Pavlović je gladan! Više vremena na polovini rivala i želja za ostankom na San Siru
Vreme čitanja: 3min | ned. 26.01.25. | 17:35
Brojke kažu da Rosonerima bolje ide kada Strahinja igra po 90 minuta, nego kada sedi na klupi
Čudesan preokret izveo je Milan na San Siru u 22. kolu Serije A, a Strahinja Pavlović protiv Parme odigrao verovatno najbolju utakmicu od letošnjeg dolaska u Italiju. Možda su mu pet minuta slave u italijanskim medijima, svađom po samom okončanju utakmice ukrali trener Seržo Konseisao i doskorašnji kapiten Davide Kalabrija, ipak nedovoljno da zasene nepobitnu činjenicu - Milan na terenu minulog popodneva nije imao boljeg pojedinca.
Italijanski Calciomercato dao je Srbinu ocenu 7,5, višu od svih ostalih protagonista, a Strahinja sa dva nameštena gola, mnoštvom intervencija i ubedljivom statistikom stekao priličnu podršku javnosti, toliku da se već priča kako Milan trenutno nema boljeg štopera i kako ne bi trebalo da ga pusti da ode ove zime.
Izabrane vesti
Ako pitate Strahinju koji je odbio Fenerbahče i za kojeg je Štutgart ponudio Milanu 16.000.000 evra (dva miliona manje od kupovne cene), on sredinu ne bi menjao! "Nisam igrao deset utakmica i pojavilo se mnogo glasina u medijima. Ai tu sam i želim da ostanem ovde", rekao je Pavlović nakon utakmice i dodao: "Gladan sam fudbala, želim da pobeđujem, to sam ja."
Poslednji deo izjave je suvišan. Reči ovoga puta nisu bile nophodne jer je o želji da pobeđuje govorio delima - na terenu. Sveprisutan u defanzivi (uz grešku kod drugog primljenog gola Milana koja će biti zaboravljena), a još prisutniji na protivničkoj polovini. Tako bar pokazuje popularni "heat map", odnosno grafika kretanja igrača.
Utakmica protiv Đirone pre tri dana bila je prva Pavlovićeva nakon 50 dana neigranja. Ali pokazao je i u Ligi šampiona, kao i danas u Seriji A da nema rđe, niti paučine, da su energija, htenje i motivacija neokrnjeni. Iskako je Pavlović visoko, ali gotovo uvek pravovremeno startovao iako je od 12. minuta imao opterećenje žutog kartona. Iza srpskog reprezentativca je utakmica sa 61 uspešnim dodavanjem iz 65 pokušaja, od čega su dva bila ključna, ona što saigrače guraju u izglednu gol šansu.
Prva je Pavloviću sezona u Italiji, taktički najzahtevnijoj i najdoteranijoj ligi na svetu, ligi koja često kažnjava defanzivnu nedisciplinu koja staje u opis njegovog stila igre. Ali bez takvog stila, ne bi Milan danas došao do celog plena protiv Parme. A da je pred 23. godišnjakom još vremena za taktičko brušenje, prilagođavanje i doterivanje - i te kako jeste. Svakako, nije zaslužio da mu vrata San Sira budu zatvorena nakon jedne polusezone. Naročito u trenutnoj konkurenciji (Malik Tšau, Mateo Gabija, Fikajo Tomori...). Ne igraju za Milan danas baš Maldini i Nesta, pa da se defanzivni propusti tako surovo kažnjavaju.
Brojke kažu da je Strahinja odigrao 16 utakmica za Milan, da je u 12 navrata bio starter i da su, kada bi počinjao utakmice (svaki put kada je startovao odigrao je po 90 minuta), Rosoneri ostvarili skor od sedam pobeda, dva remija i tri poraza. Slabije ide Milanu kada je Strahinja ostajao na klupi. Bio je 13 takvih slučajeva, a Rosoneri su samo pet puta slavili uz po četiri poraza i remija.
Već za tri dana Milan gostuje na Maksimiru u ključnoj utakmici za direktan plasman u osminu finala Lige šampiona i biće to novi ispit zrelosti za Kalabu, prilika da održi konstantnost, da dodatno ubedi upravu da mora da ostane. Već 2. januara Milan je domaćin Interu protiv kojeg je u septembru Strahinja osetio teren tek u poslednjih 60 sekundi. Bio je to meč koji je glavom rešio Mateo Gabija bacivši Srbina u drugi plan. Ali Milanov čovek od čelika se vratio, gladan je želi da se dokazuje i trnutno i ostanak na San Siru i startna postava protiv Intera deluju vrlo realno.