Milan koji više ne postoji i jedna Instagram objava jača od svih fanfara i reflektora
Vreme čitanja: 4min | pon. 16.12.24. | 12:06
Fešta se pretvorila u fijasko, budućnost je i gora nego sadašnjost
Fešta kada u nezgodnom momentu, zvižduci umesto aplauza i na kraju transparent:
Izabrane vesti
“Pozdravimo naše šampione, simbole Milana koji više ne postoji”.
Poruka sa južne tribine je bila upućena slavnim imenima koja su uoči meča Milana i Đenove prodefilovala San Sirom.
Bile su tu istinske legende poput Marka van Bastena, Franka Barezija, Frenka Rajkarda, Ruda Gulita, Pipa Inzagija, Andree Pirla, Klarensa Sedorfa, Roberta Donadonija, Bilija Kostakurte, Demetrija Albertinija, Filipa i Đovanija Galija, Maura Tasotija, Masima Ambrozinija, Kika Evanija… Bila su to i neka manje zaslužna imena poput Alešandrea Pata, Marka Borijela, Kristijana Brokija, Rikarda Montoliva, Darija Šimića, Martina Laursena, Kristijana Zakarda…
Ali nisu bila imena poput Paola Maldinija, Đanija Rivere, Fabija Kapela, Ariga Sakija, Adrijana Galijanija, Dide, Kake, Dejana Savićevića, Zvonimira Bobana, Andrija Ševčenka, Alesandra Neste, Kafua… Neki su bili sprečeni, neki su odbili poziv, neki nisu ni pozvani. Milanova bogata istorija je na proslavi 125 godina postojanja kluba predstavljena u krnjem izdanju.
Usiljena svečarska atmosfera je ubrzo prerasla u nervozu, bes i frustracije kada je nemoćni sastav Paula Fonseke predvođen Alvarom Moratom odigra bez golova 0:0 protiv slabašne Đenove i još jednom pokazao da sa slavnom prošlošću nema nekih velikih dodirnih tačaka. Na kraju su aplauze zamenili zvižduci, pogrdne poruke i skandiranja:
“Nismo Amerikanci”.
Najviše zvižduka je dobio Zlatan Ibrahimović kao neformalna alfa i omega sportskog sektora. Kada se na semaforu pojavila njegova slika, zvižduci su bili najjači. Šveđanin još ne shvata da je sa igračkom karijerom gotovo, da je opevan i proslavljen kako valja i dolikuje i da sada snosi odgovornost u nekoj drugoj ulozi. Zaposlen kao savetnik u klubu je isturen kao prvo lice američkih vlasnika koji se sinoć nisu ni pojavili na San Siru. Pokupio je njihove zvižduke i valjda otkrio šta mu sve spada u opis novog posla. Za kratko vreme je izgubio status koji je imao.
Ne misli se tu samo na grupu sa ultrasima sa južne tribine koja je često znala da svira kako joj se naruči i čije stavove uglavnom ne deli većinska populacija koja decenijama puni monumentalno zdanje sa 85.000 mesta. Američkom Milanu su leđa okrenule preostale tri tribine sa desetinama hiljada onih koji već decenijama plaćaju skupe karte i znaju na šta imaju pravo za svoje pare. Milanova žurka se pretvorila u fijasko…
Koji kilometar dalje, Paolo Maldini je na telefonu kliknuo “post” i napravio pometnju. Jednom objavom na Instagramu je zasenio sve reflektore i note Milanovog gala fijaska. Na stranu što je njegova objava zapalila navijače, ali je za klub poseban problem reakcija svlačionice. Kao po komandi, jedan za drugim su se na objavu nekadašnjeg direktora ‘nakačili’: Teo Ernandez, Rafael Leao, Majk Menjan, Davide Kalabrija, Sandro Tonali… Bivši i sadašnji lideri svlačionice, vojnički odani legendarnom kapitenu.
“Srećan 125. rođendan AC Milan. Niko nikada neće raskinuti veze između tebe i familije Maldini. Istorija je uspomena”, napisao je Maldini u objavi na kojoj su bile četiri slike.
Jedna je bila fotografija njegovog oca Ćezarea u crveno-crnom dresu, druga njega kao dečaka u istim bojama sa ocem, na trećoj i četvrtoj su bili njegovi sinovi Kristijan i Danijel u dresu Milana.
Maldini je odbio poziv kluba da se pojavi na jubileju. Nije to bilo nikakvo iznenađenje s obzirom kako su ga Amerikanci najurili iz kluba sa direktorske funkcije. Iako je godinu dana ranije bio arhitekta iznenađujućeg "skudeta".
U odnosu prema Maldiniju je sublimiran ceo koncept “američkog Milana”. Prvo računi, pa fudbal. Vizija vlasnika je da Milan bude razvojni klub za evropsku elitu, pravi igrače za prodaju i da pride osvoji neki trofej ili napravi kakav uspeh ako se ukaže šansa za to. Nosioci igre su uvek na prodaju ako dođe prava ponuda. Maldini je kao direktor imao neke moralne vrednosti koje je promovisao i kao igrač. Odanost i poštovanje istorije su bile među glavnima. Sa igračima odanim njemu i klubu je uspeo da osvoji jedinu titulu Milana u poslednjih desetak godina.
Sve što je uradio za nekoliko godina na direktorskoj funkciji, Amerikanci i Ibrahimović kao jedan od njihovih glavnih ljudi su uspeli da devalviraju za prilično kratak period. Milan je danas osmi na tabeli u Seriji A, u Ligi šampiona još i nekako gura uz mnogo sreće.
Vlasnik Geri Kardinale gleda kako da se izvuče i da svoj akcionarski deo proda kako bi zaradio u odnosu na novac sa kojom je ušao. Ispod njega je marionetski menadžment sa Ibrahimovićem, njegovim drugarom Jovanom Kirovskim, bez sportskog direktora, sa ekonomistima zalutalim u fudbalski svet i legendarnim Frankom Barezijem kao maskotom za protokolarne stvari.
Ceh će vrlo brzo da plati trener Paulo Fonseka koji je izgubio svlačionicu, ali to ne može i neće biti konačno rešenje problema. Najbolji igrači kao što su Leao, Ernandez ili Menjon nisu ni senka lidera koji su doneli poslednji Skudeto. Alternative su još gore i trenutno u klubu ne postoji niko ko može da interveniše. Budućnost deluje gore od sadašnjosti.