Ronald Kuman (©Reuters)
Ronald Kuman (©Reuters)

Kuman oštar: Brobi ne zaslužuje poziv, nemamo napadača kao što su bili Klajvert i Van Nistelroj

Vreme čitanja: 3min | sub. 07.06.25. | 09:54

Holanđani će svoj prvi meč u kvalifikacijama za Mundijal odigrati ove subote od 20.45 časova protiv Finske u Helsinkiju

Selekcija Holandije će svoje kvalifikacije za Mundijal 2026. godine u Severnoj Americi otvoriti ove subote, gostovanjem Finskoj u Helsinkiju od 20.45 časova. Ukoliko ostanu neporažene, Lale će moći da se pohvale podatkom kako punih 75 godina nisu izgubile od Finaca.

Naime, ovo će biti 15. duel ove dve selekcije, prethodnih 11 je pripalo Holanđanima, dok su Finci trijumfovali samo jednom. I to 11. juna davne 1950. Dakle, kroz nekoliko dana će proći tačno 75 godina od tog istorijskog meča.

Izabrane vesti

Ovo će selektoru Holandije Ronaldu Kumanu da bude 49. utakmica na klupi nacionalnog tima, preskočiće Gusa Hidinka i izjednačiće se sa Elekom Švarcom po brojem mečeva na ovoj funkciji. Švarc je sedmi najdugovečniji selektor Holandije, a rekord koji Kuman pokušava da napadne drži Bob Glendening sa 87 mečeva u ulozi šefa stručnog štaba nacionalnog tima.

20.45: (12,0) Finska (6,25) Holandija (1,28)

Kuman je pred utakmicu sa Finskom sa spiska precrtao napadača Ajaksa Brajana Brobija, koji je na 44 utakmice za Kopljanike u svim takmičenjima postigao samo sedam golova. Od toga svega četiri na 30 mečeva Eredivizije. Kuman je priznao da se Brobi nije našao u konkurenciji za duele sa Finskom i Maltom (10. jun) zbog nezadovoljavajuće forme.
Delom Brajan nije tu ni zbog fizičke spreme, u poslednje vreme nije uspevao da ostane na terenu svih 90 minuta. Što se tiče forme, ono što pruža nije dovoljno. Kad se sve sabere, nije zaslužio da bude ovde”, rekao je Koman, a potom se složio sa tvrdnjom novinara da Holandiju trenutno najviše muči to što nema kvalitetnog napadača:
Ne znam šta se dešava sa dečacima od 15, 16 godina, možda se na njih ne odnosi ovo. Ali, jasno je da među onim igračima na koje mogu da računam više nema klasičnih, velikih napadača. Nekada smo imali Patrika Klajverta, Klasa Jana Huntelara, Ruda van Nistelroja... To je tip igrača kakav sada više ne nalazim”.

Protiv Finaca će napad predvoditi Memfis Depaj ili Vut Veghorst. U bližoj budućnosti, devetku selekcije Holandije bi mogao da zaduži i 21-godišnji centarfor AZ Alkmara Meks Merdink, sin nekadašnjeg reprezentativca Martajna Merdinka.
On bi definitivno mogao da postane interesantna opcija ako se ustali u AZ-u u starnoj postavi. U poslednjih nekoliko nedelja prvenstva je pokazao da ima svetlu budućnost. Nadajmo se da će dobiti šansu i da će je iskoristiti, kako bi postao opcija više za našu reprezentaciju”, kazao je Koman.

Finska večerašnju utakmicu dočekuje na drugoj poziciji na tabeli G grupe sa četiri poena. Na premijeri je jedva savladala Maltu sa 1:0, a potom je kiksnula i odigrala u Kaunasu samo 2:2 sa Litvanijom. Pritom, na tom meču je ispustila dva gola prednosti.

KVALIFIKACIJE ZA MUNDIJAL (EVROPA) - 3. KOLO

Subota

GRUPA G

18.00: (2,80) Malta (2,75) Litvanija (3,00)

20.45: (12,0) Finska (6,25) Holandija (1,28)

***kvote su podložne promenama


tagovi

reprezentacija Finskereprezentacija HolandijeKvalifikacije za Mundijal 2026.

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara