Kako je Jokiću bez bureka u Americi i zbog čega je Ševčenko bio neshvaćen u Kijevu?
Vreme čitanja: 3min | čet. 15.09.16. | 11:04
Ili, u prevodu, šta sve treba da se poklopi da bi ispred imena nekog sportiste mogao da se prišije epitet „vrhunski“
Izabrane vesti
Ono što je dobro jeste da ti sport pruža šansu da ispraviš greške, ali samo ako ih uvidiš u mlađem dobu. Jer retki su primeri kakav je Marko Pantelić, koji je pauzirao više od dve godine, bio potpuno van vrhunskog fudbala, a onda se vratio i postao jedan od vodećih strelaca Bundeslige.
Elem, vrlo je važno prepoznati te detalje koji čine razliku, a u tekstu za Sportifico, kroz razgovor sa Davidom Babunskim, Milošem Ninkovićem i Markom Simonovićem neke od tajni vezanih za ovu temu pokušao je da odgonetne kolega Saša Ozmo.
„Meni je koristilo to što sam dubinski analizirao ono što mi se dešava u životu – razmišljao sam o svojim iskustvima, pokušao da ih istinski postanem svestan i nastojao da se uskladim sa sobom kako bih na adekvatan način razumeo šta mi se događa u srcu i u glavi“, kaže Babunski, stasao u čuvenoj Barsinoj školi La Masija, trenutno prvotimac Crvene zvezde.
Onima koji prate karijeru Miloša Ninkovića poznato je da je iskusni vezista stagnirao u periodu kada je postao član kijevskog Dinama. Razlog - nesportski život na koji se „navukao“ pošto je sa samo 18 godina stigao u prestonicu Ukrajine, grad koji nudi mnogo toga.
„U početku me nije bilo briga za zdrav život, jeo sam u pekarama, jeo sam pljeskavice, a to je katastrofa za sportistu. Od tada sam se odrekao brze hrane, a ne jedem ni meso pre treninga ili utakmice. Iz mog iskustva, četiri sata nije dovoljno da se ono svari“, kaže Ninković, a kao čoveka od kojeg je mnogo naučio na ovom polju navodi Andreja Ševčenka, s kojim je imao priliku da deli svlačionicu po njegovom povratku u Dinamo...
„Uh, toliko sam naučio od njega. Za ručak pre treninga uvek jede testeninu ili ribu, a govorio mi je da su u Milanu uzimali meso samo posle treninga, i to malo parče. Jeo je dosta salate, poneki put popije čašu crnog vina, ali uglavnom je vodu i ceđene sokove pio. Mnogim mladim igračima govorio sam da se ugledaju na njega, ali neki su mislili da on nije normalan: ’Toliko je novca zaradio u karijeri, zašto sad nije opušten i zašto ga nije baš briga da li je dao gol ili nije?’ Ali on ne bi bio to što jeste da se tako nije ponašao – kod takvih karaktera nema opuštanja. Mnogo su se ogrešili o njega.“
Kako se zaista postaje šampion?
Na temu ishrane za Sportifico govorio je i košarkaš Zvezde i osvajač srebrne medalje na nedavno održanim Olimpijskim igrama Marko Simonović.
„Recimo, kukuruz je dobro prirodno varivo, ali lično mi ne leži. Trudim se da u toku nedelje jedem belo meso, crveno meso najdalje dva-tri dana pred utakmicu. Jedem dosta paste i rižota zbog ugljenih hidrata, tako nadoknađujem potrošenu energiju. Unosim dosta i voća, ali nikako pred trening“, daje Simonović uvid u svoj režim ishrane.
Što se ove teme tiče, poentirao je, čini se, i to na jasnom primeru, Dejan Milojević, nekadašnji vrhunski košarkaš, danas trener Mege:
„Mi smo s Nikolom Jokićem imali problem – šta god da radimo u Megi, on to anulira burekom i sa dve litre koka kole dnevno. Otišao je sad u SAD gde bureka nema i odmah je smršao“, kaže Milojević uz smeh, i dodaje:
„Shvatio je zašto je zdrava ishrana važna za njega i cela priča ima efekat – promenio je navike i sada izgleda odlično.“
Ishrana je vrlo važna, ali ništa manje bitno za sportistu nije ni da nauči kako da se nosi s pritiskom, kako da ne bude besan ako sedi na klupi, a misli da zaslužuje da bude na terenu. O ovome, i još dosta zanimljivih stvari pročitajte u tekstu Saše Ozma za Sportifico.
(Foto: Action Images; STAR SPORT)