavni za upotrebu, počevši od striminga pa do IPTV-a i „kardšeringa“. Na tržištu je moguće pronaći dekodere koji koštaju između 100 i 150 evra i uz pomoć kojih je moguć pristup svim pretplatničkim sadržajima. Zatim su tu IPTV liste, gde se preko aplikacija prikupljaju stotine kanala iz celog sveta i mogu se pratiti na platformama plaćajući šestomesečni ili godišnje iznos od 20 do 50 evra. Kardšering omogućuje korišćenje ispravne pretplatničke kartice koju deli veći broj korisnika putem Interneta. I konačno nisu nestale ni veb stranice kao što je čuvena Rojadirecta.

Na pitanje da li su Španci skloniji nezakonitom ponašanju od drugih nacija, odgovor je naravno ne. Ali uz činjenicu da su piratski sistemi izuzetno lako dostupni, oni nude zamenu za legalno uživanje u fudbalu koje je u ovoj zemlji postalo skup luksuz. Mesečna televizijska pretplata za pojedinačne korisnike je između 100 i 150 evra - najskuplja u Evropi. Nedavno je tokom prenosa Evropskog prvenstva – besplatno, na državnoj televiziji - komentator, Huan Karlos Rivero, posumnjao da li je zaista tačna izjava Florentina Peresa da se mladi udaljavaju od fudbala jer nisu u stanju da podnesu 90 minuta pred malim ekranom.

"Čini se da možda ipak na podnose sume koje moraju da plate za tih 90 minuta", dodao je.

Ali, operacija protiv piraterije ne posustaje, jednako kao što ni cene pretplata ne opadaju. A nakon kafića koji su bili na meti u prvi mah, i koje su inspektori La Lige i telefonskih operatera danonoćnim radom doveli u red, pa sada svaki od njih plaća između 500 i 600 evra mesečno za prenos fudbalskih utakmica, došli na red i individualni korisnici kojima Tebas najavljuje novčane kazne, a poneko je već primio pismo od zastupnika španskog prvenstva u kojem se potražuje iznos od 450 evra, kao naknada za štetu.

Pronaći ih je, suprotno opštem mišljenju, veoma jednostavno – preko IP adresa priključenih na piratski sistem, ili prateći novac koji se uplaćuje ovim neovlašćenim distributerima. Ono što nije u potpunosti jasno je zakonska osnova po kojoj se naplaćuje ova „kazna“, mada je predsednik La Lige nedavno za Forbs izjavio da je „veliki broj gledalaca prihvatio plaćanje a potom i prestao da koristi piratske usluge“.

Progon individualnih korisnika zasniva se na sudskoj praksi koja je omogućila da se oni pronalaze i identifikuju ali, prema tumačenju sudova, ovo se odnosi samo na „kardšerere“, dakle osobe koje na određeni način stavljaju u promet piratske snimke, a nikako osoba koje ih samo koriste. La Liga opet ima svoje tumačenje i smatra da je tako moguće doći i do ličnih podataka svih gledalaca piraterije. Za Tebasa su lopovi i oni koji prodaju, i oni koji kupuju, a uz to tvrdi da regularne cene televizijskog prenosa ne mogu pasti dok se ne otkriju svi ilegalni korisnici.

Jedan od „neprijatelja“ boraca protiv piraterije je i Google, protiv kojeg La Liga namerava da povede i krivične postupke, smatrajući da bi se nedozvoljeni prenosi mogli smanjiti za 80% kada bi globalni pretraživač hteo da sarađuje. U tom pogledu kao primer daje Argentinu gde je sud primorao Google da ukloni aplikacije podložne ovoj upotrebi ne samo iz prodavnice, nego i sa mobilnih telefona.

U Evropi, Španci bi se rado ugledali na Italiju u kojoj je parlament odobrio nove mere za proširenje dejstva platforme Piracy Shield uz pomoć koje se ograničava pristup IPTV listama i veb stranicama. Radi se o tehnologiji koja omogućuje vlasnicima autorskih prava da prijave prekršaj, a potom u roku od 30 minuta, po proveri, zahteva od Internet provajdera i telekomunikacionih kompanija da blokiraju pristup takvom sadržaju. I sve bez potrebe za sudskim nalogom. Sa novim izmenama zakona, moći će da se blokira i ilegalni sadržaj VPN i DNS usluga.

Španka liga međutim smatra da vlasti i sudovi ne sarađuju dovoljno jer, između ostalog, fudbalske utakmice ne žele da okarakterišu kao intelektualnu svojinu, pa tako one ne podležu klasičnoj zaštiti autorskih prava. Imajući u vidu da Visoki savet za sport prima 125.000.000 godišnje iz televizijskih prava klubova lige, Havijeru Tebasu nije jasna „pasivnost“ nadležnih vlasti. On bi sa svoje strane prekršioce vrlo rado video i u zatvoru.

U međuvremenu, raspored utakmica je sve gušći i gušći, povrede su se pretvorile u pravu epidemiju, a prvenstveno kolo nije odgođeno ni zbog strašnih poplava u Valensiji gde je poginulo preko dvesta ljudi. Uz to nedavno, koristeći zbrku u Fudbalskom savezu, utakmicu između Barselone i Atletika La Liga umalo nije samoinicijativno iselila za Majami – što naravno predstavlja dodatna putovanja i rizik za igrače, i dodatnu nemogućnost publike da timove domaćeg prvenstva gleda na stadionu. Tebasov cilj je jasan – što više novca za ligu i klubove, uz svu neophodnu beskrupuloznost. Sada kada je nestala protivteža snažnog fudbalskog saveza, put mu je, bar neko vreme otvoren.


tagovi

Havijer TebasFlorentino Peres

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara