©AFP
©AFP

Maestro Kraso spasao Slonove s dva gola za 11 minuta, Đigini Pastuvi u 90+5 šokirali Senegal (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | pet. 06.09.24. | 23:25

Doskorašnji fudbaler Crvene zvezde ušao sa klupe, pokazao klasu i doneo pobedu šampionu Afrike

Kakva samo žal ostaje što Žanu Filipu Krasou nije do kraja kliknulo na Marakani. Bivši ofanzivac Sent Etjena pokazao je za jednu jednu sezonu provedenu na najvećem srpskom stadionu da je igrač izuzetne tehnike, s "vicom" u nogama i mogućnošću da zapali masu,. Samo što je to činio izuzetno retko, verovatno ređe nego na bilo kom drugom mestu na kom je igrao, uključujući i dres reprezentacije.

A, navijače Crvene zvezde je ove noći momak iz Obale Slonovače stavio na ozbiljno razmišljanje. Da li je njihov voljeni klub ispravno postupio prodavši ga za 1.500.000 evra, ili je ipak možda mogao da sačeka još jednu polusezonu i izvuče nešto više od igrača koji nesumnjivo poseduje zavidno fudbalsko znanje. Kraso je večeras ušao u igru u 71. minutu, a samo dva minuta kasnije je majstorskim fintama i filigranskim udarcem doveo aktuelnog šampiona Afrike u vođstvo protiv Zambije, a zatim je 11 minuta kasnije dao i drugi gol i tako postavio konačnih 2:0 za Obalu Slonovače u utakmici prvog kola kvalifikacija za Kup Afričkih nacija.

Nije Kraso bio jedini bivši igrač Zvezde na terenu, pošto je svih 90 minuta za Zambiju odigrao Kings Kangva. Vezista Hapoel Ber Ševe nije uspeo da pomogne ekipi Avrama Granta da se sačuva od nekadašnjeg saigrača iz Ljutice Bogdana, pa je reprezentacija autentičnog nadimka (Bakarni meci) morala da napusti Obalu Slonovače bez ijednog osvojenog boda.

Od aktuelnih igrača Crvene zvezde na terenu su se u kvalifikacijama za Kup afričkih nacija našli Naser Điga i Gelor Kanga. Mladi štoper je posle odličnih igara protiv Bodea u plej-ofu za Ligu šampiona dobio mesto startnog štopera u selekciji Burkine Faso zajedno sa asom Bajera iz Leverkuzena Edmondom Tapsobom. Popularni "Pastuvi" iznenadili su Senegal u gostima odigravši nerešeno 1:1. Za Šerifa Endijajea nije bilo mesta, pošto se selektor Lavova terange Aliju Sise u navali odlučio za izuzetno zvučija imena - Sadija Manea, Nikolasa Džeksona, Ismailu Saru...

Činilo se da će jedna od najsnažnijih selekcija na kontinentu lako trijumfovati, kada je Sadio Mane iskoristio veliki kiks Bonija Trove i doveo Senegal u vođstvo već u 16. minutu, ali je Burkina Faso do poslednjih trenutaka održavala minimalan zaostatak, sačekala svoju šansu i golom posle prekida izjednačila na 1:1 u petom minutu nadoknade. Heroj zemlje koja se do 1984. godine zvala Gornja Volta postao je igrač MLS ligaša San Hosea Useni Bouda.

Gabon Gelora Kange baš se loše proveo pred više od 45.000 gledalaca na gostovanju u Agadiru. Maroko je ubedljivo trijumfovao 4:1, a 34-godišnji (valjda) vezista odigrao je svih 90 minuta za poraženi tim. Hakim Ziješ je dao dva gola do 26. minuta, a onda je Pjer Emerik Obamejan smanjio iz penala na 2:1 u 40. minutu (interesantno, Obamejan je prethodno i promašio penal u 16. minutu). U nastavku je do prvenca za svoju "pravu" reprezentaciju došao Braim Dijas. Igrač Reala je svojevremeno odirao jednu utakmicu za zemlju u kojoj je rođen - Španiju, ali je ove godine počeo da nastupa za zemlju istinskog porekla, a sada je na petom nastupu dao prvi gol. Do kraja se u listu strelaca upisao i heroj Olimpijakosovog osvajanja Lige konferencije - Ajub El Kabi.

18.00 Nigerija - Benin

Obala SlonovačeFK Crvena zvezdaNaser Đigareprezentacija Burkine Fasoreprezentacija Obale SlonovačeŽan Filip Krasokvalifikacije za kup afričkih nacija