Istorija piše neki drugi roman: Nemci 10 puta padali na Marakani, samo su Gladbah i Bajern odneli pobede

Vreme čitanja: 6min | uto. 26.11.19. | 11:13

Ukupan bilans crveno-belih sa nemačkim klubovima: 10 pobeda, četiri remija, dva poraza...

Bajern je moćan, Nemci su uvek bili snažni, ali ako bi se pred večerašnji okršaj u Beogradu u obzir uzele isključivo istorijske činjenice - Crvena zvezda ne bi imala čega da se plaši na stadionu Rajko Mitić. Jednostavno, nemački klubovi, kako oni iz Istočne Nemačke, tako i oni iz Zapadne, bili su redovne mušterije crveno-belima u glavnom gradu naše zemlje. Situacija se nije drastično promenila ni nakon ujedinjenja dve Nemačke, pošto je od 1991. godine do danas na četiri gostovanja nemačkih timova u srpskoj prestonici pobedu odneo samo minhenski Bajern, i to na prilično srećan način u grupnoj fazi Kupa UEFA u sezoni 2007/2008.

Kada se podvuče čitava istorija, nemački klubovi su ukupno 16 puta gostovali na stadionu Rajko Mitić, a bilans glasi - 10 pobeda Crvene zvezde, četiri nerešena rezultata i svega dva poraza. Realnost je nažalost potpuno drugačija u ovom trenutku.

Izabrane vesti

Istorija okršaja započeta je u sezoni 1969/1970 i neuspešnim dvomečom drugog kola Kupa šampiona sa tadašnjim Forfarts Berlinom. Ekipa, koju je predvodio legendarni Miljan Miljanić, jurila je 1:2 iz prvog meča i dva puta gubila na Marakani (0:1 i 1:2), ali je uspela da dođe do preokreta zahvaljujući golovima Aćimovića i Karasija. Ipak, mreža Alfreda Zulukovskog do kraja ostala netaknuta, pa je ekipa iz Istočne Nemačke otišla dalje. Godinu dana kasnije Kar Cajs Jena je takođe donela prednost iz prvog meča četvrtfinala Kupa šampiona (2:3), ali je Miljanićev tim ovoga puta bio nemilosrdan prema protivniku iz Istočne Nemačke. Crveno-beli su slavili sa ubedljivh 4:0, uz golove Đorića, Filipovića, Ostojića i Karasija.

Nepremostiva prepreka za Crvenu zvezdu u Kupu UEFA u sezoni 1975/1976. bio je Hamburger. Prvi meč 2. kola odigran je na Marakani, crveno-beli su vodili golom Seada Sušića od 23. minuta, ali je samo minut kasnije izjednačio Ole Bjernmose. U revanšu je bilo ubedljih 4:0 za Nemce. Prvi poraz od nemačkih klubova u svojoj istoriji, doduše i prilično težak, Crvena zvezda je na stadionu Rajko Mitić doživela u 2. kolu Kupa šampiona u sezoni 1977/1978. Tadašnja ekipa Gojka Zeca doživela je pravi brodolom od Menhengladbaha na svom terenu (0:3), a golove za Nemce dali su Šafer, Hajnkes i Simonsen.

Zvezda se najčešće sa nemačkim klubovima sastajala u čuvenoj sezoni 1978/1979, u kojoj je ostala bez trofeja Kupa UEFA, iako je opšte mišljenje da ga je po kvalitetu i prikazanoj igri zaslužila. Sve je krenulo od jednog od najuzubdljivijih mečeva u istoriji Marakane sa Dinamom iz Berlina (4:1). Ekipa legendarnog Branka Stankovića nadoknadila je 2:5 iz prvog meča prvog kola, gubila je sa 0:1 i u Beogradu do 58. minuta, a onda je do kraja meča postigla četiri gola. Čovek preokreta je bio fantastični Zdravko Borovnica, koji je postigao dva gola, prethodno je izjednačio Dušan Savić, a odlučujući pogodak je dao Miloš Šestić u poslednjim trenucima utakmice. Gol Duleta Savića u sedmom minutu polufinala sa Hertom ispostavio se dovoljnim za prolaz u veliko finale. Zvezda je tada slavila sa 1:0, dok je u revanšu poražena sa 1:2. Miloš Šestić je seriju pogodaka u toj sezoni Kupa UEFA nastavio i u prvom finalnom meču protiv Menhengladbaha. Crveno-beli su poveli njegovim golom u 21. minutu, ali su Nemci stigli do izjednačenja i pozitivnog rezultat autogolom Jurišića u 60. minutu. U revanšu je nažalost bilo 1:0 za domaćina.

U sezoni 1979/1980 ponovo Nemci. Prvo stara mušterija Karl Cajs Jena, koja je u oba meča poražena sa 3:2, a potom minhenski Bajern u 3. kolu Kupa UEFA. Crvno-beli su jurili 0:2 iz Minhena, do 69. minuta su vodili sa 3:0 na Marakani golovima Savića, Petrovića i Repčića, ali je Bavarce u narednu fazu takmičenja sa dva pogotka odveo Diter Henes.

Na naredni meč sa Nemcima čekala se čitava decenija. U prvom meču trećeg kola Kupa UEFA u sezoni 1989/1990. u Beogradu je poražen Keln (2:0) golovima Dejana Savićevića, ali je ekipa Dragoslava Šekularca u revanšu poražena sa 0:3. To je bila "tragična" utakmica za legendarnog Šekija, koji je u tunelu udario šamar redaru i dobio osam mečeva suspenzije, zbog čega je i pored osvojene duple krune morao da napusti tim koji je samo godinu dana kasnije pokorio Evropu pod vođstvom Ljupka Petrovića.

Prvi nemački protivnik u čuvenoj sezoni 1990/1991. bio je Dinamo Drezden. Crveno-beli su bili nemilosrdni u obe četvrtfinalne utakmice, a u prvoj na stadionu Rajko Mitić (3:0) golove su dali Prosinečki, Binić i Savićević. Ako je onaj meč sa Dinamom iz Berlina bio jedan od najuzbudljivijih, onaj najuzbudljiviji odigran je 23. aprila 1991. godine. Crvena zvezda je slavila u Minhenu sa 2:1, a potom u Beogradu povela golom Siniše Mihajlovića iz slobodnog udarca. Ipak, Nemci su u samo pet minuta sredinom drugog poluvremena preokrenuli rezultat golovima Augentalera i Bendera, finale u Bariju je visilo sve do 90. minuta, a onda se "nebo otvorilo" autogolom Augentalera. Taj trenutak će se zauvek prepričavati među pristalicama Crvene zvezde.

Prvi nemački tim sa kojim se Crvena zvezda sastala od ujedinjenja Nemačke i raspada Jugoslavije, bio je Kajzerslautern. Tadašnji osvajač Kupa Nemačke doneo je minimalnu prednost (0:1) iz prvog meča prvog kola Kupa pobednika kupova, a Crvena zvezda je u revanšu golom Dejana Stankovića u 55. minutu izborila produžetke. Tamo je nemački tim doživeo pravu katastrofu. Stanković je pogodio u 97. minut, Njeguš deset minuta kasnije, dok je konačan rezultat (4:0) u 120. minutu postavio Miodrag Pantelić.

SLOBODNA IGRA:
CRVENA ZVEZDA - BAJERN

Prvi nemački protivnik Crvene zvezde u novom milenijumu bio je Bajer Leverkuzen. Finalista Lige šampiona iz sezone 2001/2002. stao je na put srpskom šampionu u trećem kolu kvalifikacija. Utakmica na stadionu Rajko Mitić završena je bez golova, dok je u ravanšu sastav Klausa Topmelera slavio sa 3:0. Pomenuti meč sa Bajernom u grupnoj fazi Kupa UEFA u sezoni 2007/2008. obeležili su loša podloga i katastrofalna reakcija Ivana Ranđelovića u finišu utakmice. Crvena zvezda je dva puta vodila, golovima Koromana i Milijaša, Klose je dva puta uspeo da izjednači, a onda je jedan prilično traljav udarac Klosea iz slobodnog udarca Tonija Krosa prošao pored Sekunda Kastija i ruku Ivana Ranđelovića.

Poslednji meč Crvene zvezde sa nemačkim klubovima doneo je crven-belima proleće u Evropi posle 25 godina. Bilo je to gostovanje Kelna u poslednjem meču grupne faze Lige Evope u sezoni 2017/2018, koje su crveno-beli rešili u svoju korist rezultatom 1:0 i golom Slavoljuba Srnića u 22. minutu utakmice.

Dakle, Crvena zvezda u večerašnjem okršaju na svojoj strani, kao glavnog aduta, ima samo istorijske činjenice. Da se čuda dešavaju bilo je jasno nakon prošlogodišnje pobede nad prvakom Evrope Liverpulom, ali je veliko pitanje da li je sastav Vladana Milojevića sada u stanju da odigra takav meč. Ukoliko uspe u tome, biće to još jedan istorijski rezultat za najtrofejniji srpski klub.

NEMCI NA MARAKANI:

Kup šampiona (1969/70)
2. kolo: F
orvarts Berlin - 3:2

Kup šampiona (1970/71)
četvrtfinale: Karl Cajs Jena - 4:0

Kup UEFA (1975/76)
2. kolo: Hamburger 1:1

Kup šampiona (1977/78)
2. kolo: Borusija Menhengladbah 0:3

Kup UEFA (1978/79)
1. kolo: Dinamo Berlin 4:1
polufinale: Herta 1:0
finale, prvi meč 1:1

Kup UEFA (1979/80)
2. kolo: Karl Cajs Jena 3:2

3. kolo: Bajern Minhen 3:2

Kup UEFA (1989/90)
3. kolo: Keln 2:0

Kup šampiona (1990/91)
četvrtfinale: Dinamo Drezden 3:0
polufinale
: Bajern Minhen 2:2

Kup pobednika kupova (1996/97)
1. kolo: Kajerslautern 4:0

Liga šampiona (2001/02)
3. kolo kvalifikacija: Bajer Leverkuzen 0:0

Kup UEFA (2007/08)
grupna faza: Bajern Minhen 2:3

Liga Evrope (2017/18)
grupna faza: Keln 1:0

UKUPNO: 10 pobeda, četiri remija, dva poraza



Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara