.jpg.webp)
Malo je 35.000.000: Olimpijakos odbio jednu od najvećih ponuda u istoriji balkanskog fudbala
Vreme čitanja: 3min | sub. 17.05.25. | 11:36
Evangelos Marinakis, čini se, počinje da liči na kralja Midu, sve što dodirne pretvara se u zlato spemno za megalomansku prodaju
U doba kada evropski velikani obraćaju pažnju na svaku iskru talenta, Olimpijakos u rukama drži čisto zlato. Ne u figurativnom smislu – već u liku Haralamposa Kostulasa, sedamnaestogodišnjeg napadača koga već sada vide kao novu zvezdu svetskog fudbala.
Član engleske Premijer lige, ambiciozni Brajton, ponudio je za grčkog dragulja neverovatnih 35.000.000 evra, uz potencijalno uključenje krila Abdalaha Sime u dogovor. Ipak, odgovor koji je stigao iz Pireja bio je hladan kao mermer Posejedonovog hrama – ne.
Izabrane vesti
Ne samo da bi ova ponuda predstavljala najveći transfer u istoriji Olimpijakosa, već bi oborila i sve rekorde grčkog fudbala u prodaji igrača. Podsetimo, dosadašnji rekord drži upravo Olimpijakos, koji je 2019. godine prodao Portugalca Danijela Podensa u Vulverhempton za 19.600.000 evra. Sada je klub imao priliku da tu cifru skoro udvostruči – ali je rekao „ne, još nije vreme, možemo mi i više od toga“.
Vredi istaći i da je u istoriji fudbala na Balkanu (Grčka, Turska, Bugarska, Albanija, sve bivše jugoslovenske republike) samo jedan transfer prešao cifru od 35.000.000 evra, kada Lajpcig izdvojio oko 36.500.000 evra za kupovinu Joška Gvardiola od zagrebačkog Dinama, s tim da je u prvom trenutku cena čitavog posla iznosila oko 19.000.000 evra, a tek je kasnije narasla na pomenutih 36.500.000 Gvardiolovim transferom u Mančester Siti. Kada se radi konkretno o grčkom fudbalu, posle Podensa, druga najskuplja prodaja u tamošnjem fudbalu bila je ona Levija Garsije zimus iz atinskog AEK-a u moskovski Spartak za 18.700.000 evra. Među najvećima su i prodaje Stefanosa Cimasa iz PAOK-a u Nirnberg za 18.000.000, Panajotisa Recosa iz Olimpijakosa u Leverkuzen za 17.500.000 i Konstantinosa Mitroglua iz Olimpijakosa u Fulam za 15.200.000 evra.
Kostulas je već sa 17 godina odigrao 29 utakmica u seniorskoj konkurenciji, postigao šest golova i upisao dve asistencije. Sa saigračem Hristosom Muzakitisom, bio je ključni deo tima koji je prošle sezone doneo Olimpijakosu titulu u omladinskoj Ligi šampiona, što je prvi trofej te vrste u istoriji jednog grčkog kluba.
U očima fudbalske Evrope, to su momci budućnosti. U očima predsednika kluba, Evangelosa Marinakisa, oni su nešto više. Marinakis, čini se, počinje da liči na kralja Midu, – sve što dodirne pretvara se u zlato spremno za megalomansku prodaju. Ako se Kostulas nastavi da se razvija ovim tempom, naredna ponuda neće biti 35.000.000 – već možda 50.000.000 evra. Olimpijakos je, bar za sada, odlučio da ne prodaje svetskog asa u nastajanju. Za klub čije ime znači „olimpijski“, ništa manje i nije prikladno.
Zanimljiv kontekst dodatno daje činjenica da je vlasnik Olimpijakosa, Evangelos Marinakis, ujedno i vlasnik Notingem Foresta, člana Premijer lige. Nije isključeno da u njegovoj odluci ima i taktičke logike – jer bi prihvatanjem ove ponude posredno ojačao Brajton, koji je direktni rival Forestu u borbi za opstanak i pozicioniranje u eliti.
U poređenju sa ostatkom Balkana, transfer vredan 35.000.000 evra deluje gotovo kao naučna fantastika. Čitavi klubovi iz regiona – od Srbije do Hrvatske i Bugarske – nemaju ukupan godišnji budžet ravan ovoj cifri. Da jedan mladi Grk, još tinejdžer, probudi takvo interesovanje, govori o istinskom renesansnom trenutku grčkog fudbala i nadovezujućom na Olimpijakosovo osvajanje Lige konferencije pre godinu dana i odličan početak mandata Ivana Jovanovića na mestu selektora Grčke.