
Gde stariji bata stade, mlađi neka produži, a ima materijala i za Batu Mirkovića
Vreme čitanja: 4min | pon. 04.08.25. | 17:31
Nastavak „dinastije“ Petrović na Čairu i sjajna partija Dušana Pavlovića, kao 'crtice' iz burnog remija Radničkog protiv Čukaričkog
U Radničkom ima puno nezadovoljnih remijem sa Čukaričkim u gostima. Dobro, na neutralnom terenu.
Već to je, samo po sebi, određeni pomak i dokaz da Nišlije, posle nekoliko sezona rezultatske agonije i grčevite borbe za opstanak, imaju i veću ambiciju, a, ako je suditi po prikazanom u uvodna tri kola novog šampionata, i veći kvalitet nego pre. I da, što je možda i najvažnije od svega, svlačionica Radničkog ima sasvim drugačiju krvnu sliku od one gubitničke iz minulog perioda.
Izabrane vesti
Sad, to nezadovoljstvo u najvećoj meri jeste izazvano činjenicom da su gosti od osmog minuta imali brojčanu prednost i da su maltene ceo meč proveli na protivničkoj polovini. Jer, u suprotnom bi jedan bod protiv novog, makar i privremenog lidera Mozzart Bet Superlige verovatno bio prihvatljiv. Ovako, Nišlije su se spasile u zadnji čas, a podatak da je pogodak postigao novajlija Babakar Embup, baš na svom debiju u dresu tima sa Čaira, dodatno otvara temu koju smo načeli još u najavi duela u Pančevu.
A, to je ispit veštine kadrovskog manevrisanja trenera Slavka Matića i idealna mera koju će morati da pronađe između svojih principa da prednost imaju igrači koji su prošli kompletne pripreme i kvaliteta koji su donela pojačanja što ih je rukovodstvo kluba dovelo prethodnih nedelja da bi pravila razliku na terenu. Drugim rečima, da silni promašaji (dva puta pogođen okvir gola, tri lopte zaustavljene na gol-liniji, nekoliko čudesnih intervencija golmana Mirkovića) nisu delimično naplaćeni u sudijskoj nadoknadi, u klubu bi se zasigurno postavilo pitanje igranja bez klasičnog napadača u postavi u prvih sat vremena utakmice sa Čukaričkim.
Ovako, neki drugi detalji izbijaju u prvi plan i vredni su dodatnog osvrta. To je, najpre, debi Đorđa Petrovića u seniorskom takmičarskom fudbalu. Kada je kapiten Bazil Jamkam na poluvremenu ostao u svlačionici, šansa je pružena momku koji je nekako ispod radara stigao ovog leta u Niš. Bukvalno ga je, za ruku, doveo stariji brat David, nekadašnji fudbaler Radničkog, koji trenutno sa velikim uspehom igra u Šarži iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Đorđe Petrović je rođen 2006. godine, baš kao i tri godine stariji brat prošao je omladinsku školu Crvene zvezde, a prethodne sezone bio je pozajmljen omladincima OFK Beograda. U Niš je stigao na probu pred prijateljsku utakmicu sa Radnikom, neposredno uoči polaska ekipe u Bugarsku na centralnu fazu letnjih priprema. Položio je sve testove, potpisao dugogodišnji ugovor i sinoć vrlo prijatno iznenadio, sa nekoliko lepih prodora i vrlo upotrebljivih centaršuteva sa pozicije desnog beka. Ne treba, naravno, od jednog poluvremena praviti spektakl, Petroviću je posao bio olakšan činjenicom da protiv brojčano inferiornog Čukaričkog defanzivnih zaduženja gotovo da nije ni imao, ali za prvu utakmicu, ne u Mozzart Bet Superligi, već uopšte u seniorskom fudbalu, bilo je to više nego pristojno i naznaka da Radnički ima opciju više u inače deficitarnom izboru „bonus“ fudbalera.

Interesantan je taj nastavak porodične „dinastije“, jer David je, da podsetimo, jedno vreme bio čak i kapiten tima, a pre tačno godinu dana prodat je u Emirate za 650.000 dolara. Upravo njegova zamena u prvom timu bio je Dušan Pavlović, još jedan mladi štoper, koji je protiv Čukaričkog juče odigrao možda i ponajbolju utakmicu u dosadašnjoj karijeri.
U odbrani gotovo bez greške, dobio je maltene sve duele, bio je sveprisutan u ofanzivnim naletima Radničkog – pogodio je stativu u prvom poluvremenu, pa još jednom u „ekstra tajmu“ – baš posle njegovog pokušaja lopta se odbila do Babakara za izjednačenje. Imao je još jednu kolosalnu priliku, kada je Cvetković izbacio loptu sa gol-linije, a nakon izjednačenja centrirao je na peterac i, da je Kone bio samo malo pribraniji, mogao je čak i da asistira u velikom preokretu.
Primetno je da mu prija da sazreva uz Uroša Vitasa, koji mu je neka vrsta mentora, a budući da je rođen 2004. godine i da je prošle jeseni već dobijao pozive za mladu reprezentaciju Srbije, čak i debitovao u selektorskom mandatu Ljubinka Drulovića, nastavi li sa ovakvim partijama, nateraće i novog selektora Orlića Zorana Batu Mirkovića da pogled okrene ka Nišu...
MOZZART BET SUPERLIGA, 3. KOLO
Subota
OFK Beograd Mozzart Bet - Javor 1:0 (0:0)
/Popović 90+7. autogol/
TSC - Spartak 2:0 (0:0)
/Konrad 62, Petrović 90+5/
Mladost - Radnik 1:0 (1:0)
/Pantić 6/
Nedelja
Čukarički - Radnički 1:1 (1:0)
/Tufegdžić 39 - Babakar 90+5/
Partizan - Radnički 1923 2:1 (0:1)
/Vukotić 53, Stojković 90+3 - Ben Hasin 45+4/
Ponedeljak
19.00 (1.97) Novi Pazar (3.50) IMT (3.80)
21.00 (1.80) Železničar Pančevo (3.50) Napredak (4.70)
Odloženo
Vojvodina - Crvena zvezda
***Kvote su podložne promenama