
Zvezda prva u svetu! Kada ga prva da, skoro sigurno pobeđuje
Vreme čitanja: 2min | pon. 27.04.20. | 16:49
Dinamo Zagreb peti, Benfika osma, Olimpijakos deseti...
Kada Crvena zvezda povede prva u nekoj prvenstvenoj utakmici, onda skoro sigurno i pobeđuje. Pretočeno u brojke, to skoro sigurno je u 96,3 odsto slučajeva!
Međunarodni centar za sportska istraživanja (CIES) u svom novom istraživanju se posvetio analizi uticaja prvog pogotka na konačan ishod prvenstvenih utakmica širom sveta. I po tom parametru je srpski šampion najubedljiviji.
Izabrane vesti
Period obuhvaćen analizom CIES-a je između januara 2015. i decembra 2019. godine. Dakle, celih pet godina. U tom periodu, Crvena zvezda je pobedila na čak 130 prvenstvenih utakmica od ukupno 135 u kojima je prva dala gol na utakmici.
Nije bilo teško naći i kojih je to pet utakmica na kojima Zvezda nije pobeđivala kada bi povela. Dve su bile u večitim derbijima. Jedan kada je Everton Luiz u nadoknadi vremena poništio Zvezdino vođstvo preko Sikimića, a drugi kada je Uroš Đurđević u 88. minutu izjednačio posle vodećeg gola Gelora Kange. Preostala tri meča na kojima Zvezda nije pobedila kada bi povela su bili protiv Napretka u martu 2018 (1:1), Radničkog u Nišu u novembru 2018 (2:2) i Čukaričkog na kraju prošle sezone (2:3).
U analizi CIES-a su se našli klubovi iz 92 šampionata širom sveta, a iza Zvezde se nalazi vladar moldavskog fudbala Šerif koji je pobedio u 94,1 odsto utakmica kada bi prvi postigao gol na utakmici. Na trećem mestu je Albireks Nigata iz Singapura sa procentom pobeda od 93,3 odsto kada prva postigne gol na prvenstvenom meču. Četvrti je Didelanž iz Luksmeburga, a peti zagrebački Dinamo. Šesti je Al Ahed iz Libana, sedmi litvanski Žaligiris, a na osmom mestu je Benfika iz Lisabona. U top 10 još ulaze BATE Borisov (Belorusija) i Olimpijakos (Grčka).
Što se tiče timova iz najjačih evropskih liga, najubedljiviji u periodu od pet godina je bio Pari Sen Žermena sa 89,9 odsto (124 pobede na 138 utakmica) prvenstvenih pobeda kada prvi postigne gol. Slede Barselona sa 88,5 odsto (116 od 131) i Mančester Siti sa 87,1 odsto (115 od 132).