Najveće prodaje superligaša bez Zvezde i Partizana: Čukarički sa Kamenovićem nastavio dominaciju
Vreme čitanja: 4min | sre. 13.01.21. | 18:00
Klub sa Banovog brda pred šestom prodajom za sedmocifreni iznos u prethodnih pet sezona
Biseri sa domaće fudbalske pijace godinama su tražena roba u Evropi, a vrlo dobrim poslovanjem prethodnih sezona milionski transferi više nisu isključivo rezervisani za večite rivale.
Nizom prodaja u poslednjih pet godina Čukarički je napravio značajan iskorak i ozbiljno se približio Partizanu i Crvenoj zvezdi po inkasiranj sumi, a povod da se pohvale sedmocifrenim iznosom u prethodnim prelaznim rokovima imali su i Voždovac i Radnik.
Izabrane vesti
Poslednji u nizu kapitalaca kad su u pitanju domaće prodaje van Topčiderskog brda predstavlja odlazak Dimitrija Kamenovića iz Čukaričkog u Lacio koji je pred ozvaničenjem. Od prodaje levog beka rimskom klubu Brđani će inkasirati fiksnih 3.000.000 evra, a na osnovu klauzula naknadno bi moglo da u Beograd stigne još 1.000.000 evra čime bi ova prodaja postala rekordna u Superligi ne računajući crveno i crno-bele.
Kamenović je u januaru 2019. godine priključen iz omladinaca prvom timu Brđana za koji je do danas odigrao 19 utakmica i uz jedan pogodak zabeležio dve asistencije. Defanzivac rođen 2000. godine u Pirotu, zahvaljujući transferu u Seriju A krenuo je utabanom stazom koju su u prethodnih pet godina krčili Erhan Mašović, Andrija Pavlović, Petar Mićin i Slobodan Tedić.
Upravo Tedić je aktuelni rekorder kad je visina transfera u pitanju na našim prostorima, ukoliko izuzmemo dva najbolja srpska kluba. Talentovani napadač je prethodne sezone iz Čukaričkog prešao u Mančester Siti za 3.000.000 evra, a nakon parafa ostao je kao pozajmljeni igrač u Beogradu još šest meseci. Ofanzivac koji je u Čukaričkom postigao 21 gol na 75 utakmica nastavio je potom sa dokazivanjem na pozajmici i trenutno je deo holandskog Zvolea.
Drugo mesto, kad su u pitanju transferi u prethodnih pet sezona, pripada još jednom biseru Čukaričkog - Petru Mićinu, ofanzivcu koji je leta 2018. godine otišao u Udineze i doneo bivšem timu 2.500.000 evra.
Na listi kojom dominiraju igrači sa Banovog brda našao se i bivši igrač Voždovca Filip Stuparević. Korpulentni napadač je u dresu Zmajeva skrenuo pažnju tadašnjeg premijerligaša koji je odvojio 2.250.000 evra kako bi ga doveo u svoje redove. Klub iz Zaplanjske ulice tako je naplatio grešku Rada iz kojeg je Stuparević 2016. godine stigao kao slobodan igrač.
Uprkos uloženim milionima, engleski klub se još nije odlučio da pruži šansu golgeteru rođenom 2000. godine te ga je u prethodnom periodu slao na pozajmice u Voždovac i češki Pribram.
Iza napadača Votforda, slede još trojica igrača koji su se iz Čukaričkog otisnuli u pečalbu za sedmocifrene iznose. Andrija Pavlović je posle izvanrednih igara u belo-crnim redovima krunisanim osvajanjem Kupa Srbije, leta 2016. godine prešao u Kopenhagen, a na osnovu obeštećenja iz Danske se u kasu superligaša slilo 2.000.000 evra. Godinu dana posle sadašnjeg napadača Brondbija, Brđane je napustio defanzivac Erhan Mašović za kojeg je Klub Briž platio 1.600.000 evra, a za kojim sledi Samjuel Ovusu koji je prodat Al Feihi za 1.500.000 miliona.
Konačno, čast ostalih superligaša, pored dominantnog Čukaričkog, uz Voždovac, brani Radnik iz Surdulice koji je u julu 2019. godine prodao Igora Zlatanovića Majorci za 1.350.000 evra. Talentovani napadač koji je prošao Partizanovu školu, na jug Srbije je stigao kao slobodan igrač i brzo nagovestio da su ga se crno-beli možda i olako odrekli. Na 102 meča za Radnik, postigao je 32 pogotka i skrenuo pažnju Španaca, a karijeru je nastavio na pozajmicama u Kasteljonu i Numansiji.
Ukoliko bi se lista najunosnijih transfera proširila sa petogodišnje na apsolutnu, samo dva imena umešala bi se u vrh. Priliv koji je i danas nedostižan svim klubovima ne računajući večuite rivale ostvario je OFK Beograd prodajom Slobodana Rajkovića za 5.200.000 evra Čelsiju još daleke zime 2006. godine, još pre osamostaljenja Crne Gore i formiranja Superlige Srbije. Takođe, transfer koji je ostao zapamćen je prelazak Danijela Aleksića 2010. godine iz Vojvodine u Đenovu za 2.250.000 evra
Naravno, kad su u pitanju kapitalni transferi u Srbiji apsolutni primat drže Crvena zvezda i Partizan, a nešto više uspeha u prethodnim prelaznim rokovima imali su crno-beli. Najzapaženije prodaje u Humskoj predstavljali su transferi Strahinje Pavlovića (Monako), Filipa Stevanovića (Mančester Siti) i Umara Sadika (Almerija), dok su dragocen priliv sredstava na crveno-beloj strani Topčiderskog brda doneli Nemanja Radonjić (Olimpik Marsej), Dejan Joveljić (Ajntraht) i Ričmond Boaći (Đangsu)
Najveći transferi superligaša u prethodnih pet sezona ne računajući Crvenu zvezdu i Partizan
Slobodan Tedić 3.000.000 iz Čukaričkog u Mančester Siti
Petar Mićin 2.500.000 iz Čukaričkog u Udineze
Filip Stuparević 2.250.000 iz Voždovca u Votford
Andrija Pavlović 2.000.000 iz Čukaričkog u Kopenhagen
Erhan Mašović 1.600.000 iz Čukaričkog u Klub Briž
Samjuel Ovusu 1.500.000 iz Čukaričkog u Al Feihu
Igor Zlatanović 1.350.000 iz Radnika u Majorku
Lazar Rosić 750.000 iz Vojvodine u Bragu
Ranko Veselinovic 600.000 iz Vojvodine u Vankuver
Ognjen Mudrinski 600.000 iz Čukaričkog u Jagjeloniju
*podaci u evrima specijalizovanog sajta Transfermarkt
Piše: Ivan Džodić