Haland, Mesi, Van der Vart, Sančez, Isko, Anderson (©Reuters)
Haland, Mesi, Van der Vart, Sančez, Isko, Anderson (©Reuters)

Gde su, šta rade, svi "zlatni dečaci": Penzioner, trener, rezerva Monaka, napadači Adane i Orlanda...

Vreme čitanja: 7min | uto. 23.11.21. | 08:15

Osvrt na karijere dobitnika prestižne nagrade

Najnoviji laureat nagrade Zlatni dečko, koja se od 2003. na godišnjem nivou dodeljuje najboljem mladom fudbaleru Evrope, jeste Pedri iz Barselone. S punim pravom, imajući u vidu kako je 18-godišnji vezista igrao prošle sezone za katalonski klub, a potom i reprezentaciju Španije.

Pedri je 19. dobitnik ovog prestižnog priznanja u organizaciji čuvenog italijanskog Tutosporta, u kom glasaju bivši fudbaleri, novinari uglednih sportskih redakcija širom Evrope i drugi fudbalski radnici. Gledajući kompletan spisak, utisak je da se nije mnogo grešilo. Većina izabranih je napravila zavidne karijere i igrala u nekim od najvećih svetskih klubova.

Izabrane vesti

21.00: (1.70) ČELSI (3.80) JUVENTUS (5.70)

Kao najveći promašaj mogao bi se okarakterisati brazilski vezista Anderson, nekadašnji član Porta i Mančester junajteda, dok 24-godišnji Renato Sančez (Benfika, Bajern Minhen, Svonsi, Lil) i godinu dana stariji Antoni Marsijal (Lion, Monako, Mančester junajted), nisu ostvarili potencijal, ali imajući u vidu njihove godine, imaju dovoljno vremena da ispune očekivanja. Baš kao i 22-godišnji Žoao Feliks u Atletiko Madridu. Devetocifren iznos transfera plaćen Benfiki (126.000.000 evra) nikako se ne može opravdati sa 20 golova i 11 asistencija u 87 nastupa, iako je Atletiko aktuelni šampion Španije.

Matijs de Liht se od odlaska iz Ajaksa utopio u sivilo posrnulog Juventsa, ali i za njega radi vreme. Tek su mu 22 godine, a kako igra standardno u klubu veličine Juventusa, ne može se baš okarakterisati kao promašaj. U njegovom slučaju nezahvalna je pozicija, jer kao štoper i nije u prilici da se konsantno ističe.

Od "mlađe garde" tu su još Erling Haland, prethodni dobitnik nagrade koji je trenutno povređen, ali od dolaska u Borusiju Dortmund iz Salcburga pre tri sezone afirmisao se kao jedan od najboljih golgetera Evrope. Zatim, Kilijan Mbape, koji sa Lionelom Mesijem i Nejmarom u Pari Sen Žermenu - kada su svi raspoloženi da igraju kao što mogu - čini trenutno najopasniji napad na svetu.

Što se tiče starijih, predviđanja su se za većinu ostvarila. Rafael van der Vart, Vejn Runi, Sesk Fabregas, Serhio Aguero, Alešandre Pato, Mario Baloteli, Mario Gece, Isko, Pol Pogba i Rahim Sterling postali su jedni od najboljih igrača svog vremena. Lionel Mesi i najbolji.

Nisu se, međutim, svi dugo zadržali na vrhu. Prvi primer je Baloteli, koji je posle žetve trofeja u Interu bio šampion Engleske sa Mančester sitijem, ali su ga razne "bubice" u glavi dovele dotle da trenutno nastupa za tursku Adanu Demirspor, klub daleko ispod svog renomea. Pre toga je igrao u Seriji B za Moncu...

Mario Baloteli dok je igrao za Inter (©Reuters)Mario Baloteli dok je igrao za Inter (©Reuters)

Prvi dobitnik ovog prestižnog priznanja, Rafael van der Vart iz Ajaksa je, preko Hamurgera, stigao do Real Madrida, ali je onda krenuo nizbrdo - Totenhem, ponovo HSV, Betis, Midtjiland, Esbjerg. Nisu to klubovi koji su se očekivali u karijeri veziste sa preko 100 nastupa za holandsku reprezentaciju, koji se posle fudbala posvetio pikadu i navijanju za svoju suprugu, rukometašicu Estavanu Polman. Igračica Esbjerga je i razlog zašto je Holanđanin odlučio da u finišu karijere igra u Danskoj.

Trenutno jedini sa ovog spiska koji se posvetio trenerskom poslu je Vejn Runi. Nekadašnji engleski golgeter bio je petostruki osvajač Premijer lige sa Mančester junajtedom i pobednik Lige šampiona 2008. Najefikasniji je igrač u istoriji Mančester junajteda i engleske reprezentacije, ali kao strateg Derbi Kauntja nije ni približno uspešan. Doduše, klub se suočava sa velikim finansijskim problemima zbog čega su mu oduzeti bodovi, pa se uprkos četiri pobede i devet remija posle 18 kola nalazi na začelju Čempionšipa. Rešen je, izgleda, Runi da ispeče zanat na teži način nego da je krenuo vodeći mlađe kategorije.

Dobitnik nagrade Zlatni dečko za 2005. godinu bio je Lionel Mesi. Da li je uopšte potrebno podsećati kakvu je karijeru Argentinac napravio? Jedino što bi se eventualno moglo istaći jeste da šestostruki najbolji fudbaler i najbolji strelac Evrope neće karijeru završiti u Barseloni, čime su - on tvrdi ne njegovom krivicom - razočarani milioni ljubitelja fudbala. Od ove sezone gledamo ga u dresu Pari Sen Žermena. Ni približno na nivou na kom je igrao u Barsi, mada jasno je da posle toliko godina na jednom mestu treba određeno vreme prilagoditi se novim saigračima i klubu.

Idemo dalje: Sesk Fabregas. Španac je izabran kao član Arsenala, a kasnije je ispunio dečački san igranjem u Barseloni. Ne toliko atraktivan koliko važan igrač za tim, a posebno za špansku reprezentaciju s kojom je bio šampion sveta 2010. i Evrope 2008. i 2012. U 35. godini Fabregas je član Monaka, mada s minimalnom minutažom ove sezone.

Serhio Aguero je blistao u Atletiko Madridu, pa Mančester sitiju. Prošlog leta stigao je u Barselonu da ispuni veliku želju igranja sa kumom Lionelom Mesijem i na klupskom nivou, ali umesto idile - košmar. Prvo je Mesi iznenada napustio klub, a onda je i saznao za zdravstveni problem zbog kog bi karijera mogla da mu bude gotova pre nego što je planirao. Samo pet utakmica i jedan gol ima u dresu katalonskog giganta.

Evo nas kod najslabije karike ovog spiska - Andersona. Vezista iz Porto Alegrea priznanje je dobio 2008. godine, kao igrač Mančester junajteda u koji je došao iz Porta za, nezvanično, nešto preko 30.000.000 evra. Na Old Trafordu se zadržao osam godina, ali je veći deo tog perioda proveo na pozajmicama. Uspeo je da sakupi preko 100 nastupa za Junajted, međutim, malo koji će ostati u sećanju navijača engleskog kluba. Karijeru je završio septembra 2020. u Adani Demirspor, baš tamo gde je danas Mario Baloteli.

Alešandre Pato slavi gol za Milan (©Reuters)Alešandre Pato slavi gol za Milan (©Reuters)

Još jedan Brazilac sa liste, Alešandre Pato, popularni Patak, došao je 2007. u Milan kao klupski prvak sveta sa Internasionalom. Očekivanja su bila ogromna, pa trofej Serije A 2011. ne može biti smatran za dovoljno u njegovoj biografiji. Poput još nekih igrača koji su proglašavani za Zlatnog dečka, povrede su učinile svoje da se Patov potencijal izgubi negde u magli. Probao je da oživi karijeru povratkom u Brazil, okušao se u Čelsiju i Viljarealu, zatim išao u Kinu, a trenutno je u Sjedinjenim Američkim Državama gde igra za Orlando. Prava šteta, s obzirom na kvalitet koji je posedovao.

Mario Gece je ujeo za srce navijače Borusije Dortmund kada je 2013. prešao u Bajern Minhen. Otišao je sa dve titule prvaka Nemačke, a i iz redova ljutog rivala vratio se tri godine kasnije sa još tri, ali ne na istom nivou. Od početka je omaleni napadač imao problem sa građom, a kasnije se javio i poremećaj metabolizma. Rešio je da se zbog toga preseli u manje zahtevnu holandsku ligu, gde ponovo igra s uživanjem i značajnim doprinosom za PSV Ajndhoven. Uvek će mu se pamtiti da je postigao odlučujući gol u finalu Mundijala, onog iz 2014. godine kada je Nemačka pokorila planetu.

Drugi Španac, od trojice imajući u vidu Pedrija, je Realov Isko Alkoron. Dete Valensije, koje je svoju savršenu tehniku široj javnosti predstavilo noseći dres Malage, doveden je u Madrid 2013. za 30.000.000 evra. Ima dve titule u Primeri i tri vezane Lige šampione, ali njegova uloga u timu često je varirala od veoma bitnog, do poptuno nebitnog igrača. Karlo Ančeloti ga je forsirao, a Zinedin Zidan koristio samo u slučaju nužde. Nada se 29-godišnji ofanzivni vezista da će povratkom Italijana na klupu ponovo imati značajnu minutažu.

21.00: (1.70) BARSELONA (3.90) BENFIKA (5.50)

Poput Španije, Francuska takođe ima trojicu predstavnika među dobitnicima nagrade za najboljeg fudbalera do 21 godine. Uz pomenute Marsijala i Mbapea, tu je Pol Pogba. Ser Aleks Ferguson olako ga se odrekao i pustio u Juventus u vreme kada je kao tinejdžer nagoveštavao lepu karijeru. U Italiji je zablistao, osvojio četiri titule i naterao Engleze da ga 2017. vrate za 105.000.000 evra. Ispostavilo se - pogrešili su. Ili se bar tako sada čini. Pritom, mogao bi ponovo da ih napusti kao slobodan igrač i to opet zbog Juventusa. Utisak je da Pogba mnogo više pruža kada igra za reprezentaciju Francuske, s kojom je 2018. postao svetski prvak.

Pred promenom kluba je i Rahim Sterling. Neuhvatljiv za protivničke bekove bio je noseći dres Liverpula, zbog čega je Mančester siti 2015. pristao da ga kupi za 63.700.000 evra, ali u komšiluku mu trenutno ne cvetaju ruže. Pep Gvardiola manje ga koristi nego pre, zbog čega je navodno tražio klubu da ga u januaru pusti na pozajmicu u Barselonu. Videćemo hoće li toga doći. Reč je, svakako, o igraču koji može mnogo toga da pruži. Posebno kada igra za reprezentaciju Engleske (72 nastupa).

Da sumiramo, dosad je žiri veoma dobro predviđao kome da dodeli nagradu. Deluje da su pogodili i sa Pedrijem, ali vreme će pokazati...

Evo i kako izgleda kompletan spisak dobitnika priznanja Zlatni dečko:

2003. Rafael Van der Vart (Ajaks)

2004. Vejn Runi (Everton/Mančester junajted)

2005. Lionel Mesi (Barselona)

2006. Sesk Fabregas (Arsenal)

2007. Serhio Aguero (Atletiko Madrid)

2008. Anderson (Mančester junajted)

2009. Alešandre Pato (Milan)

2010. Mario Baloteli (Inter/Mančester siti)

2011. Mario Gece (Borusija Dortmund)

2012. Isko (Malaga)

2013. Pol Pogba (Juventus)

2014. Rahim Sterling (Liverpul)

2015. Antoni Marsijal (Monako/Mančester junajted)

2016. Renato Sančez (Benfika/Bajern)

2017. Kilijan Mbape (Monako/Pari sen Žermen)

2018. Matijs De Liht (Ajaks)

2019. Žoao Feliks (Benfika/Atletiko Madrid)

2020. Erling Haland (Borusija Dortmund)

2021. Pedri (Barselona)


tagovi

Lionel MesiZlatni dečkoErling HalandPedri

Obaveštavaj me

Barselona
Real Madrid
Man. Junajted
PSŽ
Dortmund

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara