Više od sporta: Rat za novi svetski poredak, Siti smatra da su mu smestili Real, Bajern, Englezi, pa i PSŽ
Vreme čitanja: 4min | uto. 18.02.20. | 14:40
“Ovo je suštinski bitka 21. veka…”
Uefa je u startu odmah videla da nešto tu nije baš u redu, svi su to videli. Ali šeici su navikli da se razmeću, vole oni da pokažu da imaju najviše i ne trpe kad im neko kaže da nisu u pravu. Prilično su arogantno komentarisali sve najave iz Niona da bi mogli da budu kažnjeni. Sada se češaju po glavi i smišljaju sudski odgovor. Sve više uvereni da su žrtve globalne fudbalske zavere.
Sajt Atletik, koji je okupio ozbiljnu ekipu novinara i može da se čita samo ako se plati, tako u izveštaju o dvogodišnjem izbacivanju Građana iz Lige šampiona navodi da su u Mančester uvereni da im je smestila stara fudbalska aristokratija. Čitaj: Real, Bajern, čak i neki engleski klubovi, pa i Pari Sen Žermen, koji je i sam prošle godine jedva izbegao oštre Uefine sankcije. Delom i zato što prvi čovek Svetaca Naser al Kelaifi sedi u Izvršnom odboru Uefe kao jedan od dva predstavnika Evropske klupske asocijacije (ECA). Možda i još bitnije, Al Kelaifi je predstavnika kapitala iz Katara, koji je 2017. godine vodio ozbiljan diplomatski rat sa nizom arapskih zemalja, među kojima su bili i Ujedinjeni Arapski Emirati. Sada se misli da su nesuglasice prevaziđene, ali Sitijev proces nije mogao tek tako da se zaustavi kad je već i počeo.
Izabrane vesti
Siti naravno ima argumenata da brani svoju poziciju. Da li će oni biti dovoljni za oslobađajuću ili bar blažu presudu druga je priča. Jer neki argumenti nisu previše uverljivi, poput onog da je Uefa navodno objavila pet članaka u tri različite novine kojima je najavila kaznu za Građane i time pripremila teren za stroge sankcije. U Nionu naravno negiraju takve optužbe. Štaviše, prilično ih nerviraju posebno s obzirom na to da se u procurelim mejlovima s Etihada videlo kako se u Mančesteru smeju čak i smrti jednog od članova Istražne komisije Uefe. Podsetimo, kad je umro bivši premijer Belgije Žan-Lika Deane klupski advokat Sajmon Klif je u mejlu napisao: “Jedan manje, ostala su još šestorica”. Prema navodima Atletika pojedinci u Nionu čak veruju da je Siti unajmio privatne detektive kako bi iskopali prljavštine o Uefinim inspektorima.
Međutim, ima i argumenata koje bi zaista trebalo pažljivo razmotriti, na stranu sad navijače emocije. Siti naime ne duguje ni evrocenta, dok Mančester junajted recimo ne zna gde je šupalj. Niko nije sprečavao ni Romana Abramoviča da sipa milione u Čelsi, ali Siti i Pari Sen Žermen nisu imali tu slobodu. Stoga u Mančesteru smatraju da su se najveći klubovi Evrope uvođenjem finansijskog fer-pleja prosto osigurali od Sitijevog naleta. S druge strane, treba reći da se ni Siti nije bunio kad je finansijski fer-plej stupao na snagu.
Opet, Građani su “pali” zato što je utvrđeno da su vrednosti njihovih sponzorskih ugovora bile “prepumpane”, a da je sve njih u stvari finansirala kraljevska porodica iz Abu Dabija, tačnije sam predsednik Sitija šeik Mansur. Zato bi Građani pred sudom za arbitražu u Sportu mogli da potegnu i pitanja o ugovorima Pari Sen Žermena i kompanija iz Katara. Ali ne samo to, Juventusov glavni sponzor je kompanija Džip (Jeep), koja je pod rukovodstvom porodice Anjeli, inače i decenijskim vlasnicima Stare dame. Dalje, Adidas je i sponzori i akcionar u Bajernu, Puma je isto to u Borusiji iz Dortmunda. I može li onda Uefa da tvrdi da i svi ti ugovori nisu “nabildovani”?
Ako to posmatramo iz drugog ugla, možemo da kažemo i da Siti starim klubovima radi baš ono za šta njih optužuje: podvaljuje im. Otud i ne čudi što je prva reakcija na Uefinu kaznu stigla iz Španije, predsednik La Lige Havijer Tebas, koji je svojevremeno optužio klubove finansirane petro-dolarima da “pi..ju u bazen”, a sada je nahvalio Evropsku fudbalsku federaciju na hrabrosti i ispravnoj odluci. Niko u Španiji još nije zaboravio ni kako je PSŽ uzeo Barseloni Nejmara za 222.000.000 evra, pa je i madridska Marka u tekstu o Sitijevom izbacivanju iz Evrope naslov završila pitanjem: a šta ćemo sa Pari Sen Žermenom?
“Ovo je suštinski bitka 21. veka, koja se odigrava u mnogim sferama. To je bitka između onih koji raspolažu transnacionalnom moći i onima koji pokušavaju da ojačaju lokalne vlade. Videli smo to i u slučajevima koje su evropske vlade vodile protiv kompanija Huavei i Starbaks. To je takođe bitka liberalnog zapadnog poretka protiv uspona novog azijskog poretka. To je i pitanje vladanja zasnovanog na pravilima ili vladanja zasnovanog na dogovorima. Mnogi misle da je to borba oko novca, ali nije. Ovde se radi o moći, strategiji, taktici i budućnosti”, citira Atletik Sajmona Čedvika, profesora Evroazijskog sporta u Emlion biznis školu u Francuskoj.
Fudbal je zaista više od sporta. I nije to uvek dobro.
(FOTO: Reuters)