
LASK pred ostvarenjem čuda, treba mu bod za upis u istoriju
Vreme čitanja: 3min | ned. 17.05.26. | 11:24
Fudbaleri ekipe iz Linca na pragu su da osvoje prvi titulu posle 61 godinu, ali Šturm se nada njihovom kiksu u Beču
Nedelja, 17. maj, dan koji bi, ako sve bude bilo kako treba, mogao zlatnim slovima da bude upisan u istoriju LASK-a iz Linca. Ili da bude ovenčan tugom u slučaju sloma, ako Šturm uzme treću titulu prvaka Austrije zaredom.
U svakom slučaju, ovo je odlučujuće popodne u borbi za šampionske počasti, a LASK je u prednosti, ima dva boda više od Šturma i gostuje bečkoj Austriji, dok ekipa iz Graca dočekuje Rapid.
Izabrane vesti
Veliki posao, LASK je uradio proteklog vikenda pobedom nad Salcburgom (2:1). Šturm je sam kriv za ovakav rasplet jer je sa LASK-om u aprilu dva puta odigrao nerešeno (1:1). Da je dobio makar jedan od ta dva meča, sada bi bilo drugačije, ali takav je završni scenario i sve je još moguće.
LASK je u prilici da silno obraduje navijače još jednom ove sezone. Pre tri nedelje osvojili su pehar kupa i ako danas osvoje makar bod osvojiće duplu krunu. Faktički, ponoviće taj uspeh iz sezone 1964/65 kada su osvojili takođe duplu krunu što su im do ove godine bila jedina dva domaća trofeja.
14.30: (3,25) Austrija (3,35) LASK (2,25)
Uoči početka sezone, LASK ne da nije bio u grupi favorita, već se komotno može reći da je bio jedan od autsajdera. Oni koji su u avgustu igrali na to da će oni biti prvaci, imaće priliku da dobiju 50 puta više od uloženog.
LASK bi na osnovu pravila koja se tiču takmičenja u Austriji bio prvi i u slučaju da ima isti broj bodova kao Šturm. Posle 22. kola, Liga i poeni su podeljeni, pa je LASK tada u završnu fazu ušao sa 18 bodova. Njima je faktički smanjen broj bodova, pa bi u slučaju da je izjednačen na kraju, LASKU bilo dodato pola poena, čime bi bio u prednosti.
Trener Ditmar Kihbauer ne ostavlja nikakvu dilemu oko toga šta je cilj.
"Ako smo već tako blizu titule, onda je red da budemo iskreni i da kažemo, želimo potpun uspeh. Ipak, Austrija nam neće uručiti titulu bez borbe. Otuda, moramo da krenemo agresivno i ofanzivno. Ići na bod bio bi pogrešan pristup", kaže Kihbauer koji je kormilo ekipe preuzeo posle 9. kola kada je ekipa imala samo dve pobede i bila na 11. mestu.
Jedan od onih koji je dao veliki doprinos, psoebno u finišu, je i reprezentativac Austrije Saša Kalajdžić, bivši igrač Vulverhemptona. Momak koji je tri puta u karijeri imao povredu ukrštenih ligamenata, vratio se u pravi čas i od februara do maja pomogao sa šest golova i četiri asistencije.
14.30: (1,95) Šturm (3,50) Rapid (3,90)
Kakav bi uspeh bio za LASK i ceo grad Linc, koji broji oko 200.000 stanovnika svedoči i podatak da su imali velikih finansijskih problema proteklih godina, a 2012. nisu dobili licencu za takmičenje, što je značilo seobu u amaterski rang takmičenja. Posle pet godina uspeli su da se vrate u elitnu ligu, igrali nekoliko puta u Evropi, ali ova titula bila bi kruna svega do sada.
Na drugoj strani, Šturm se nada kiksu LASK-a i osvajanju treće uzastopne titule i šeste u istoriji. Merkur arena u Gracu je rasprodata, očekuje se paklena atmosfera u meču sa Rapidom, a trener Šturma Fabio Ingolič kaže da neće dozviliti igračima da misle na to šta se dešava u Beču.
"Pritisak je na LASK-u, oni imaju šta da izgube. Bez obzira kako se sve završi, imamo makar drugo mesto, dakle ne gubimo ništa. Ako sve bude išlo kako mi želimo, možemo da postanemo prvaci. Znamo šta je potrebno da uradimo i šta možemo da očekujemo", poručio je Ingolič.
********
********
AUSTRIJA (POSLEDNJE), 32. KOLO
Nedelja
14.30: (3,25) Austrija (3,35) LASK (2,25)
14.30: (1,23) Salcburg (6,75) Hartberg (11,0)
14.30: (1,95) Šturm (3,50) Rapid (3,90)
*** kvote su podložne promenama


_145_Cropped.jpg.webp)

.jpg.webp)



