Da znaju da brane kornere, Banjalučani bi se pevajući vraćali iz Grčke

Vreme čitanja: 3min | sre. 24.07.24. | 21:30

Borac poražen u Solunu, ali je i dalje u igri za prolaz

Nakon žreba mnogi su ih otpisali i zakazali im duel sa Ki Klaksvikom u nižem po vrednosti UEFA takmičenju, ali fudbaleri Borca posle prvog okršaja sa PAOK-om i dalje su u igri za prolaz u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona. Jeste grčki šampion slavio u Solunu 3:2, međutim, pokazali su Banjalučani da mogu da se nose sa rivalom čija se vrednost tima procenjuje na čak 15 puta veću od njegove.

Da su bolje branili kornere, gosti bi se kući vraćali pevajući. Ovako, dvaput direktno na centaršut iz ugla, a jednom nakon tek kratko otklonjene opasnosti, domaćini su uspeli da matiraju Damjana Šiškovskog i steknu gol prednosti pred revanš za nedelju dana.

Imaće čemu da se nadaju u Banjaluci i maštaju do idućeg četvrtka, kada će biti jači za trenera Mladena Žižovića, koji večeras u Solunu nije mogao da bude kraj aut-linije zbog crvenog kartona u prethodnom kolu protiv albanskog prvaka Egnatije. I bez šefovih direktnih saveta sa klupe, gosti su se solidno snašli pred punim tribinama Tumbe. U velikom broju došli su Solunjani da vide prvi takmičarski meč svog tima u sezoni 2024/2025, a uprkos pobedi ne može se reći da su baš zadovoljni napustili stadion.

Nije PAOK dominirao, niti stekao prednost kakvu je očekivao. Moraće Razvan Lučesku i njegovi fudbaleri dobro da se preznoje na Gradskom stadionu u Banjaluci ako misle na megdan Malmeu. Istina, verovatno će igrati u jačem sastavu pošto su danas Andrija Živković, Madi Kamara, Janis Konstantelijas i Samata ulazili s klupe.

Ulogu junaka pobedničkog tima poneli su štoperi, pošto je Konstantinos Kulierakis dao dva gola (17. i 39. minut), a Vilijam Trust-Ekong jedan (51). Uspevali su Borčevi igrači dvaput da stignu prednost, prvi put zahvaljujući penalu nakon nespretne reakcije u odbrani PAOK-a, koji je realizovao Kolumbijac Sebastijan Erera u 22. minutu, a onda i preko 20-godišnjeg Envera Kulašina u nadoknadi prvog poluvremena, kada je sjajno pratio kontru i iz drugog plana u pogodak pretvorio dodavanje Davida Vukovića, koji je prethodno i ukrao loptu protivniku. Za treće izjednačenje nije bilo snage, ali kao što smo pomenuli, malo ko je verovao da će Borac imati aktivan rezultat posle gostovanja u Solunu. Ako uspe da učvrsti odbranu do revanša, posebno na prekidima, jedna dobra kontra mogla bi da unese nervozu u redove crno-belih iz Soluna.

Dobro se šampion Bosne i Hercegovine predstavio u prve tri evropske utakmice i nagovestio da bi ovo moglo da bude istorijsko leto po klub. Čak i da ga PAOK eliminiše, Borac će imati šansu protiv Ki Klaksvika sa Farskih Ostrva da prođe u poslednje kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, što automatski donosi grupnu fazu Lige konferencije. Nikada se na Gradskom stadionu nisu igrale utakmice grupne faze nekog UEFA takmičenja. Možda je vreme da se to promeni...

KVALIFIKACIJE ZA LIGU ŠAMPIONA – 2. KOLO (PRVE UTAKMICE)

Bode/Glimt – RFS 4:0 (3:0)