_(1).jpg.webp)
Čudesno srpski, kao nikad do sada: Belgijska sezona kao prolog i pozornica nove generacije Orlova
Vreme čitanja: 19min | pet. 25.07.25. | 09:38
Dok se klubovi Župiler lige budu borili za titule i prestiž, mi ćemo pratiti kako se stvaraju budući dugogodišnji reprezentativci naše zemlje
Ko god misli da belgijska liga nije „nešto posebno“ – neka se pripremi da je ove sezone gleda sa posebnom pažnjom. I to ne zbog velikog broja evropskih klubova sa bogatom tradicijom ili zato što je možda najujednačenije "ozbiljno" prvenstvo u ligi. Ne, već zato što će 2025/2026 sezona možda zauvek ostati upamćena kao početak jedne nove generacije srpskog fudbala, i to baš na belgijskim terenima.
U najlepšoj i najluđoj evropskoj ligi (da, znamo šta pričamo – ovde je plej-of godinama jeo za doručak i sada više prvi put posle mnogo godina neće biti podele bodova), ove sezone igraće cela četa srpskih klinaca koji bi uskoro mogli da postanu deo fudbalskog folklora ne samo u srpskoj seniorskoj reprezentaciji, već i u Evropi. Prvi na listi je Mihajlo Cvetković, koji je iz Čukaričkog direktno preselio u srca navijača Anderlehta, i čeka se da eksplodira kao što je pre desetak godina to učinio Aleksandar Mitrović u istom dresu. Pored njega, kao tihi čuvar zadnje linije, stoji Jan Karlo Simić, koji više ne nosi dres Milana, ali nosi težinu očekivanja koja se meri po karakteru i simpatijama zadobijenih u prvoj sezoni na "Konstan Vanden Stoku".
Izabrane vesti
U Brižu, u samom srcu flamanskog fudbala, čeka nas Aleksandar Stanković, sin legende, momak koji nosi prezime koje se ne traži i ne zadovoljava se ničim što je prosečno. Njegov transfer iz Intera bio je šamar svima koji su tvrdili da Srbin nije preterano cenjen van Interovih, neki bi rekli porodičnih krugova. A u Šarloa, u crno-belom dresu, grabi i grize Nikola Štulić, koji je već poznat kao napadač koji voli kontakt, duel, borbu. Ako proradi ponovo golgeterski instinkt – imaćemo zver. I još nije kraj – i Jovan Mijatović može da bude dobar u Levenu, da pokaže zašto su ga svi u Beogradu držali pod reflektorima još kao klinca.
20.45: (3,60) Antverpen (3,45) Union Sen Žiloaz (2,05)
Nije ni čudo što će srpski ljubitelji fudbala ove godine s posebnom pažnjom moći da isprate svaki belgijski izveštaj ili skraćeni snimak na TV-u. Ovo nije samo sezona – ovo je vitrina, pozornica, prozor u ono što sledi za naš fudbal. I da, dok se belgijski klubovi bore za Evropu, titule i prestiž, mi ćemo pratiti kako se stvaraju budući reprezentativci. Možda i legende.
U nastavku sledi pregled svih najavažnijih učesnika, od šampiona Union Sen Žiloaza do večito uzdrmanog Standarda, kroz transfere, ambicije, probleme i rešenja, i sve ono što čini ovu ligu tako ludom, nepredvidivom i čudesno srpskom kao nikada do sada. Uz podsećanje, da prvu utakmicu u novoj sezoni igraju petoplasirani tim iz prethdone takmičarske godine Antverpen i aktuelni šampion Sen Žiloaz (petak, 20.45).
UNION SEN ŽILOAZ (aktuelni šampion)
Pošto su konačno prekinuli generacijsko čekanje i vratili šampionski pehar u svoje vitrine, fudbaleri Union Sen Žiloaza ulaze u sezonu 2025/26 sa jasnim ciljem – da potvrde da prošla sezona nije bila izuzetak, već početak nove ere najvećeg belgijskog kluba iz perioda pre početka Drugog svetskog rata.
Dok šampionski naslov u Belgiji donosi ogroman prestiž, Unionu predstoji i dodatni izazov – debitantsko učešće u Ligi šampiona. Prvi put u novijoj istoriji, Sen Žiloaz će imati priliku da pokaže svoje kvalitete i na najvećoj evropskoj sceni. I što je možda najvažnije, to će raditi sa istim čovekom na klupi. Sebastijen Pokonjoli postaće prvi trener od povratka kluba u elitu koji je dočekao početak dve uzastopne sezone. Stabilnost koja je do sada falila na klupi mogla bi da bude ključna u godini u kojoj će raspored biti zgusnut, a ambicije visoke.
Letnji prelazni rok doneo je zanimljiva kretanja u svlačionici Uniona. Klub je doveo holandskog golmana Kjela Šerpena iz Brajtona za 2.000 evra, energičnog vezistu Adema Zorganea iz Šarlroe za 4.300.000 evra i mladog krilnog napadača Raula Floruča iz ljubljanske Olimpije za 5.000.000 evra. S druge strane, klub su napustili pojedini važni šrafovi: iskusni golman Entoni Moris otišao je u Al Haliž iz Saudijske Arabije, Denis Ekert Ajensa pojačao je Standard, dok je štoper Koki Maćida završio u Hofenhajmu. Odlazak Japanca posebno boli, jer je bio ključan stub defanzivne linije. Sen Žiloaz je početkom jula ostvario i drugu najveću prodaju u istoriji kluba, pošto je vezista iz DR Konga Noa Sadiki prodat u Sanderlend za 17.000.000 fiksno + 3.000.000 evra potencijalnih bonusa.
Bez dileme, Kevin Mekalister će biti ključni čovek Pokonjolijeve odbrane. Jedan od najboljih defanzivaca lige prošle sezone je sada stub stabilnosti uz Kristijana Burdžisa. Njegova čvrstina, koncentracija i taktička zrelost biće presudni u borbi za odbranu titule i dobre nastupe u Ligi šampiona. Dvadesetogodišnji izraelski krilni napadač Anan Kalaili pokazao je nagoveštaje potencijala u finišu prethodne sezone. Iako je statistika skromna – dva gola i četiri asistencije na 47 mečeva – njegova eksplozivnost i dribling mogli bi ove sezone da dođu do punog izražaja, naročito u rotaciji sa evropskim izazovima.
Najveća nepoznanica ostaje napad. Ako Franjo Ivanović zaista pređe u Benfiku, Unionu će hitno biti potreban još jedan špic uz Promisa Dejvida. Mohamed Fuseini je kvalitetan, ali u slučaju povrede nedostaje još jedan profilisan partner u vrhu napada. Uz to, u veznom redu je gužva – Žan Tijeri Lazare je kandidat za izlazna vrata, pošto privlači pažnju više klubova iz Župiler lige.
Union Sen Žiloaz ne ulazi samo u novu sezonu, ulazi u novu fazu klupske istorije. Stabilna klupa, mudre akvizicije i jasno definisana osovina tima daju navijačima pravo da maštaju o novoj tituli. Ali put će biti dug, izazovi brojni, a svi će ih čekati sa metom na leđima. Upravo to je sudbina šampiona.
KLUB BRIŽ (drugoplasirani u prethodnoj sezoni)
Klub Briž je prošle sezone ostao kratak za svoju dvadesetu titulu, pošto je pehar završio u rukama Sen Žiloaza. Ipak, navijači su konačno dočekali osvajanje domaćeg kupa, koji je predugo izostajao iz vitrina, dok je evropska kampanja ostavila pozitivan trag i dodatno podigla ambicije. Ove godine, pod vođstvom Nikija Hejena, Briž ulazi sa ciljem da se ponovo bori na svim frontovima – domaćem prvenstvu, kupu i Evropi. Prvi izazov biće kvalifikacije za Ligu šampiona, koje ih očekuju prvi put posle dužeg vremena.
Letnji prelazni rok obeležen je odlascima mladih talenata. Šemsdin Talbi pojačao je Sanderlend u sklopu posla vrednog 20.000.000 evra, a Maksim de Kajper prešao je u Brajton. Klub se još uvek drži kada je reč o Ardonu Jašariju, iako je Milan ozbiljno zainteresovan i pitanje je trenutka kada će doći do dogovora. U međuvremenu, stigla su tri nova lica: Karlos Forbs iz Ajaksa, Ludovit Rajs iz Hamburga i Nikola Trezoldi iz Hanovera.
Kada je u pitanju ključni igrač, to bi svakako bio Jašari – da nije gotovo sigurno da odlazi. Umesto njega, teret liderstva opet će pasti na Hansa Vanakena. Iako ima 32 godine, Vanaken ne pokazuje znake usporavanja. Prošlu sezonu završio je sa 12 golova i čak 15 asistencija na 58 utakmica – njegov najbolji učinak još od 2018/19. Sezona za sezonu, Vanaken ostaje centralna figura u veznom redu i jedan od najboljih igrača Župiler lige.
Od mladih nada, najviše pažnje ide ka Romeu Vermanu. Dvadesetjednogodišnji napadač završio je prošlu sezonu kao udarna igla napada i postigao 11 golova u 38 mečeva. Njegova svestranost u odnosu na Gustafa Nilsona daje Brižu dodatnu dimenziju u ofanzivi, a očekuje se da ove sezone bude još ubojitiji.
Ukoliko Ardon Jašari ili Rafael Onjedika odu, Klub Briž bi morao da dovede još jednog centralnog vezistu. Zamena za de Kajpera je takođe neophodna, pogotovo ako i Bjorn Mejer, kako se očekuje, ode nazad u Holandiju. Superkup je pokazao da Briž već sada može da se takmiči, ali ako žele da budu najbolji tim u Belgiji, moraju da ojačaju dubinu tima.
Oslobađanje od viškova u svlačionici i otvaranje prostora za mlade iz takođe bi bio mudar korak uprave, a baš bi od te odluke koristi mogao da ima novi vezista kluba sa stadiona Jan Brejdel - Aleksandar Stanković. Srpski vezista plaćen je Interu 10.000.000 evra, uz ubacivanja brojnih povratnih klauzula po kojima bi do leta 2027. mogao da se vrati na "Meacu".
Klub Briž ima temelje, iskustvo i ambicije. Ako se transferi pravilno završe i tim izbalansira, borba za duplu krunu i dublje proleće u Evropi deluju kao realna mogućnost.
GENK (trećeplasirani u prethodnoj sezoni)
Genk je veći deo prošle sezone bio lider belgijskog šampionata pod vođstvom Torstena Finka, ali se sve raspalo kada je to najmanje smelo da se dogodi – u plej-ofu. Ekipa koja je imala kontinuitet, dinamiku i disciplinu, poklekla je pod pritiskom odlučujućih mečeva. Finku se, ipak, priznaje veoma uspešna prva sezona na klupi Genka, i sada se očekuje da nadogradi taj rad u sezoni u kojoj će, pored domaćeg prvenstva, morati da balansira i evropske izazove.
Tokom leta, ekipu su napustili pojedini značajni igrači. Kristofer Bonsu Ba prešao je u saudijsku Al Kadisiju, dok je Alfred Kaisedo pozajmljen Kadizu. Tinj van Inglegom je završio u Mehelenu, a Tomas Klas u Zultd Varegem. Sedrik Nuosi je otišao u portugalsku Alverku. S druge strane, u klub su stigli Dan Hejmans iz Šarloaa, golman Tobijas Lavel iz LASK-a i Ajumu Jokojama iz Birmingema.
Kapiten Brajan Hejnen ostaje centralna figura tima. Puouzdan i konstantan, već godinama je oslonac u veznom redu. Iako prošle sezone nije postigao nijedan gol – prvi put još od 2017/18 – njegova uloga i uticaj nisu opali. Sa 28 godina, Hejnen je sada jedan od najiskusnijih u ekipi i biće ključan lider kako u domaćem prvenstvu, tako i u Evropi.
Posebnu pažnju zaslužuje 17-godišnji Grk Konstantinos Karecas. Mladi vezista je prošle sezone eksplodirao i u 39 nastupa postigao tri gola i zabeležio tri asistencije, dok mu je Fink verovao i gurao ga u vatru čak i kad je bilo najteže. Njegov razvoj se prati širom Evrope, a ako zablista i u Evropi, interesovanje velikih klubova neće se završiti samo na posmatranju.
Glavni izazovi prelaznog roka još nisu rešeni. Genk očekuje odlazak Tolua Arokodarea, pa je dovođenje novog napadača prioritet. Hjung-Gjo izgleda kao korektan naslednik, ali posle njega rotacija je tanka, pogotovo jer klub ne računa ozbiljno na Andija Zećirija. Takođe, desni bek Zakarija El Uahidi je na izlaznim vratima, a iako se pominje dolazak Rafika Belgalija iz Mehelena, utisak je da bi to bio korak unazad u kvalitetu u odnosu na ono što je El Uahidi pružao prethodne dve godine.
Genk ima mladu, uzbudljivu ekipu, trenera koji zna kako se gradi sistem i ambiciju da ide korak dalje. Ako uspešno završe prelazni rok i izbegnu padove iz prošle sezone, biće među glavnim favoritima za titulu.
ANDERLEHT (četvrtoplasirani u prethodnoj sezoni)
Anderleht je nekada bio sinonim za dominaciju u belgijskom fudbalu. Danas, više deluje kao klub koji traži sebe, oscilira između prošlosti i budućnosti, a sada i između Besnika Hasija i potencijalne zamene. Albanski stručnjak dobio je poverenje uprave da ostane i u novoj sezoni, nakon što se prošle vratio u klub i odradio pristojan posao. Međutim, produžetak saradnje s Hasijem nije naišao na odobravanje celokupne javnosti, u očima mnogih navijača to je znak nedostatka ambicije. U prevodu: ako Anderleht krene klimavo, već u septembru mogla bi da se začuje pesma „Hasi out“.
Za razliku od prošlog leta, kada je klub gotovo prespavao prelazni rok, ovog puta su bili aktivniji. Dovedeni su Ilaja Kamaru (Standard), Enrika Ljansanu (Go Ahed Igls), Nejtana Salibu (Montreal), Zumanu Keitu (Viktorija Keln), te talentovanog Mihajla Cvetkovića iz beogradskog Čukaričkog, Srbina o kom se mnogo govori i očekuje.
Odlasci su za sada minimalni – Luj Patris otišao je u Sint Truiden, a Robi Ure u švedski Sirijus. Ipak, još se očekuju potezi, pre svega oko Marija Strojekensa, koji je sve bliži transferu. Ako ostane – biće sve. Ako ode – biće rupa, to je najkraći opis značaja Kaspera Dolberga za ovaj tim. Nekadašnji napadač Ajaksa ima sve što treba za ubitačnog strelca u Žipiler ligi. Ako ostane zdrav i u fokusu, 20 golova po sezoni je realnost. A Anderlehtu, koji oskudeva sa pouzdanim realizatorima, to je nasušna potreba. Klub mora da učini sve da ga zadrži, jer bez njega, ambicije postaju puka iluzija.
Iako bi u normalnim okolnostima Mario Strojekens bio mlad igrač za gledanje, njegova blizina odlaska menja planove. Zato pažnju skreće baš Mihajlo Cvetković, 18-godišnji napadač koji je prošle sezone za Čukarički u Mozzart Bet Superligi postigao devet golova u 32 nastupa. Srbin je poznat po hladnokrvnosti pred golom, i ako mu Hasi ukaže poverenje, Cvetković bi mogao iz senke da postane veliko iznenađenje sezone i možda neki novi Aleksandar Mitrović od pre desetak godina iz dresa Lljubičastih.
Penzionisanjem Jana Vertongena, Anderleht je izgubio lidera i iskustvo u zadnjoj liniji. Potreban je novi stub odbrane, neko ko će komandovati i pomoći mladim igračima, između ostalogi srpskog centralnom beku Jan Karlu Simiću. Takođe, eventualni odlasci Strojekensa, Jarija Veršarena ili Tea Leonija stvoriće dodatne rupe, pogotovo po krilima, gde kreativnost već fali. Ekipa deluje prenatrpano u nekim sektorima, dok u drugim škripi, do kraja avgusta ključni zadatak je pronaći balans. Klub bi mogao da iskoristi i omladinsku školu, po kojoj je bio poznat, kako bi popunio rupe u kadru i održao otvoren put za buduće zvezde.
Anderleht je na ivici. Može biti ovo sezona povratka ili još jedan u nizu neuspeha. Sve zavisi od dva faktora: Hasija – koji mora da nadmaši očekivanja, i Dolberga – koji mora da eksplodira. Ako nijedan ne uspe, očekuje nas još jedno teško leto u Briselu sledeće godine.
ANTVERPEN (šetoplasirani u prošloj sezoni)
Nova sezona stiže, a Antverpen se nalazi na svojevrsnoj raskrsnici. Nakon neuspeha u evropskom plej-ofu protiv Šarloaa, klub će drugu godinu zaredom ostati bez kontinentalnih izazova. To je još jedan znak da se klub sve više udaljava od šampionske slave iz sezone 2022/23.
Ono što ovu sezonu dodatno označava kao prelomnu jeste kraj ere Tobija Aldervirelda. Heroj iz rodnog grada i vođa tima prethodne tri sezone okačio je kopačke o klin. Pored njega, tim su napustili i ofanzivni aduti – Tjaron Šeri, koji je otišao u NEC Nejmehen nakon sezone sa 18 golova iz veznog reda, i Jakob Ondrejka, koji je još zimus prešao u Parmu.
Na klupu je početkom jula seo novi trener – Stef Vils, koji je preuzeo ekipu od Andrijsa Ulderinka i sada ima zadatak da oblikuje tim po svojoj meri, sa jasnim ciljem: povratak u Evropu.
Tokom prelaznog roka klub je doveo nekoliko zanimljivih pojačanja: Tiboa Somersa iz Serkl Briža, Tajšija Brendona Nozavu iz FC Tokija, Muhamada Alija Urinbojeva iz Pahtakora, Daama Fulona i Žofrija Eremansa iz Mehelena, kao i Gabrijela Žezusa Davida iz PSF akademije. Odlasci su znatno ozbiljniji: osim pomenutog Šerija, klub su napustili i Milan Smits (De Grafšap), Jele Bataj (Makabi Haifa), Žairo Ridevald i Denis Odoi (bez kluba), te, naravno, Aldervireld (penzija).
U odsustvu Čerija, najveći teret u napadu ponovo će pasti na holandskog špica Vinsenta Jansena, koji je i prošle sezone bio solidan sa 13 golova u prvenstvu i kupu. Ipak, sada će imati dodatni pritisak, jer će morati da nosi tim bez podrške svog iskusnog kolege iz veznog reda. Uz njega, značajnu ulogu mogli bi imati i Girano Kerk, kao i Mišel-Anž Balikviša, koji se vraća nakon sezone obeležene povredama mišića, među kojima je i teža povreda butine. Ukoliko ostane u klubu, a interesovanje Seltika i dalje traje, Balikviša bi mogao da bude važan faktor u borbi za vrh.
Među mladima, posebnu pažnju zaslužuje Mahamadu Dumbija. Dvadesetjednogodišnji vezista iz Malija prošlu sezonu je odigrao punim intenzitetom, upisavši tri gola i dve asistencije na 31 ligaškom meču. Njegova energija, prodornost i moć u tranziciji ističu ga kao jednog od najuzbudljivijih mladih vezista u ligi. Izdvaja se sjajnim driblingom, osećajem za prostor i razornim udarcima sa distance, ali i pas-igrom kojom može da razvuče protivničku odbranu. Njegova tržišna vrednost prema sajtu Transfermarkt skočila je sa milion na devet miliona evra u samo godinu dana – što dovoljno govori o njegovom potencijalu.
Antverpen bi do kraja prelaznog roka morao da osnaži nekoliko pozicija. Iako je Somers doneo dodatnu širinu na krilu, napadačka linija bi mogla da profitira od dovođenja još jednog špica, s obzirom na to da pozajmica Mohameda Baja iz Lila nije donela očekivane rezultate. U srcu odbrane, odlazak Aldervirelda, problemi sa Ahilovom tetivom kod Bjorna Engelsa i sporo sazrevanje Rozena Božinova ukazuju na to da je još jedan štoperski par neophodan – kako za konkurenciju, tako i za sigurnost.
Nova sezona za Antverpen počinje bez evrope, bez kapitena, ali sa novim trenerom i obećavajućim mladim snagama. Vreme je da se vidi da li je to recept za povratak – ili samo nastavak stagnacije.
GENT (šestoplasirani u prethodnoj sezoni)
Gent je prošlu sezonu završio na katastrofalan način, izgubivši devet od deset mečeva u plej-ofu za šampiona i postigavši samo četiri gola u tom razdoblju. Bio je to kraj sezone koji je u potpunosti srušio sve nade u povratak u Evropu, ali sada se „Bivoli“ okreću novoj stranici – i to sa novim-starim licem na klupi. Ivan Leko, bivši trener Standarda, preuzeo je Gent sa ciljem da vrati klub među one koji se bore za kontinentalne karte.
Mnogo se toga promenilo i u svlačionici. Klub je napustio Arči Braun, prodat Fenerbahčeu za 8.000.000 evra, što je zasad najzvučniji potez prelaznog roka. Otišli su i Noa Fadiga (Aris Solun), Džordan Torunariga (Hamburg), Endru Julsager (Vajle), Kigan Dželačić (Melburn Viktorija), Selesten de Šrevel (RAAL), Piter Gerkens (pozajmica u Serkl Briž), Nurio Fortuna (pozajmica u Volos), Sven Kums (penzionisan) i Luj Fortin (bez kluba). Jedino zvučno pojačanje do sada je Vilfred Kanga iz zagrebačkog Dinama, ali se očekuje da će ovo biti tek početak rekonstrukcije.
Ključna figura ovog tima u novoj sezoni biće Dante Vanzir. Napadač koji je stigao iz Uniona u januaru prošle godine odmah je uneo živost u napad i upisao devet golova i asistencija u 17 utakmica. U sezoni koja je imala veoma gorak kraj, Vanzir je ostavio pozitivan trag i navijači s pravom očekuju da sa punom sezonom ispred sebe povuče tim nazad ka Evropi. Imao je samo jedan nastup za reprezentaciju Belgije još 2022. godine, ali uz kontinuitet u dresu Genta mogao bi ponovo da zakuca na vrata nacionalnog tima.
Jedan od najzanimljivijih mladih igrača na koje treba obratiti pažnju je dvadesetogodišnji vezista Matijas Delorž. Nakon što je prošlog leta stigao iz Sint-Truidena, postao je neizostavan deo ekipe i upisao čak 54 nastupa u svim takmičenjima. Njegova fizička snaga, svestranost i taktička zrelost čine ga jednim od najvećih potencijala ekipe. Tu je i Momodu Sonko, koji je prošlog leta stigao iz švedskog Hekena, ali se još uvek traži. Novi sistem Ivana Leke mogao bi mu otvoriti prostor za napredak, a ukoliko proigra – brzo bi mogao završiti na radaru većih evropskih klubova.
Od urgentnih potreba tima, najvažnija je svakako odbrana. Već su ostali bez Torunarige i Cujošija Vatanabea, koji je dogovorio lične uslove sa Fejenordom i potpisao sa Roterdamersima za 9.9999 miliona evra. Njegov odlazak biće ogroman udarac za Gent, posebno jer je defanziva već sada slaba tačka tima. Klub je zainteresovan za štopera Volendama, Zavijera Mbijumbu, koji bi mogao biti doveden za oko 500.000 evra.
Ako Gent želi da zaboravi horor završnicu prošle sezone i vrati se borbi za Evropu, onda mora da se fokusira na defanzivnu rekonstrukciju. Nova sezona počinje gostovanjem Sint-Truidenu, a navijači žele da već tada vide znakove da su najgori dani ostavljeni iza sebe.
STANDARD LIJEŽ (jedanaesti u prethodnoj sezoni)
Nekadašnji gigant belgijskog fudbala, Standard iz Liježa, poslednjih godina sve više liči na senku svoje slavne prošlosti. Greške u vođenju kluba i loše finansijsko upravljanje uzeli su svoj danak. Trofeji su izbledeli, a vera u povratak na stare staze počasti je ozbiljno poljuljana.
U sezonu 2025/26, crveno-beli ulaze sa novim/starim trenerom – Rumunom Mirčeom Rednikom, koji se vraća na klupu pokušavajući da udahne život timu koji u prethodnoj sezoni nije imao ni igru, ni identitet. Rednik je bio igrač Standarda od 1991. do 1996, a trenirao je tim sa Moris Dufrana u sezoni 2012/13. Prethodne dve godine vodio je UTA Arad. Odlasci su bili neizbežni, a najglasniji je bio onaj trenera Ivana Leka, koji je prešao u Gent, čime je Standard uštedeo platu, ali i izgubio čoveka koji je iz nedovršenog kadra izvlačio maksimum. Ove godine, Rednik na raspolaganju ima više kvaliteta. Na papiru. A fudbal se ipak igra – na terenu.
Liježani su ovog leta ozbiljno zagrizli u tržište i doveli čitav niz imena: Rafiki Said (Troa), Denis Ekert Ajensa (Sen Žiloaz), Marco Ilaimaharitra, Lukas Pirar i Najel Mesatu (svi iz Kortrajka), kao i iskusnog Kaspera Nilsena iz Klub Briža, koji bi trebalo da bude ključna karika u Rednikovoj postavci. Tu su još i Toma Arni (povratak iz Verone), Tobijas Mor (Šalke), Žosue Omavo (Dinamo Bukurešt), kao i mladi ofanzivac Adnan Abid iz Patro Eisdena, koji dolazi kao sveže kreativno rešenje.
Što se tiče odlazaka, klub su za sada napustili Tom Poitu (Mastriht), Braim Galidi (Breda) i Ilaj Kamara (prodat za 4.500.000 evra u Anderleht), ali još se očekuju potencijalni rezovi u ofanzivnom sektoru, pre svih oko zagonetnog statusa Muse Đenepa.
Ipak, sve oči biće uprte u pomenutog Kaspera Nilsena. U dresu Uniona bio je motor ekipe, a čak i u prvoj sezoni sa Klub Brižom postigao devet golova. Ipak, povrede i konkurencija su ga bacile u senku. Sada, sa 31 godinom, Kaper Nilsen ima idealnu šansu da pokaže da mu još nije vreme za tiho gašenje. Trebalo bi da bude oslonac veznog reda i lider na terenu – mentalno, tehnički i taktički.
Ako je neko prošle sezone zaslužio iskorak ka višem nivou, onda je to Adnan Abid. Sa 21 godinom, briljirao je za Patro Eisden u drugom rangu i svojom lucidnošću i prodornošću nudio ono što je Standardu prošle sezone dramatično nedostajalo – kreativu, maštovitost i nepredvidivost. Ako se brzo adaptira na prvoligaški ritam, Lijež bi mogao da dobije zlata vrednog džokera
Jedna stvar je sigurna – golova nije bilo dovoljno. Povratnik Toma Anri ima veliko ime, ali je u poslednjim sezonama daleko je od forme koju je imao u Belgiji pre odlaska. Denis Ekert Ajsensa jeste solidan igrač, ali nije poznat kao opak golgeter. Gredžon Kjei nije opravdao očekivanja, a dodatni špic bi bio logična akvizicija do kraja prelaznog roka.
Takođe, pitanje Muse Đenepa visi kao olovo iznad svlačionice, igrač koji očigledno nije u planovima, ali i dalje tu, bez jasne uloge. Ako ostane, Rednik mora da pronađe način da izvuče makar deo njegove eksplozivnosti i učini ga faktorom iznenađenja.
Standard Lijež je klub na raskrsnici, između nostalgičnog sećanja na velike dane i aktuelne borbe za stabilnost. Ova sezona neće rešiti sve njihove probleme, ali bi mogla da bude temelj novog identiteta. Rednik ima iskustvo, a ako mu se poklope forma, atmosfera i kontinuitet, možda i ova verzija Standarda konačno postane vredna svog imena.
-----------
TRŽIŠNE VREDNOSTI EKIPA ŽUPILER LIGE PREMA TRANSFERMARKTU IZRAŽENE U MILIONIMA EVRA :
1. Klub Briž - 202.200.000, Genk - 148.500.000, 3. Anderleht - 103.800.000, 4. Sen Žiloaz - 98.800.000, 5. Antverpen - 64.000.000, 6. Gent - 58.400.000, 7. Vesterlo - 50.700.000, 8. Šarlroa - 40.400.000, 9. Standard Lijež - 40.000.000, 10. Mehelen - 32.800.000, 11. Serkl Briž - 31.800.000, 12. Leven - 31.100.000, 13. Sint Trujden - 28.900.000, 14. Dender - 19.300.000, 15. Zulte Varegem - 11.400.000, 16. La Luvijer- 10.500.000.
-----------
BROJ ŠAMPIONSKIH TITULA
Anderleht 34 (1947, 1949, 1950, 1951, 1954, 1955, 1956, 1959, 1962, 1964, 1965, 1966. 1967, 1968, 1972, 1974, 1981, 1985, 1986, 1987, 1991, 1994, 1994, 1995, 2000. 2001, 2004, 2006, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014, 2017), Klub Briž 19 (1920, 1973, 1976, 1977, 1978, 1980, 1988, 1990 1992, 1996, 1998, 2003, 2005, 2016, 2018, 2020, 2021, 2022, 2024), Sen Žiloaz 12 (1904, 1905, 1906, 1907, 1909, 1910, 1913, 1923, 1933, 1934, 1935, 2025), Standard 10 (1958, 1961, 1963, 1969, 1970, 1971, 1982, 1983, 2008, 2009), VAK Bershot 10 (1922, 1924, 1925, 1926, 1928, 1938, 1939), Rasing Brisel 6 (1897, 1900, 1901, 1902, 1903, 1908), Anverpen 5 (1929, 1931, 1944, 1957, 2023), RFK Lijež 5 (1896, 1898, 1899, 1952, 1953), Daring Brisel 5 (1912, 1914, 1921, 1936, 1937), Mehelen 4 (1943, 1946, 1948, 1989), Lirs 4 (1932, 1942, 1960, 1997), Genk 4 (1999, 2002, 2011, 2019), Serkl Briž 3 (1911, 1927, 1930), , KSK Beveren 2 (1979, 1984), Gent 1 (2015), Molenbek 1 (1975)
BELGIJA 1 – 1. KOLO
Petak
20.45: (3,60) Antverpen (3,45) Union Sen Žiloaz (2,05)
Subota
16.00: (3,00) Dender (3,40) Serkl Briž (2,35)
18.15: (3,25) Zulte (3,45) Mehelen (2,20)
20.45: (2,60) La Luvijer (3,30) Standard Lijež (2,75)
Nedelja
13.30: (1,75) Anderleht (3,60) Vesterlo (4,90)
16.00: (2,85) Leven (3,35) Šarlroa (2,50)
18.30: (1,80) Klub Briž (3,60) Genk (4,60)
19.15: (2,20) Sint Trojden (3,45) Gent (3,25)
***Kvote su podložne promenama