Kako će izgledati privatizacija u srpskom fudbalu?
Vreme čitanja: 5min | uto. 02.06.20. | 12:23
Predsednik FSS Slaviša Kokeza za Mozzart Sport pojašnjava kako će biti realizovan dugo očekivani proces, ponavlja da je prioritet svih prioriteta u narednom periodu plasman A tima na EP i zahvaljuje se Karadžiću i Lakoviću na svemu što su uradili za srpski fudbal
Privatizacija u srpskom fudbalu - dugo se govori o tom rešenju kao suštinskom za podizanje kvaliteta. I zaista se čini da bi to mogao da bude odgovarajući pravac i model funkcionisanja u kojem bi srpski fudbal prestao samo da opstaje, bar što se tiče većine klubova, već bi počeo i da diše punim plućima. Ideja o privatizaciji aktuelna je oko 20 godina, ali još niko nije uspeo da je dovede do realizacije.
Nedavno je predsednik FS Srbije Slaviša Kokeza govorio konkretno na ovu temu i po onome što je istakao, čini se da su u našoj kući fudbala zajedno sa Ministarstvom omladine i sporta na dobrom putu da konačno naprave odlučujući korak ka privatizaciji.
Izabrane vesti
„Počeli smo sa izradom zakona prošle godine i svesno smo preuzeli odgovornost i inicijativu. Vodili smo se najboljim evropskim iskustvima. Model koji smo predložili najbliži je nemačkom modelu transformacije sportskih udruženja u privredna društva. Prema tom modelu, postojeći klubovi kao Udruženja građanja postaju manjinski vlasnici budućeg sportskog privrednog društva. Na taj način se s jedne strane obezbeđuje kontinuitet fudbalskih klubova - čuvaju se tradicija, imidž i istorijska vrednost, a s druge strane otvara se mogućnost da budući domaći ili inostrani investitori kupe većinski vlasnički udeo tih klubova. Prvi put imamo podršku svih klubova Super i Prve lige Srbije da krenemo u privatizacione procese“, pojašnjava Slaviša Kokeza za Mozzart Sport.
I to konkretno znači da...
„To znači da će klubovi sami odlučivati o svom budućem statusu. Imaće mogućnost da se transformišu u sportsko-privredna društva, ali ukoliko to ne žele, mogu da ostanu u statusu Sportskih udruženja. S obzirom na to da je sloboda udruživanja Ustavom garantovano pravo, nije moguće da privatizacija bude obavezujuća za sve klubove.“
Informaciju o privatizaciji u srpskom fudbalu nekako smo dočekali paralelno sa nastavkom domaćeg fudbalskog prvenstva. U vikendu za nama odigrano je 27. kolo, a danas igraju se utakmice četvrtfinala Kupa Srbije.
„Sve vreme smo pažljivo pratili i analizirali preporuke UEFA i u skladu s merama Vlade Republike Srbije trudili se da reagujemo pravovremeno i da zajedno s klubovima dođemo do rešenja o nastavku sezone. Mislim da svi zajedno možemo da budemo srećni i zadovoljni zbog toga što su se na kraju ipak stvorili uslovi da do kraja juna gledamo fudbal i na našim terenima. Ipak, moramo da budemo svesni i toga da situacija u fudalu nije ista kao što je bila gledajući finansijski aspekt. Svi su pretrpeli štetu i sigurno da se već sad osećaju posledice.“
Sledeća sezona biće potpuno drugačija u odnosu na sve prethodne. FS Srbije je uvažio predlog Zajednice klubova Super i Prve lige, tako da ćemo u domaćem prvenstvu imati 20 klubova. Odluka FSS koja je takođe veoma interesantna, a nije izavala toliku pažnju javnosti odnosi se na igrače mlađe od 21 godine. Od sledeće sezone svi klubovi Super i Prve lige će morati bar dvojici igrača do 21 godine da omoguće da budu u startnoj postavi.
„Ideja je bila da se pronađe sistemsko rešenje za poboljšanje kvaliteta i boljitak srpskog, ne samo klupskog, nego i reprezentativnog fudbala. Dovoljno je da samo osnovne brojke stavite na papir i dolazite do toga da će svakog vikenda najmanje 76 igrača mlađih od 21 godine imati mogućnost da pokažu svoj kvalitet, 40 u Super i 36 Prvoj ligi. Siguran sam da će to dugoročno gledajući doneti veliku korist našem fudbalu i podići kvalitet pre svega mlade reprezentacije, a tako i A selekcije.“
I dalje se ne zna kako će izgledati sledeća sezona što se tiče reprezentacije Srbije. UEFA je pomerila sastanak Izvršnog komiteta za 17. jun (prethodno je bilo planirano da se održi 27. maja).
„Kao što sam govorio i ranije, jedan od prioriteta FS Srbije je plasman na Evropsko prvenstvo. Kao i svi drugi, i mi moramo da se prilagođavamo okolnostima. Upoznati ste sa tim da smo poslali predlog da se baraž odigra u novembru, nadamo se da će to biti realno rešenje. O svemu ostalom ne možemo mnogo toga da kažemo pre 17. juna. Ali kako god da odluči UEFA, verujte da ćemo biti spremni i da ćemo kao organizacija pružiti maksimalnu podršku A selekciji.“
„INVESTIRALI SMO 11.000.000 EVRA U SRPSKI FUDBAL ZA ČETIRI GODINE“
Slaviša Kokeza je u maju 2016. izabran za predsednika FS Srbije. Posle četiri godine na ovoj funkciji analizira šta je urađeno, ali ne zaboravlja i period u kojem je na njegovoj poziciji bio Tomislav Karadžić.
„Tomislav Karadžić i Zoran Laković zaslužuju brojne pohvale za učinjeno dok su vodili FS Srbije. Izgrađen je Sportski centar u Staroj Pazovi, gde je investicija bila preko 12.000.000 evra koja je bila kapitalna za razvoj srpskog fudbala. Zahvaljujući tom projektu, kao i radu s mlađim selekcijama, možemo da se ponosimo činjenicom da smo 2013. bili evropski omladinski, a dve godine kasnije i svetski šampioni. Na skoro svim stadionima u Srbiji postavljeni su reflektori što je takođe bila jedna od značajnijih investicija u srpskom fudbalu za vreme Karadžića i Lakovića. Želeo bih obojici da zahvalim za mnogo toga kvalitetnog što su uradili tokom svog mandata u FS Srbije.“
I za vreme mandata Slaviše Kokeze odvojena su brojna sredstva za pobošljanje fudbalske infrastrukture Srbiji.
„Kada govorimo o investicijama u srpskom fudbalu, od kad sam na mestu predsednika FSS uložili smo oko 11.000.000 evra. Za renoviranje sportskog centra u Staroj Pazovi obezbeđeno je dva i po miliona. Završena je nova tribina na stadionu na kojem je postavljena najsavremenija travnata podloga, sređene su sobe i hotel po najvišim evropskim standardima, kao i sale za sastanke uz kompletno renovirane svlačionice. Klubovima je kroz različite investicije prosleđeno sedam miliona evra. Nedavno je na 20 stadiona zamenjena trava, urađena je nova drenaža, a već imamo dva stadiona sa sistemom za zagrevanje terena. Novac je odvojen za sređivanje svlačionica, postavljanje reflektora… Podelili smo opremu u vrednosti od million evra, lopte, dresove, štucne, mreže… Pomagali smo i pomagaćemo koliko god možemo.“
„PLASMAN NA EP NAJVEĆI PRIORITET“
Svestan je ipak predsednik FS Srbije da će se uspešnost njegovog mandata najviše meriti kroz rezultate A tima.
„Kad govorimo o rezultatima znam da uvek može bolje, ali isto tako smatram da su ostvareni rezultati zadovoljili naše osnovne ciljeve i kriterijume. Posle osam godina otišli smo na veliko takmičenje. Osvojili smo prvo mestu u Ligi nacija i čekamo baraž sa plasman na Evropsko prvenstvo. Mislim da je vredno pomenuti i da smo dva puta u nizu bili učesnici završnog turnira prvenstva Evrope do 21 godine. Da se vratim na A tim. Samo nas kontinuitet učešća na velikim takmičenjima može dovesti do toga da u nekom momentu preskočimo i tu grupnu fazu i odemo korak dalje. I zato je mnogo važno da posle Svetskog konačno odemo i na Evropsko prvenstvo“, jasan je Slaviša Kokeza u pogledu očekivanja od reprezentacije Srbije u narednom periodu.