Meklaren ne kopira, nego uzima inspiraciju od drugih
Vreme čitanja: 5min | čet. 13.07.23. | 17:18
Noris i Pjastri značajno napredovali u poslednje dve trke
Meklaren je u prvih osam rundi Formule 1 ove sezone osvojio samo 17 poena, ali je posle trka u Austriji i Velikoj Britaniji bogatiji za čak 42. Lando Noris je u Austriji završio na četvrtom mestu, u Silverstonu je bio drugi, a Oskar Pjastri je četvrtom pozicijom u Velikoj Britaniji došao do najboljeg rezultata u karijeri.
Unapređenja koja je Meklaren krenuo da uvodi od trke u Austriji u potpunosti su promenila performanse, a iako mnogi misle da je za uspeh zaslužno ‘’kopiranje’’ Red Bula, šef tima Andrea Stela tvrdi da je to bila inspiracija, a ne kopija. "Svaki tim uzima inspiraciju od bilo kog drugog tima. Ključni faktor je razumevanje da neki koncepti imaju veći potencijal koji će vam omogućiti da se razvijate brže i na duge staze", rekao je Stela.
Izabrane vesti
Prva od tri faze unapređenja značila je promenjen dizajn bočnih otvora i karoserije, potpuno nov pod, poklopac motora i panele za hlađenje. U Silverstonu je ponovo samo za Norisa uvedeno novo prednje krilo, kao i zadnje oslanjanje koji pomažu pri povećanju potisne sile.
Ipak, oba vozača Meklarena oduševila su već u subotu u kvalifikacijama. Lando Noris je u jednom trenutku zabeležio vreme dovoljno za pol poziciju, sve dok, kako je sam rekao: ‘’Maks nije došao i upropastio sve’’, pa je Noris ipak bio drugi. Novajlija Oskar Pjastri došao je na treće mesto, a da nije bilo lošeg tajminga za promenu pneumatika, imao bi šansu da u trci stoji na pobedničkom postolju.
Pjastri je tokom prvih krugova trke u stopu pratio svog timskog kolegu, koji je nakon par krugova izgubio vođstvo od Verstapena, ali je na promenu pneumatika otišao pre izlaska vozila bezbednosti, što je pomoglo Luisu Hamiltonu da ga obiđe u pitu. Pjastri kome je ovo bila prva trka sa novim delovima, osećao se vrlo zadovoljno iako se nije nadao ovakvom rezultatu.
‘’Mislim da sam ulazeći u trku bio pomalo oprezan jer sam mislio da smo mogli da odemo u rikverc kao što smo radili ranije, ali ako ništa drugo, bilo je bolje od Austrije, tako da je bilo veoma uzbudljivo... Da, malo boli što sam četvrti, jer smo ciljali podijum toliko dugo i nismo imali sreće sa tajmingom vozila bezbednosti, ali sam veoma srećan što sam razočaran četvrtim mestom, za razliku od onoga zbog čega sam bio razočaran ranije u sezoni", dodao je Pjastri.
Upitan kakav je osećaj da se bori sa Verstapenom, Pjastri je izjavio da mu je to veoma uzbudljivo.
"Mislim da je najuzbudljiviji deo bio kada sam mogao da budem blizu njega par krugova, a čak i u ostatku trke nije kao da je bio mnogo brži od nas".
U intervjuu odmah nakon trke, Noris je pohvalio svog kolegu za najbolji uspeh tima još od Monce 2021.
"Da budem iskren, žao mi ga je. On bi trebalo da sedi ovde. Da je sve išlo po planu i da nije bilo vozila bezbednosti. Šteta, zaslužio je svoj prvi podijum u Formuli 1. Bio je u dobroj formi ceo vikend. Bio je dobar i cele godine - nije se samo pojavio ovde, bio je dobar od prvog dana u bolidu", rekao je Noris.
Sa druge strane, u vreme Magnusenovog kvara na bolidu drugoplasirani Noris nalazio se na oko devet sekundi iza Verstapena, a iako je bilo moguće boriti se čak i za pobedu, ekipa Meklarena odlučila je da je sigurnija opcija prelazak na tvrde gume nego rizikovati sa korišćenim mekim gumama. Trebalo mu je vremena da ih zagreje, a Hamilton koji je bio na mekim gumama prilazio mu je velikom brzinom. Ipak, mlađi Britanac uspeo je da se odbrani i zabeleži najbolji rezultat u svojoj domaćoj trci i bude na pobedničkom postolju prvi put od prošlogodišnje trke u Imoli.
Noris je o trci rekao da je bila veoma luda:
‘’Želim da se zahvalim celom timu, uradili su sjajan posao. Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez truda koji su uložili", dodao je.
O izboru guma, Noris je bio irnoničan.
"Stavili su me na tvrde gume. Ne znam zašto - i dalje su početnici u nekim stvarima".
Međutim, Britanac je nakon teškog početka sezone, trenutno zadovoljan.
"Ja sam želeo meke gume. Mislim da je to imalo više smisla, naročito sa vozilom bezbednosti, ali me ne zanima. Drugi sam tako da je sve dobro".
Govoreći o pozivu za prelazak na tvrde gume, Andrea Stela je objasnio da je sve bilo do tajminga.
"Pod virtuelnim vozilom bezbednosti, želeli smo da idemo na tvrde gume jer ne bi bilo problema pri njihovom zagrejavanju. Ali onda je virtuelno vozilo prebačeno na vozilo bezbednosti dok smo bili na stajanju i sve za stavljanje tvrdih guma je bilo spremno u boksu. Prelazak na meke u poslednjem trenutku bi bio problem".
Svakako, najveći rizik prelaska na meke gume bio bi taj da bi drugi vozači mogli da ga obiđu.
"Ako imate ekipu za pit stop spremnu sa tvrdim gumama, a ipak želite meke, to bi značilo da bi oni (ekipa) morali da otrče u garažu, skinu grejače za gume, vrate gume. To bi napravilo ozbiljnu situaciju i produžilo bi stajanje", izjavio je Stela.
Uprkos velikom napretku po pitanju aerodinamike, Meklaren i dalje ima izvesne probleme koje treba rešiti. Balans automobila, promena smera kretanja u krivinama malih brzina i slab zadnji kraj donose loš tempo u trci dok se gume pregrevaju. Prema rečima Andree Stele, za odličan tempo koji su pokazali u Silverstonu pored unapređenja, zaslužni su i niža temperatura i priroda staze sa krivinama velikih brzina koje njima odgovaraju.
Popularni "Papaja" tim donosi nova unapređenja za Veliku nagradu Mađarske 23. jula, a ekipa je spremna da nove promene donese i u narednim trkama. Hoće li to Meklarenu omogućiti da se do kraja sezone bori sa Ferarijem za treće mesto u konkurenciji konstruktora?
PIŠE: Maja Nakaradić