Dinamo dobija privremni dom od 44.000.000 evra... A onda kreće rušenje Maksimira
Vreme čitanja: 2min | pet. 29.11.24. | 18:42
Zagreb će u naredne četiri godine dobiti dve nove fudbalske arene
Velelepni fudbalski projekti spremaju se u Zagrebu. Prestonica Hrvatske dobiće novi stadion vredan 44.000.000 evra, koji će u jednom periodu postati i privremeno prebivalište zagrebačkog Dinama. Naime, stadion u Kranjčevićevoj kapaciteta 5.350 mesta biće proširen kako bi mogao da primi duplo više gledalaca (11.163), a ujedno će mu biti i kompletno promenjen lični opis.
Dakle, Zagreb će dobiti najmoderniju fudbalsku arenu, koja će biti građena u periodu od početka 2025. godine do septembra 2026. A baš kada gradnja bude završena, kada se Dinamo bude uselio u novu, privremenu kuću, počeće rušenje starog i gradnja novog Maksimira.
Izabrane vesti
"Za vreme obnove ovog stadiona bavit ćemo se i Maksimirom, rešićemo nacrte i sve što je potrebno, a kad se izgradi novi stadion u Kranjčevićevoj, počećemo sa rušenjem Maksimira. Novi Maksimir trebalo bi da bude izgrađen do kraja 2028. godine", rekao je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
Kapacitet stadiona u Kranjčevićevoj će biti dupliran kako bi Dinamo bez problema mogao da igra i utakmice u Evropi dok se ne vrati kući, a ovo zdanje često će biti i dom Hrvatske reprezentacije. Jasno je da će biti izgrađen u skladu sa poslednjom, četvrtom kategorijom UEFA standarda prema kojima su ne tako davno građeni i srpski stadioni u Leskovcu, Zaječaru i Loznici.
Stadion u Kranjčevićevoj će se kompletno finansirati iz gradskog budžeta, te su novinare zanimale i određene nepodudarnosti sa sumama koje su ranije istaknute i sa aktuelnom od 44.000.000 evra. Isprava se pominjala cifra od 20.0000.000.
"Gradnje će koštati 35.000.000 evra bez PDV-a, s njim oko 44.000.000. U potpunosti financiran projekt iz budžeta grada Zagreba. Nakon imovinsko-pravnih odnosa, ovo je drugi bitan korak ka izgradnji stadiona u Maksimiru", rekao je Tomašević, pa objasnio zašto su se sume promenile: "Kao što znate, u poslednje tri godine imamo poskupljenje svih građevinskih radova. Pitajte Vladu koliko joj poskupljuju projekti u privatnom sektoru i investitore koliko poskupljuju projekti. U Srbiji se najavljuju stadioni za čak milijardu evra, ovo je skroman iznos."
Za kraj, još malo o Maksimiru, stadionu izgrađenom davne 1912. godine koji danas prima oko 25.000 ljudi.
"Moram odmah najaviti da će Maksimirski stadion biti sigurno skuplji. I to ne malo. On je znatno kompleksniji i tri puta veći. Ovu cenu smatramo opravdanom. Gledali smo koliko su koštali drugi stadionu sličnih kapaciteta. Uostalom pogledajte koliko je koštao stadion u Osijeku."