.jpg)
Buongiorno Italia: Vlahovića čeka paklenih 18 meseci ako ostane u Firenci
Vreme čitanja: 8min | sre. 06.10.21. | 13:10
Potez predsednika Roka Komisa bi se mogao protumačiti na dva načina
(Od dopisnika MOZZART Spora iz Rima)
Velika prašina se digla oko Dušana Vlahovića. Potez predsednika Roka Komisa da u zvaničnom saopštenju obavesti javnost da je srpski fudbaler odbio ponudu kluba da produži ugovor i da je za Fjorentinu ta priča završena, može da se tumači dvostruko: kao impulsivna i štetna ili kao lukava i promišljena.
Izabrane vesti
Imajući u vidu da je Komiso ušao u fudbalski biznis pre par godina i da je već morao da proda, protiv svoje volje, Federika Kjezu Juventusu, nije isključeno da je jučerašnje saopštenje plod njegove prirode, odnosno nastupljivosti i neiskustva. Naime, sa ovim potezom, Komiso nije samo destabilizovao Vlahovića, već i ceo svoj tim budući da je Vlahović predvodnik ekipe i minirao posao trenera Vinčenca Italijana koji je solidno započeo sezonu. Italijani nisu kao Nemci ili Englezi gde je sasvim normalno da igrač svesno ide na istek ugovora dajući sve od sebe na terenu i ne trpeći zbog svoje odluke poseban pritisak navijača i medija.
Vlahovića, ako ostane u Firenci, čekaju teških, moglo bi se reći, paklenih 18 meseci. Fjorentini su zlopamtila i ne praštaju izdaje, a Komisovo saopštenje je zalepilo etiketu „izdajnika“ ili, u najmanju ruku „nezahvalnika“ ili „plaćenika“, u njihovim očima. Takođe fjorentinska čaršija je mala, nema u sebi ni širine ni tolerancije koju nosi Milano, a ni ta širina i tolerancija u Milanu nije mnogo velika. To na svojoj koži oseća Donaruma. Osim transparenata sa uvredljivim sadržajem, stahuje se da je barem nekoliko hiljada navijača Rosonera kupilo karte za večerašnji meč Italija – Španija u Ligi nacija samo da bi moglo da izviždi i izvređa golmana reprezentacije.
Iznenadni gest Komisa bi mogao da bude i kontraproduktivan iz drugih razloga, krajnje pragmatičnih. Period od godinu i po dana je veoma dug. Imamo svež primer Dibale: prvo je Argentinac želeo da ode, zatim je Juve želeo da ga proda a sada Dibalu ne želi nijedan klub koji bi mu platio aktuelnu platu (7.300.000 evra) a Juveu se više isplati da produži ugovor Hoji nego da kupuje igrača sličnih karakteristika.
Sve prethodno rečeno pada u vodu, ako je Komiso to uradio smišljeno i sračunato. Oni koji prate Seriju A setiće se skandala sa slučajno snimljenim razgovorom Valtera Sabatinija, tadašnjeg sportskog direktora Rome. Podsetimo, Sabatini nehotice nije zatvorio telefonsku liniju sa novinarom s kojim je pričao i kolega je snimio kompletan razgovor Sabatinija sa funkcionerom Rome u kancelariji. U toj konverzaciji Sabatini je otkrio kako će uz pomoć navijača da provuče tadašnjeg napadača Osvalda kroz „toplog zeca“, odnosno kako ćemu učiniti život u Rimu nepodnošljivim. Motiv je bio prost: Osvaldo nije želeo da napusti Romu, a Sabatini je imao ponudu Sautemptona na stolu.
Dakle, moguće je da Komiso, suprotno sadržaju saopštenja u kome izražava uverenja da će se Vlahović u sledećih 20 meseci ponašati kao profesionalac, u suštini želi da primora sprskog fudbalera da napusti Fjorentinu već u januaru. Logika tog poteza je u visini cene transfera Vlahovića. U januaru će Dušan koštati više nego sledećeg juna i neće moći da taktizira sa mogućnošću da ostane do kraja ugovora u Firenci i onda da kao slobodan igrač potpiše faraonski ugovor sa novim klubom a svom menadžeru obezbedi basnoslovnu proviziju.
Postoji i teorija po kojoj je Komiso saznao da Vlahović, navodno, već ima dogovor sa drugim klubom i da namerno ide ka isteku ugovora kako bi spustio cenu svog igračkog kartona. Odnosno, da je potez gazde Fjroentine, defanzivan, to jest odbrana vrednosti koju klub ima sa Vlahovićem. U prevodu, ako Dušan hoće da ode, onda će to biti po pravilima Komisa a ne po njegovim.
Prema informacijama s kojima raspolaže „Mozzart Sport“, najzainteresovaniji klub za Vlahovića je Totenhem. Nije tajna da je Fabio Paratiči želeo Vlahovića da dovede u Juventus dok je bio sportski direktora Bjankonera. Međutim, da bi Totenhem izašao sa konkretnom ponudom neophodno je da prethodno prodaju Harija Kejna. S obzirom na to da Mančester Siti nije kupio novog napadača, pretpostavlja se da bi klub Pepa Gvardiole mogao da se vrati u trku za Kejna. Paratiči veruje da bi sa Vlahovićem dobio adekvatnu zamenu u sastvu tima koji vodi Espirito Santo a klub bi mogao da zadrži barem polovinu ako ne i dve trećine od novca od prodaje Kejna.
Tokom leta, Atletiko Madrid je jedini dao konkretnu i solidnu ponudu za Vlahovića: 50.000.000 evra. Komiso je glatko odbio Špance. U međuvremenu, Kolčonerosi su uzeli Kunju a iz Barselone su pozajmili Grizmana, tako da je teško poverovati da bi u januaru mogli ponovo da zakucaju na vrata Fjorentine.
Juventus bi eventualno mogao da pokuša da dođe do Vlahovića sledećeg juna. Prvi potez bi bio da odustanu od definitivnog otkupa Morate koji košta 35.000.000 evra. To nije nimalo laka odluka, budući da je Juve već platio 20.000.000 evra kroz pozajmice Španca u prethodnoj i ovoj sezoni, dakle ako bi ga vratili u Atletiko, 20.000.000 evra bi bilo nepovratno bačeno. Otežavajuća okolnost je i što Juve sledećeg juna već mora da izdvoji 50 miliona evra (40 za otkup Kjeze, 10 za ratu Kuluševskog).
Eventualno rešenje bi mogla da bude prodaja De Lihta o kojoj je pričao menadžer Holanđanina Mino Rajola. U slučaju da se pojavi na horizontu klub sa nepristojnom ponudom za bivšeg kapitana Ajaksa, Stara dama bi mogla da je uzme u obzir.
Postoji i opcija za Mančester Siti, ali Vlahović nije prvi izbor Gvardiole. Štaviše nije ni drugi.
REPRIZA POLUFINALA EVROPSKOG PRVENSTVA
Roberto Mančini i Luis Enrike će ponovo ukrstiti koplja u jednom polufinalu. Nije prošlo ni pola godine a Azuri i Crvene furije će ponovo voditi borbu za prolaz u jedno finale, ovoga puta Lige nacije. U Londonu je bolje prošla Italija. Prvaci Evrope su prošli na penale, a Španija je dominirala na meču, štaviše to je bio jedini susret na Euro na kome je Italija bila nadigrana i u kome je dozvolila protivniku da ima veći posed lopte.
Sećajući se podatak da je Španija imala preko 70 odsto posed lopte, Mančini je nameran da napravi mali eksperiment s obzirom na to da neće imati na raspolaganju Imobilea i Belotija. Prema najavama iz tabora Azura, Italija će igrati bez centarfora. Ni Kin, ni Raspadori ne prolaza kroz berićetan period sezone, pa će se na San Siru predstaviti, do sada, neviđeni napadački trio Kjeza – Insinje – Pelegrini.
Kvalitativna prednost napadačkog trija Azura je što mogu da menjaju mesta, odnosno svako može da igra u svakoj od tri napadačke uloge i to bi mogao da bude faktor iznenađenje, odnosne permanentne nepredvidivosti.
Italija je osim titule prvaka Evrope nanizala čak 37 utakmica bez poraza i kako je rekao Mančini imaju nameru da ne prekidaju taj niz sve do kraja decembra sledeće godine, to jest, do završetka Mundijala u Kataru.
Luis Enrike, u stilu učenika Pepa Gvardiole, nahvalio je na sva usta Italiju, od konstatacije da njena igra liči na špansku do toga da su Azuri jedna od najboljih selekcija na svetu. Španski selektor je ponovo izabrao tim u kome nema nijednog igrača Real Madrida a zbog povreda i drugih opravdanih razloga nema na raspolaganju čak 12 fudbalera (Morata, Moreno, Dani Olmo, Soler, Gaja, Žordi Alba, Markos Ljorente, Pedri, Mendez, Tijago i Karvahal)
Mančini takođe ima dugačak spisak povređenih fudbalera, ali za razliku od Luisa Enrikea, sem Spinacole i Imobilea, svi ostali odsutni igrači su rezerve ili čak treći izbori. Interasantno je da obojica selektora ne mogu da računaju na prvog i drugog centarfora. Italiji nedostaje pomenuti Imobilie i Beloti a Španiji Morata i Moreno.
Inače, Italijani nisu slučajno izabrali San Siro za večerašnji meč. Azuri su u Milanu igrali 58 mečeva, od kojih su izgubili samo dva, poslednji gotovo pre sto godina, prootiv Mađarske 1925. godine.
ITALIJA 4-3-3: Donaruma – Di Lorenco, Bonuči, Kjelini, Emerson – Barela, Žoržinjo, Verati – Kjeza, Insinje, Pelegrini.
ŠPANIJA 4-3-3: Unaj Simon – Azpilikueta, Laport, Pau Tores, Reguilon – Koke, Buskets, Merino – Sarabija, Feran Tores, Ojarzabal
ROMA I LACIO BEZ ISKUSNIH STUBOVA ODBRANE
Rimski klubovi će morati da igraju izuzetno teške mečeve posle pauze u prvenstvu, bez iskusnih defanzivaca. Kris Smoling se povredio i moraća da odsustvuje baem tri nedelje sa terena a Frančesko Ačerbi je suspendovan na dva meča zbog vređanja sudije i nepristojnog gestikuliranja. To znači da Englez neće moći da pomogne Romi protiv Juventusa i Napolija, a pod znakom pitanja je i za okršaj sa Milanom. Na drugoj strani Ačerbi sigurno ne igra protiv Intera dok se u Laciju nadaju da bi žalba mogla da prepolovi kaznu na jedan meč i da bi italijanski defanzivac mogao da nastupi protiv Verone na Bentegodiju.
Ačerbi se iskreno kaje zbog onoga što je uradio. Ne samo da se izvinio svima, sudiji Masi, publici u Bolonji, kao i svojim saigračima i upravi kluba već je odlučio i da sam sebe novčano kazni tako što će uplatiti deo svoje plate u dobrotvorne svrhe.
Pitanje Smolinga postaje sve trnovitije u Trigoriji. Bivši igrač Junajteda je u uprošloj sezoni odigrao samo 11 od 38 mečava u Seriji A a u tekućoj sezoni ovo mu je već druga povrede mišića. Žoze Murinjo se nadao da bi mogao da se osloni na Smolinga u drugom delu oktobra ne samo zbog težine protivnika već i zbog činjenice da Mančini igra mnogo bolje i sigurnije u prisustvu Engleza.
Inače, statistike pokazuju da Roma igra mnogo bolje u prvom nego u drugom poluvremenu. Ako bi se računali rezultati posle prvih 45 minuta, Đalorosi bi bili prvi na tabeli. Praktično, Roma je samo protiv Lacija kiksnula u prvom delu meča.
Suprotno Romi, Lacio je osim protiv Rome i Lokomotive uvek počinjao loše utakmice i prvi je primao gol na sedam od devet utakmica u Seriji A i Ligi Evrope. Brojevi ukazuju da je Lacio nadokandio čak osam bodova u preokretima, međutim ostaje gorak ukus zbog načina na koji su sazrela dva poraza u Seriji A protiv Milana i Bolonje.
U Formelu se najavljuje i da Mauricio Sari sprema odgovor predsedniku Zajednice prvoligaša Paolu Dal Pinu koji je njegovo ponašanje pre i posle meča definisao kao nevaspitano.
Piše: Željko Pantelić