.jpg)
Daleko od Zlatne kopačke, neizvesnost ipak traje: Kejn, Salah ili možda Bruno?
Vreme čitanja: 4min | pon. 05.04.21. | 17:49
Osam kola pre kraja prilike na vrhu liste strelaca nagoveštavaju paklenu borbu
Odavno Premijer ligu bije glas da je u konkurenciji evropskog visokog društva najzahtevnija za napadače. Na nivou 21. veka osvajači Zlatne kopačke nisu tako često dolazili iz engleske elite. Učinio je to Tijeri Anri u generaciji Arsenalovih Nepobedivih sa 30 pogodaka, a potom i godinu dana kasnije, kada je sa pet manje podelio zvanje najubojitijeg strelca evropskih liga sa Dijegom Forlanom. Zlatna kopačka bio je i Kristijano Ronaldo koji se sa 31 golom u dresu Mančester Junajteda (2007/08) preporučio Real Madridu, a sa istom brojkom su par godina kasnije laskavo priznanje podelili upravo Ronaldo i Luis Suarez.
To bi bilo to, kada je reč o zlatnim kopačkama iz redova ostrvskih klubova u poslednjih 20 godina. Primera je tu neprikosnovena sa 11 čistih i dve podeljene nagrade za evropskog golgetera. Ni ove sezone, Zlatna kopačka neće doći sa Ostrva. Hari Kejn sa 19 golova predvodi karavan, Mohamed Salah mu diše za vratom sa jednim manje, ali konkurencija je toliko jaka da za špica Totenhema i Liverpulovog Egipćanina trenutno nema mesta ni među prvih deset.
Izabrane vesti
(2,80) Vulverhempton (2,95) Vest Hem (2,80)
Da ne nabrajamo čitavo društvo kojem Kejn i Salah gledaju u leđa, tek Roberta Levandovskog sa 35 golova, gotovo izvesno neće stići najbliži pratioci Kristijano Ronaldo (24) i Leonel Mesi (23).
Premijer liga će i ove sezone biti jedan odvojeni univerzum, daleko od priča o Zlatnoj kopački, ali to nije razlog koji bitku za najboljeg strelca čini manje zanimljivom. Pred ciljnom dužinom izdvojili su se Kejn i Salah, Bruno Fernandeš sa 16 kaska tri gola za čelom kolone. Ispoštovaćemo, sjajne individualne sezone Patrika Bamforda i Dominika Kalvert-Luina pa ćemo reći da i njih dvojica sa po 14 golova imaju čemu da se nadaju u završnih osam kola, predmda Everton ima još deset utakmica do kraja.
Lider poretka zaslužuje da se od njega i počne. Totenhem je toliko puta ove sezone prosipanjem već viđenih bodova iz džepa, pokazao da ne zaslužuje jednog Harija Kejna. Ostao ili otišao iz severnog Londona na kraju sezone cilj mu je da se trećim zvanjem najboljeg strelca Premijer lige izjednači sa Alanom Širerom i priđe Tijeriju Anriju na minus jedan.
Niko nije bio ubitačniji od Kejna u sezoni 2015/16 kada je postigao 25, kao ni u narednoj koju je okončao sa 29. Teško (mada nije nemoguće) da će do kraja sezone izjednačiti ili oboriti lični rekord, ali to je alfi i omegi Totenhema verovatno manje važno. Cilj je da nastavi sa uništavanjem protivničkih odbrana, da pokuša da Sparsima donese plasman u Ligu šampiona, iako kao da oni to uporno odbijaju da prihvate.

Kejn je bez het-trika ove sezone, a činjenicu da je u pol poziciji za priznanje najboljeg strelca ne podupire samo prednost od jednog gola u odnosu na Salaha, već i raspored. Sparski do kraja imaju Mančester Junajted (D), Everton (G), Sautempton (D), Šefild (D), Lids (G), Vulverhempton (D), Aston Vila (D), Lester (G). Prosek bodova ovih rivala po utakmici je 1,39, pa na papiru niko nema lakši raspored od ekipe Žozea Murinja.
Među pomenutim timovima su neke od njegovih omiljenih mušterija. Lesteru je kroz karijeru smestio 16 lotpi u mrežu što mu je lični rekord protiv jednog tima, Sautemptonu i Evertonu je davao po deset golova, Junajtedu četiri. Detaljnije statistike pokazuju da pokušava i daje golove iz svih pozicija, spakovao je rivalima četiri van šesnaesterca. Najduži niz ove sezone bez prvenstvenog pogotka iznosi tri utakmice.
Salah je poput Kejna uspeo da veže dve uzastopne sezone na vrhu liste strelaca. On je takmičarske 207/18 nasledio Engleza sa 32 gola oborivši rekord Premijer lige, a naredne podelio to zvanje sa Sadiom Maneom i Pjer-Emerikom Obamejanom (22). Strahovladu je prekinuo Džejmi Vardi kojeg su i povrede ove sezone u dobroj meri udaljile od bilo kakve nade da se priznanje odbrani.
Salah, odnosno Liverpul, do kraja imaju Aston Vilu (D), Lids (G), Mančester Junajted (G), Sautempton (D), Vest Brom (G), Barnli (G), Kristal Palas (D) – timove koji u proseku osvajaju 1,42 boda po meču. Raspored težine u egalu sa glavnim konkurentom. Svecima je recimo kroz karijeru dao sedam golova, Kristal Palasu jedan manje.
Egipćanin je otvorio prvenstvo het-trikom protiv Lidsa, postigao samo jedan gol van šesnaesterca, ali je imao dve sušne serije. Prvu od kraja decembra, do kraja januara sa šest utakmica bez gola, narednu je prekinuo za vikend protiv Arsenala, a trajala je pet mečeva.
Napomenućemo da su i Salah i Kejn prvi izbor u svojim timovima za izvođača penala, a istu odgovornost ima i treći favorit za najboljeg strelca Premijer lige, Bruno Fernandeš. Portugalac postiže gol na svakih 160 minuta, što je značajno slabije od Egipćanina (135) i Engleza (129). Doduše procenat realizacije je viši kod asova Junajteda i Liverpula čiji svaki četvrti pokušaj završava u mreži rivala. Kejn prosečno pogađa iz svakog udarca.
Junajtedu je praktično sigurna Liga šampiona, a za to vreme Liverpul i Totenhem moraće da grizu jer to je jedini timski cilj koji im je preostao do kraja sezone. Kejnu očigledno nesposobnost Pevaca da sačuvaju rezultat ne smeta da bi nastavi da rešeta, Salah bi da nastavi da pomera individualne granice nezavisno od toga da li planira da ostane ili ide iz Liverpula i naravno poput Kejna, napadne dostignuće Alana Širera. Brunu bi priznanje pomoglo da se ojačaju priče o njemu kao o najboljem fudbaleru Premijer lige.
A Bamford i Kalvert-Luin? Pa neki het-trik u naredne dve runde pomogao bi da se borba dodatno rasplamsa.
tagovi
Obaveštavaj me


