Šta je Zvezda videla u Lukasu i kakvu ulogu mu sprema

Vreme čitanja: 6min | sub. 22.02.20. | 13:52

S obzirom da mu evropska košarka nije bliska, da je poslednji angažman na ovoj strani bare imao u Hapoelu iz Jerusalima pre dve godine, te da je bez takmičarskog ritma jedanaest meseci, a Crvenoj zvezdi dolazi najvažniji deo sezone, veliki znak pitanja stoji iznad bivšeg igrača Mičigen Stejta

Uzdignute glave napustili su košarkaši Crvene zvezde parket Štark Arene posle utakmice protiv moskovskog CSKA. Pobede nije bilo, ali posle nekoliko loših izdanja poslednjih nedelja, pogotovo ono u Baru protiv Mornara, potom i završnici Kupa Radivoja Koraća u Nišu, Crvenoj zvezdi bilo je potrebno da pronađe novu dozu inspiracije i pokaže navijačima da i dalje ima krvi u igračima, odnosno da borba za titulu u Jadranskoj ligi neće proći bez crveno-belih. Utakmica protiv branioca evropske krune pokazala je koliko Zvezda može da bude konkurentna, a sve to je u civilu, pokraj klupe za rezerve, posmatrao novi plejmejker Crvene zvezde - Kalin Lukas

U situaciji kada je Čarls Dženkins ispao iz sastava zbog istegnuća ligamenta Lukasove usluge bile su više nego potrebne ekipi, ali proći će još vremena dok bivši košarkaš Detroit Pistonsa zaigra za Crvenu zvezdu. Trener Dragan Šakota je na konferenciji za štampu bio prilično neodređen po pitanju kada bi nekadašnji student elitnog koledža Mičigen Stejt mogao na parket. Novinarima je objasnio da je potrebno da odradi još neke testove pre nego što se donese konačna odluka, što je izvesno uzrokovano činjenicom da je Lukas poslednju takmičarsku utakmicu odigrao pre bezmalo jedanaest meseci! Tačnije, 26. marta prošle godine, kada je u dresu Detroitove filijale Grand Rapidsa skupio 37 minuta u plej-of susretu protiv Toronto 905, koji je tim iz Kanade dobio s jednim poenom razlike (91:90). Lukas je taj meč završio sa 20 poena, uz loše procente šuta (8/22 iz igre - 36,4%, 1/4 za tri), ali i devet asistencija, četiri skoka, jednom blokadom, ali i četiri izgubljene lopte i tri primljene rampe.

Izabrane vesti

Od tada bivši saigrač Drejmonda Grina na Mičigenu nema klupski angažman i formu održava kroz individualni rad. Zato je iznenadila pomalo nespretna Šakotina izjava u kojoj objašnjava da mu je on “rekao da je igrao“ otkako se završila prošla sezona. Osim toga, individualni rad, ma kakav bio, ne može da se poredi sa ekipnim treninzima i pogotovo ne takmičarskim ritmom. Odluka Crvene zvezde da potpiše Lukasa u ovom momentu sezone otvorilo je pitanje njegove uloge i statusa u timu. 
"Ne kažem da je dobro spreman, ali za neke minute kada bi nam bio potreban u završnici sezone može da bude koristan. Videli ste, ako nemaš pravog kreatora, onda trpe svi. Od Stratosa Perperoglua, do centara", izjavio je Šakota.

Kalin Lukas u Mičigen Stejtu (©AFP)

Kalin Lukas je nesumnjivo Zvezdina reakcija na povratak Filipa Čovića u FMP, odnosno da sistem sa Čarlsom Dženkinsom kao rezervom Lorenzu Braunu i druga iznuđena rešenja jednostavno ne daju adekvatan rezultat. Zato i postoji veliki jaz u Zvezdinoj igri kada nema klasičnog plejmejkera na parketu. Da vratimo film unazad na prošlo leto. Sama odluka Milana Tomića da sastavi tim sa Lorenzom Braunom i Filipom Čovićem kao jedinim dostupnim plejmejkerima kada je već bilo jasno da će ova sezona doneti možda i 90 takmičarskih utakmica bila je diskutabilna. Šakota je po dolasku krajem novembra zatekao ekipu koju je u hodu uređivao da više bude po njegovom ukusu. I on je u tom procesu uporno zaobilazio da pojača mesto plejmejkera, čak i kada je Čović ispao iz tima posle sukoba sa navijačima, verovatno sa nadom da će se na tržištu pojaviti odgovarajući kreator igre. 
"Dugo traje ova tema oko dovođenja plejmejkera. Kada smo došli u cajtnot za dovođenje igrača, koji bi bio bekap Lorenzu, nije bilo igrača na tržištu. To je najtraženija pozicija. Ostali su na tržištu samo on i možda još jedan igrač koji je više dvojka nego jedinica, što već imamo u timu", objasnio je Šakota Zvezdinu poziciju na tržištu poslednjih meseci.

Tako se došlo do potpisa sa Kalinom Lukasom

U gotovo svim izveštajima relevantnih košarkaških stručnjaka među novinarima u Sjedinjenim Američkim Državama Lukas je opisan kao igrač koji je “po svim parametrima solidan, ni po čemu elitan“. Odnosno, da je “dovoljno dobar da bude zvezda u Razvojnoj ligi, ne i da bi se probio u NBA društvu“. Novinari koji prate Detroit Pistonse za njega su rekli da “na svaku utakmicu donosi uzbuđenje i veliku posvećenost“, što se u slučaju igrača koga nijedan klub nije birao na draftu posebno ceni.

Lukas je celu karijeru žonglirao između Evrope i Razvojne lige. Jedino iskustvo u Evroligi imao je u Olimpijakosu tokom sezone 2011/12, kada je na devet utakmica prosečno beležio 5,4 poena, 1,6 skok i jednu asistenciju u proseku. Tada je potpisao i prvi profesionalni ugovor u karijeri, a u Pirej je stigao tokom velike klupske tranzicije pošto su otišli Miloš Teodosić, Teo Papalukas, Džamon Gordon, Raša Nesterović, Linas Kleiza... Dušan Ivković ga je otpustio već u januaru 2012. i zamenio ga Ejsijem Louom iz Partizana, uz objašnjenje da se Lukas jako teško uklapao u evropski stil igranja.

Kalin Lukas u Olimpijakosu (©AFP)

Od tada, do danas prošao je dugačak put, s tim što se tokom cele karijere nigde nije zadržao duže od jedne sezone. Uglavnom nije provodio u klubu više od nekoliko meseci. Čak i kada je uspevao da privuče pažnju NBA klubova, poput Orlanda leta 2017. i Detroita prošle godine, imao je oročen rok upotrebe. U NBA ligi odigrao je samo dve utakmice, poslednju 21. januara prošle godine, kada je u dresu Pistonsa skupio šest minuta, dva poena, tri skoka i jednu asistenciju u porazu od Vašingtona. Ubrzo je precrtan s platnog spiska, pa se vraća u Grand Rapids, gde je završio sezonu.

U Razvojnoj ligi, koja inače važi za napadačko takmičenje, dobro se snašao. Na 17 utakmica u Grand Rapidsu imao je prosek od 27,4 minuta, te 21,6 poena na 45,9 odsto preciznosti u šutu iz gire, odnosno 44,9 odsto preciznosti za tri poena. Uz to imao je 4,3 skoka, 4,1 asistenciju, 1,6 izgubljenih i 0,8 ukradenih lopti. Najbolju utakmicu odigrao je protiv svog nekadašnjeg kluba Stokton Kingsa 15. marta prošle godine sa 38 poena (14/24 iz igre, 7/14 za tri).

Za prilike Razvojne lige Lukasove brojke bile su više nego respektabilne. Ali, šta to znači za Crvenu zvezdu i evropsku košarkašku scenu, gde je mnogo veći fokus na timskoj košarci i taktici?

Kalin Lukas bi u narednom periodu, dok se adaptira na sistem, novi klub i saigrače mogao da postane bek-ap opcija kakva je Lorenzu Braunu nedostajala cele sezone. Lukas poseduje dobru brzinu sa i bez lopte, ali da je zbog svoje visine i građe najviše patio dok se borio za NBA angažman. Važi za solidnog odbrambenog igrača bez obzira da li je protivnik u posedu ili ne. Slabija strana mu je odbrana od pik'n'rola i ume da ostane “zaglavljen“ u bloku što daje napadaču šansu da otvori dobru poziciju za šut ili prodor.

Na drugom kraju terenu više je neko ko voli da napadne, nego da razigra saigrače, a najviše se oslanja na pikove sa centrima. Iz istih voli da probije ka košu, čime najviše podseća na Brauna. Međutim, analitičari njegove igre tvrde da se često suviše “zaplete“ u nameri da izvuče jednu akciju do kraja, te da šut ume dosta da mu varira.

Tokom dosadašnje karijere u Razvojnoj ligi stoji na 44,8 odsto šuta iz igre, 46,8 odsto za dva i 40,1 odsto za tri poena. Statistika jeste na Lukasovoj strani, ali to je opet samo priča s papira.

S obzirom da mu evropska košarka nije bliska, da je poslednji angažman na ovoj strani bare imao u Hapoelu iz Jerusalima pre dve godine, te da je bez takmičarskog ritma jedanaest meseci, a Crvenoj zvezdi dolazi najvažniji deo sezone, veliki znak pitanja stoji iznad Kalina Lukasa.

Vreme će pokazati da li je i koliko ovaj potez bio ispravan...

Piše: Nikola STOJKOVIĆ (nikolaS_msport)
Foto: Star Sport, ©AFP


Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara