Filmski ludo: Brestu u 90. minutu falio gol za Ligu šampiona, a onda... (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | ned. 19.05.24. | 23:07

Keni Lala u 90+1 za 0:3 na Munisipalu i Žordan Lotomba za 2:2 u Lilu; Doge moraju u kvalifikacije

Brestova bajka sa srećnim i spektakularnim krajem! Klub iz Bretanje po prvi put u istoriji izašao je u Evropu i odmah - Liga šampiona! I to direktan plasman! Imao je Lil sve u svojim rukama pred poslednje kolo, trebalo je da dobije Nicu i 'odbrani' nemalu prednost u gol diferenciji (imao +18 naspram +16 Bresta), ali umesto rutine videli smo filmske veleobrte.

Lil je prvo gubio od Nice, a Brest s dva brza gola u Tuluzu preuzeo treće mesto. Dugo je na Munisipalu stajalo 0:2 na semaforu, da bi Lil uspeo u 55. minutu preko Hakona Arona Haraldsona da izjednači. I dalje je Brest držao treću poziciju, međutim Doge su krenule na sve ili ništa i 16 minuta pre kraja pogotkom Benjamina Andrea preokrenule.

U tom času Brest je skliznuo na četvrto mesto i nedostajao mu je gol za Ligu šampiona. Lil se sve do 90. minuta šepurio na trećem mestu, da bi u prvom minutu sudijske nadoknade Keni Lala, desni bek, postigao i treći pogodak za Brest.

Momci Paula Fonseke nisu imali kud, morali su da krenu na sve ili ništa i - primili su gol. Po drugi put sve se okrenulo. Do kraja je bilo ostalo još pet minuta nadoknade da se igrali u Lilu, ali do novog gola došli su gosti iz Nice. Ipak, ispostavilo se neregularnog. Ostalo je 2:2 na tom susretu, tako da su igrači Bresta mogli da započnu veliko slavlje...

Brest je tako postao jedna od najlepših priča ove sezone. Uprkos dva remija u dva potonja kola i pada koji su mnogi najavili, dogodio se nesvakidašnji vaskrs. Madi Kamara, momak doveden letos za 3.000.000 evra, postigao je prvi i namestio treći gol u Tuluzu, dok je Žordan Amavi sve ukrasio lepim golom iz slobodnog udarca.

Cenu Kamare treba pomenuti iz prostog razloga što je bio jedina 'velika' kupovina Bresta ove sezone. Uz njega, novac je uložen još samo u Bredlija Lokoa - 500.000 evra.

Dakle, tim koji je prošle godine završio kao 14. na tabeli i tokom letnjeg prelaznog roka izgubio najboljeg igrača (Frank Onora otišao u Menhengladbah za 8.000.000 evra), nadograđen je sa 3.500.000 i uspeo da se plasira u prvu reformisanu Ligu šampiona.

Kapa dole, šta drugo reći...

Lil će u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona (ligaška staza), Nica ide u Ligu Evrope kao peta, Lion kao šesti (bez obzira šta uradi u finalu Kupa protiv Pariza), dok će Lans u Ligu konferencije.

Lionu je LE osigurala pobeda protiv Strazbura (2:1) pogotkom Aleksandera Lakazeta u šestom minutu nadoknade, odnosno remi Lansa, koji je tako skliznuo na sedmo mesto.

Uzbudljivo je bilo i u borbi za opstanak, gde su Mec i Lorijan završili s istim brojem bodova i istom gol razlikom (-23), tako je odlučio veći broj golova u međusobnim okršajima na gostovanju. Mec je kao gost slavio sa 3:2, a Lorijan sa 2:1.

Da je Lorijan postigao još jedan gol večeras protiv Klermona (5:0), spasao bi se. Ovako, ide u Ligu 2, a Mec će imati šansu da se spase kroz plej-aut, gde čeka najbolji tim iz drugoligaškog baraža.

FRANCUSKA 1 – 34. (POSLEDNJE) KOLO

Avr – Marselj 1:2 (0:0)