Kontradiktorna statistika Partizana u TOP 16 fazi Evrokupa

Vreme čitanja: 4min | sub. 04.04.20. | 15:36

Tražimo razloge uspeha crno-belih na međunarodnoj sceni ove sezone, a pozvali smo brojke u pomoć

Partizan je u Evrokupu ove sezone uradio sve što je mogao i što je bilo do njega. Odradio je maksimalno TOP 16 fazu i u grupi sa Virtusom, Darušafakom i Trentom došao do skora 5-1 koji mu daje ne samo prvo mesto u grupi, nego i prednost domaćeg terena do kraja takmičenja.

Naravno, glavno je pitanje - kako će to takmičenje izgledati i da li će se uopšte igrati? Odgovor i dalje niko ne zna. Ali, dok ne saznamo i dok čekamo, možemo da se pozabavimo malo košarkom i onim što je do sada odigrano, te da vidimo na osnovu čega je Partizan uspeo da dođe do svih rezultata koji su bili odlični u Evrokupu.

Izabrane vesti

Tu je posebno zanimljivo zaći u timsku statistiku Partizana u TOP 16 fazi jer crno-beli nisu bili najbolji skoro ni u jednoj bitnoj statističkoj kategoriji, gledajući pojedinačno. A sveukupno su bili najuspešniji tim. Pomalo paradoksalno i kontradiktorno...

Na šta ovde mislimo?

Gledajući učinak u ovoj fazi takmičenja, Partizan je, gledajući po indeksu korisnosti, bio treći tim. Prvi je bio Virtus iz Bolonje, drugi Tofaš iz Burse, a Partizan treći sa timskim prosečnim indeksom 93,00.

Kada se gledaju dati poeni, Partizan je tek sedmi sa prosečno 81,50 datih poena po utakmici. Najbolji u ovom smislu je Huventud sa 88, zatim sledi Virtus iz Bolonje, a iza njega je Unikaha od 85,00.

Asistencije nisu kategorija u kojoj je Partizan mogao da se pohvali jer je u njoj bio tek 11. od 16 ekipa. Virtus je bio najbolji sa 23 asistencije po meču, Bursa druga sa 20, a Partizan ih je imao 15,50 po meču.

U ukradenim loptama Partizan je bio treći najbolji (7,83) iza Unikahe (8,00) i, zanimljivo, Trenta (8,00).

Po blokadama Partizan je na deobi četvrte pozicije, iza Venecije, Galatasaraja i Unikahe.

Na sve to, dodajmo i neke podatke koji se tiču individualnog učinka.

Jako retko ćete videti da ekipa koja ima najbolji učinak u dve faze Evrokupa nema nijednog igrača, gledajući i prvu i drugu dazu, koji je davao čitavih 10 ili više poena po utakmici. Najbliži tome su Kori Volden i Rašon Tomas sa po 9,8 poena u proseku, dok Nemanja Gordić daje 9,4.

Kada je u pitanju samo TOP 16 faza, učinak od preko 10 datih poena imali su Kori Volden sa 13,2 poena u proseku i Ognjen Jaramaz sa 10,2.

Sve nam ovo govori da su poeni raspoređeni jako dobro, isto kao i minutaža, takav sistem je Andrea Trinkijeri želeo da stvori i to mu je pošlo za rukom. To bi mu posebno koristilo u stisnutom rasporedu koji je sledio, zbog široke rotacije, ali je sada već to sve davno prošlo vreme. Svi su imali više nego dovoljno vremena da odmore. I previše…

Posvetimo se malo procentima šuta.

Za tri poena Partizan je gađao 36,88% što je procenat dovoljan za osmo mesto od 16 klubova.

Za dva poena Partizan je šutirao 49,75% po čemu je na prilično niskom 13. mestu.

Sa penala su crno-beli gađali 72,15% što je dovoljno za devetu poziciju.

Dobro, pa kako je onda Partizan uspeo da napravi uspeh i dođe do skora 5-1 u šest utakmica?

Naravno, tajna leži, kao i uvek, u odbrani. Crno-beli su imali neke impresivne  partije u ovom delu, primali su manje od 70 poena po utakmici, ali je jedna stvar zanimljiva.

Čak ni u tom delu Partizan nije bio najbolji!

Bio je drugi, a uspešniju statistiku po pitanju primljenih poena imao je grčki tim Promiteas iz Patre koji je u proseku primao samo 63,83 poena.

Ono u čemu Partizan jeste bio najbolji su skokovi, a tu deli prvo mesto sa Promiteasom. Crno-beli su imalo 39,83 skoka po utakmici. Virtus je treći sa 38,67. Jako, jako bitan podatak i segment igre u kom su crno-beli pravili razliku u odnosu na protivnika.

Kada se sve sabere i oduzme, bitan je samo onaj krajnji rezultat, a to je Partizanova pozicija lidera u dosadašnjem delu Evrokupa. Šta će se dalje događati, ostaje da vidimo.

Prosek primljenih poena po utakmici:

1) Promiteas – 63,83
2) Partizan – 69,66
3) Breša – 73,5
4) Monako – 73,83
5) Venecija – 77
6) Darušafaka – 77,33
7) Tofaš – 79,83
8) Ritas – 80,33
9) Uniks Kazanj – 80,5
10) Virtus Bolonja – 81,33
11) Unikaha – 83,33
12) Oldenburg – 83,5
13) Galatasaraj – 84,33
14) Trento – 84,83
15) River Andora – 86,83
16) Huventud – 88

Dakle, brojke nam kažu da je Partizan sav uspeh stvorio na temelju dobre odbrane pre svega, potom  na odličnom skoku, blokadama, ukradenim loptama. Dakle - na borbi. Možda crno-beli nisu najtalentovaniji u Evrokupu ove  sezone, ali i same brojke kažu da su bili najborbeniji.

A to se, očigledno, i te kako računa.

FOTO: Star Sport©


Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara