(@Reuters)
(@Reuters)

Jedno koleno kao paradigma čitave sezone i polufinale koje je ’čudna šuma’ čekala 42 godine

Vreme čitanja: 4min | čet. 16.04.26. | 22:59

Crveni karton Bednareka iz osmog minuta Porto platio eliminacijom, a Kris Vud novom povredom: Notingem Forest prošao dalje

Trenutni pogled na tabelu Premijer lige, šest kola pre kraja prvenstva, kaže da je prvi ispod crte opstanka Totenhem, prošlosezonski osvajač Lige Evrope, a drugi iznad te crte, sa samo dva boda više – Notingem Forest, koga sada dva koraka dele od osvajanja drugog po rangu Uefinog takmičenja ove sezone!

Maltene samo oni navijači nekadašnjeg dvostrukog evropskog prvaka koji su oduvali makar 50 svećica na torti pamte ovakav trenutak svog voljenog kluba, jer prvi put od 1984. godine Šumari su u polufinalu jednog evropskog nadmetanja: 1:0 u revanšu protiv Porta, odnosno 2:1 ukupno u dvomeču četvrtfinala Lige Evrope! Imaće Engleska sigurno jednog finalistu, jer rival će biti Aston Vila u još jednom okršaju bivših kontinentalnih šampiona.

Izabrane vesti

Kada se vode polemike šta je to sezonu Notingem Foresta učinilo ovoliko turbulentnom i na domaćoj sceni drastično lošijoj u odnosu na prethodnu, sigurno ne jedini, ali kao jedan od bitnijih razloga pominje se teška povreda Krisa Vuda. Reprezentativac Novog Zelanda postigao je 20 golova u prethodnom šampionatu Engleske – samo su Salah, Isak i Haland bili efikasniji – u kojem je njegov tim dugo držao drugo mesto, pa čak ni padom forme u završnici sezone nije ugrozio epitet njenog najprijatnijeg iznenađenja.

Od oktobra Vuda nije bilo na terenu. Prvo je pokušao da konzervativnom metodom leči, pa je ipak morao na operaciju kolena, pauzirao je šest meseci, vratio se baš pre nedelju dana u Portu, a ove večeri to isto koleno je „žrtvovano“ za tim. Peti minut je bio na isteku, kada je Jan Bednarek krajnje neoprezno krenuo na jednu loptu, visoko podigao nogu, promašio ceo fudbal, ali ne i jadno koleno Krisa Vuda. Posle kraćeg većanja, sudija Deni Makeli dobio je poziv iz VAR sobe, isključio je poljskog internacionalca i suštinski, ispostaviće se vrlo brzo, a i na kraju na semaforu, utakmica je tog momenta odlučena.

Sa vidljivim tragovima protivničkih krampona na svojoj nozi, Kris Vud je posle samo nekoliko minuta shvatio da dalje ne može – zameniće ga, uz Petra Stanića, prvi strelac ovosezonskog takmičenja u Ligi Evrope Igor Žezus – a manje od pet minuta nakon isključenja biće dovoljno domaćinu da brojčanu prednost pretvori i u rezultatsku.

Krajnje je neoprezan na sredini terena bio Alberto Košta, ukrao mu je loptu Morgan Gobs-Vajt i stuštio se ka protivničkom golu, a nije bilo ni sreće za Zmajeve, jer je lopta na putu do mreže zakačila Rosarija i dobrano prevarila Dioga Koštu.

Bila je to, do kraja prvog poluvremena, igra na jedan gol, šanse su se, ne tako loše, nizale otprilike na svakih desetak minuta, pokušavali su Hačinson, Murilo, Niko Domingez, dok je Porto ostao na onoj jednoj, ali najboljoj prilici još iz prvog minuta meča, kada je Mofi bio suviše nonšalantan izbivši sam ispred Ortege.

Ponovo je Vitor Pereira izmešao karte protiv ’svojih’ Portugalaca, nije samo Žezus ostao na klupi, Hadson Odoi je u igru ušao na poluvremenu, Nikola Milenković nakon nešto više od sat vremena igre. Eliota Andersona nije bilo zbog smrtnog slučaja u porodici. Vrlo zanimljiv detalj i, čini se, veliki propust stručnog štaba premijerligaša – srpski reprezentativac ušao je umesto Endojea u momentima kada je Murilo već poprilično hramao po terenu, a maltene u isto vreme povredio se i Hadson Odoi, pa je moralo da dođe do popriličnog tumbanja postave.

Na drugoj strani, trostruku izmenu izvršio je Frančesko Farioli na poluvremenu, krenuo na sve ili ništa i to mu se umalo isplatilo, jer je Porto bio drastično hrabriji i čak dva puta je uzdrmao prečku Orteginog gola. U 57. minutu je posle savršene akcije gostiju Vilijam Gomes loptu zakucao u okvir gola bukvalno sa tri metra udaljenosti, a onda je isto mesto udarcem sa distance u 84. minutu pogodio Varela. Bilo je uzbuđenja i na drugoj strani, ne i golova, ali oni nisu bili neophodni Notingem Forestu. Jedan je bio prolaza u polufinale vredan!

LIGA EVROPE - ČETVRTFINALE (REVANŠI)

Aston Vila - Bolonja 4:0 (3:0) , prvi meč 3:1
/Votkins 16, Buendia 26, Rodžers 39/

Betis - Braga 2:4 (2:1), prvi meč 1:1
/Antoni 13, Ezalzuli 26 - Viktor 38, Karvaljo 49, Orta 53 pen, Gorbi 74/

Notingem Forest - Porto 1:0 (1:0), prvi meč 1:1
/Gibs Vajt 12/

Selta - Frajburg 1:3 (0:2), prvi meč 0:3
/Svedberg 90+1, Matanović 33, Suzuki 39, 50/


tagovi

Liga EvropeNotingem ForestPorto

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara