Mitrović, čuvar srpske nade u čudo: Dva gola, ponovo matirana odbrana i pobeda Orlova u Litvaniji (VIDEO)

Vreme čitanja: 5min | pon. 14.10.19. | 22:38

U većem delu smo dominirali, a na kraju strepeli – 2:1

(Od izveštača MOZZART Sporta iz Litvanije)

Pet minuta drugog poluvremena bilo je dovoljno za još jednu pobedu nad Litvanijom. Uz rezultat u Kijevu, gde je Ukrajina savladala Portugaliju, Srbija je trijumfom u Vilnjusu ostala, koliko-toliko, u trci za Evropsko prvenstvo. Naravno, nije moglo bez drame na kraju, jer je odbrana ponovo poklekla, sedmi put u sedmom meču kvalifikacija, a u sudijskoj nadoknadi domaći su promašili zicer za izjednačenje - 2:1 (0:0).

Rasplet mečeva ove večeri je ono čudo u koje se uzdao Ljubiša Tumbaković. Orlovi da pobede preostale dve utakmice do kraja kvalifikacija, a da Portugalija ne dobije jednu. Da li je to realno? Reklo bi se da nije, ali bilo je i većih čuda u svetu fudbala... A, čuvar srpskih snova o odlasku na Evropsko prvenstvo, koje se sanja od 2000. godine je Aleksandar Mitrović. U neverovatnoj je golgeterskoj formi. Na šest golova u poslednje četiri utakmice dodao je još dva u Vilnjusu. Za pet minuta. Oba na asistencije Adema Ljajića. Pakleni osećaj za gol ima fudbaler Fulama, uvek se nađe na pravom mestu u pravo vreme i sa lakoćom šalje loptu u mrežu.

Devetka Orlova je prespavala prvo poluvreme, kao i ceo tim, a onda rešila utakmicu za pet minuta. Ukupno 30. pa 31. gol Aleksandra Mitrovića u dresu državnog tima. Do legendarnog Rajka Mitića deli ga još jedan pogodak.

Istakao je Adem Ljajić uoči puta za Vilnjus da bi voleo da bude asistent Mitroviću za rekordni 39. gol. Ko zna da li će mu se želja ostvariti, ali je večeras "namestio" oba pogotka svom saigraču. I bili su to slični golovi: prodor po desnoj strani, koji je Tumbaković očigledno označio kao ahilovu petu litvanske odbrane i lopta na tacni za Mitrovića, kojem nije bilo teško u oba slučaja da smesti fudbal u mrežu.

S druge strane, klimava odbrana je ponovo poklekla. Ovo je bila sedma utakmica Srbije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo i na svakoj je primila makar po jedan pogodak! Tumbaković će imati zadatak do marta i baraža, ako poklona s neba ne bude, da dotera zadnju liniju.

Sudija: Pave Račkovski (Poljska)

LITVANIJA: Černiauskas – Baravikas, Klimavičijus, Girdvainis, Mikoluiunas, - Golubickas (od 73. Kazlauskas), Šimkus, Vorobjovas – Verbickas (od 56. Žulpa), Lasickas – Matulevičijus (od 64. Laukzemis). Selektor: Valdanas Urobonas.

SRBIJA: Dmitrović – Miletić, Milenković, Kolarov, Mladenović – Maksimović, Milivojević (od 72. Lukić) – Radonjić, Ljajić (od 85. Gudelj), Kostić (od 46. Gaćiniović) – Mitrrović. Selektor: Ljubiša Tumbaković.

-------------------------------------------------------------------

Pobeda za Srbiju. Možda u konačnom zbiru neće mnogo vredeti, ali svaki trijumf, pogotovo kada dođe novi selektor, sa novim zamislima, novom taktikom, novom fudbalskom filozofijom, podiže ekipu. Tumbaković je debitovao porazom od Portugalije u Beogradu, ali je posle toga spojio treću pobedu.

Istina, slabo je Srbija odigrala prvo poluvreme. Sporo, maltene bezopasno po rivala. I kada su imali loptu, a imali su je u nogama više od rivala, momci u crvenim dresovima nisu imali rešenja šta da rade s njom, kako da stvore šansu za gol. Ispalo je da je najbolja šansa za Orlove bila na samom početku meča, u 3. minutu, kada je lopta srećno došla do Ljajića, koji je ostao iza odbrane domaćih, ali nije uspeo da kvalitetno šutne na gol, kao ni Mitrović do kojeg se fudbal odbio.

Posle toga, tek u 29. minutu Mitrović je dobro šutirao glavom, a golman Litvanije odbranio. Osim toga - ništa. "Kreći se", morao je da podvikne Tumbaković s klupe u jednom momentu, što dovoljno govori koliko je igra Orlova bila statična, jalova, bezopasna. Čak su se Litvanci odvažili u poslednjih 15 minuta poluvremena i uspeli da stvore dve-tri opasne situacije pred golom nesigurnog večeras Dmitrovića. Na kraju poluvremena realnih 0:0.

Drugi deo - druga pesma. Već u prvom minutu probijena je ta desna strana, ali Mitrović, sa trojicom igrača oko sebe, nije uspeo da se okrene i šutne na gol. Dva minuta kasnije je pogodio za vođstvo, pet minuta posle toga ponovo, da se reše sve dileme oko pobednika.

Posle toga - lagana igra Srbije. Kontrola nad utakmicom, uz povremno podvikivanje selektora sa klupe "pas, pas", tražeći bržu i tečniju igru, do noge, bez preskakanja sredine. I onda, po običaju, drama. Ni iz čega primljen gol, data šansa domaćinu da se razmaše, da zapreti, da bi i Mitrović promašio kolosalnu priliku da upiše het-trik.

Ostalo je 2:1. Moglo je i bez tog primljenog gola. Bar jednom u ovim kvalifikacijama...