.jpg.webp)
Daleko od prepreka za Zvezdu, ali trenutna nepobedivost mora da bude upozorenje
Vreme čitanja: 5min | pet. 16.05.25. | 11:39
Finski KuPS i gruzijska Iberija 1999 su potencijalni rivali srpskog prvaka u 2. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona
Iako aktuelna fudbalska sezona još nije završena, mnogi klubovi su glavom već u predstojećim kvalifikacijama za Ligu šampiona, a među njima je i Crvena zvezda koja sa nestrpljenjem čeka 18. jun i žreb za 2. kolo, kada će saznati prvog rivala. Većinu potencijalnih prepreka već zna pošto je mali broj liga u kojima se pitanje prvaka nije rešilo, neki klubovi zvuče zvučno, a neki na prvi pogled potpuno poželjno. Ako biste pitali prosečnog navijača u Srbiji, sigurno bi većina finski KuPS i gruzijsku Iberiju 1999 svrstali u kolonu “idealni protivnici”, ali moramo da napomenemo da trenutna forma te dve ekipe ipak je upozoravajuća.
Uvek je bilo nezgodno igrati protiv timova iz liga koje se igraju tokom kalendarske godine, jer one leto dočekuju u punoj takmičarskoj formi, sa 15-20, pa i više odigranih zvaničnih utakmica u nogama. To je slučaj sa Fincima i Gruzijcima, a njihovi aktuelni prvaci i ovog proleća u potpunosti dominiraju u domaćim prvenstvima. KuPS posle sedam kola ne zna za poraz, Iberija čak ni posle 14 odigranih utakmica.
Izabrane vesti
Kuopion Paloseura, kako glasi puno ime kluba iz Kuopija, prvenstvo je otvorio u aprilu remijem sa Inter Turkuom (1:1). Međutim, posle toga je nanizao šest pobeda, pa sada ima šest bodova više od drugoplasiranog SJK-a. Pomenimo i to, najtrofejniji finski klub HJK Helsinki je očajan ove sezone, sa sedam bodova je tek sedmi na tabeli i teško da će do kraja godine ugroziti KuPS. Aktuelni prvak ovog petka od 19 časova ima priliku samo da dodatno uveća razliku, ukoliko kao gost savlada Haku.
Uoči ove sezone KuPS je promenio trenera. Janija Honkavaru je zamenio Jarko Vis, nekadašnji selektor kadetske i omladinske reprezentacije Finske, a kasnije strateg Ilvesa (pet godina) i Inter Turkua (10 meseci). Vis od uspeha ima samo jedan značajan, 2019. godine je sa Ilvesom osvojio Kup Finske.
19.00: (3,80) Haka (3,45) KuPS (1,90)
Generalno KuPS nema nikakve značajnije uspehe na međunarodnoj sceni u svojoj prošlosti. Uspeo je u onoj korona godini da eliminiše na jedan meč Slovan iz Bratilsave u kvalifikacijama za Ligu Evrope posle penala, godinu dana kasnije je u kvalifikacijama za Ligu konferencije bio bolji od kazahstanske Astane koja je tada bila u tranzicionom periodu, ali izuzev toga ispadao je svaki put kada bi naleteo na neku iole ozbiljniju ekipu. Prošlog leta u najmlađem takmičenju UEFA je izgubio dvaput od norveškog Tromsea sa po 0:1, u 2. kolu kvalifikacija.
Međutim, ovo sada je godinu dana iskusniji KuPS, a tim je pravljen za evropske kvalifikacije. I uz to, tokom letnjeg prelaznog roka će verovatno biti pojačan. Zimus je Matijas Siltanen prodat Jurgordenu za 1.200.000 evra, od tog novca angažovano je nekoliko pojačanja iz domaćeg prvenstva poput Samuela Pasanena (Lahti), Emila Taninena (Jipo), Donija Arifija (Ilves) i Mohameda Turea (TPS). Uz njih, angažovana su i trojica mladih Afrikanaca iz Gane, Bob Nil Armah iz Akre i duo Drimsa Erik Danso Boateng i Derik Ata Ađeji. Sva trojica se još adaptiraju na evropski fudbal i još uvek nisu dobili neku značajniju ulogu.
.jpg.webp)
Okosnica tima je ista kao prošle sezone, a standardni prvotimci su čak trojica igrača koji su rođeni na severu Evrope, a da su im roditelji Albanci sa Kosova – defanzivni vezista Doni Arifi, napadač Dion Krasnići i ofanzivac Agon Sadiku. Oko njih trojice se gradi većina akcija, a verovatno bi protiv Zvezde bili posebno motivisani. Sad, da li imaju kvalitet da ugroze ozbiljnije srpskog šampiona, veliko je pitanje, ali ne bi ih smeli ni preterano olako shvatiti.
Slično može da se konstatuje za Iberiju 1999, koja je verovatno nepoznanica svima van granica Gruzije. Do pre nekoliko godina ovaj klub iz Tbilisija nisu shvatali za ozbiljno ni u Gruziji.
Konkretno do 2018, kada je pod imenom Saburtalo osvojio prvi trofej – osvojio je prvenstvo samo godinu dana pošto je debitovao u eliti i završio takmičenje na osmom mestu.
Posle toga je Saburtalo triput osvajao nacionalni kup, ali nije bio ni blizu titule pored Dinama iz Tbilisija i Dinama iz Batumija sve do prošle sezone, uoči koje je promenio ime u Iberija 1999. Došao je novi trener (Levan Korgalidze), nekolicina pojačanja iz domaćeg prvenstva (pokupili sve što vredi iz manjih klubova koji nisu Dinama) i odmah su došli rezultati.
16.00: (5,10) Kolheti (3,60) Iberija 1999 (1,65)
Iberija se gotovo u potpunosti oslanja na domaće prvenstve, mahom mlađe. Ima svega dvojicu stranaca, Holanđane Dorasa Klasa (igrao za reprezentaciju Surinama) i Dereka Ađakvu. Preko potrebno iskustvo donose trojica nekadašnjih reprezentativaca Gruzije, 34-godišnji napadač Irakli Siharulidze, 32-godišnji vezista Davit Shirtladze i 31-godišnji štoper Giorgi Jgerenija. Uoči ove sezone u klub se vratio Lua Silagadze, krilni napadač koji je prethodno osvojio dve titule u Letoniji (po jednu sa Valmijerom i RFS-om).
Sve to je dovoljno da Iberija već sada, a još nije ni polusezona, spusti jednu ruku na titulu. Posle 14 kola ima čak 10 bodova više od najbližeg pratioca Dila Gorija, a tu prednost je stekla zahvaljujući 11 pobeda i tri remija, uz gol-razliku 22:6. Ovog petka će od 16 časova biti apsolutni favorit protiv pretposlednjeg tima na tabeli, Kolhetija, te ima velike izglede da dodatno poveća razliku jer Dila Gori gostuje u Batumiju (18.00).
Pred novi nastup na međunarodnoj sceni Iberiju muči najviše nedostatak iskustva u Evropi. Ovo će joj biti tek peta evropska sezona, a do sada je ukupno preskočila samo triput prvo kolo. Eliminisala je 2019. Šerif, a potom dvaput Partizani iz Tirane u kvalifikacijama za Ligu konferencije, 2022. posle penala, pa potom naredne sezone sa ukupnih 2:0.
Na prvi pogled, bez detaljnije analize, deluje da su za Zvezdu Gruzijci lakši rival od Finaca. Najteža okolnost je ta što je Tbilisi udaljen od Beograda oko 2.000 kilometara.
FINSKA 1 – 8. KOLO
Petak
GRUZIJA 1 – 15. KOLO
Petak
14.00: (1,90) Garedži (3,35) Televi (3,90)
16.00: (5,10) Kolheti (3,60) Iberija 1999 (1,65)
***Kvote su podložne promenama