©AFP
©AFP

Nova tragedija za Boku, ni posle 17 godina neće biti međunarodnog trofeja

Vreme čitanja: 3min | pet. 23.08.24. | 04:48

Argentinski velikan eliminisan iz Sudamerikane posle lošijeg izvođenja jedanaesteraca

Godine prolaze, a tragedije Boke Juniors na međunarodnoj sceni samo se nižu. Zaključno sa tom 2007. godinom, najpoznatiji neevropski klub bio je dominantan na južnoameričkom tlu, osvajao skoro sve što poželi, ali je sada na drugoj strani istorije.

Boka nije uspela da sačuva minimalnu prednost iz prve utakmice osmine finala Kopa Sudamerikane protiv Kruzeira, pošto je u revanš meču u Brazilu poražena 2:1 posle 90 minuta igre, a zatim je lošije izvodila penale od rivala iz Belo Orizontea. Trofej u Kopa Libertadoresu 2007. ostaće Bokin poslednji pravi na međunarodnoj sceni (ako ne računamo Rekopa Sudamerikanu 2008), previše vremena bez pehara za klub takvog renomea i istorijskog značaja.

Da Bokini navijači imaju razloga za strah bilo je jasno samim pogledom na startnu postavu, jer u njoj nije bilo povređene amajlije Edinsona Kavanija. Jedini strelac u prvoj utakmici nije mogao da pomogne saigračima u uzavreloj atmosferi stadiona Mineirao i bilo je jasno da će bez pravog lidera teško izdržati. Sve pehove Đenovljana upotponio je ekspresan crveni karton Luisa Advinkule. Peruanac je u 11. sekundi napravio faul za isključenje. Nespretno je bivši igrač Rajo Valjekana nagazio na stopalo rivala i tako bez premišljanja zasluženo dobio jedan od mnogih crvenih kartona u karijeri.

Kruzeiro je dominirao i zatresao mrežu već u 11. minutu. Serhio Romero je branio ono što je mogao, ali je ostavljen na vetrometini čitavim tokom prvog poluvremena. Mateus je to materijalizovao u korist Kruzeira, a kada je Valas u 21. povećao na 2:0 činilo se da Boki preti potop. Nije želeo jedan takav velikan da napusti takmičenje bez ispaljenog metka, pa je Boka sa igračem manje napadala i tako došla do smanjena na 2:1 (a izjednačenja 2:2 u ukupnom skoru).

Bilo je i drugo poluvreme izuzetno sadržajno, sa šansama na obe strane, ali su nekim čudom mreže ostale mirne. Nije se Boka libila da napadne, ali je u zadnjoj liniji duvalo mnogo promaje. Kada su žuto-plavi izdržali 90 minuta fudbala, činilo se da će imati psihološku prednost u "ruletu". Ništa se od takvih procena nije ispostavilo tačnim, jer su igrači Kruzeira realizovali svaki od svojih 5 penala, dok je Bokin tragičar Migel Merentijel promašio u petoj tako što je loptu poslao nebu pod oblake i time produbio niz neuspeha na međunarodnoj sceni. Prosto neshvatljivo...

Paragvajski Libertad biće rival Kruzeira u četvrtfinalu Sudamerikane u drugoj polovini septembra.