Romelu Lukaku

Belgija vizirala Euro s gol razlikom 28:1, Rusima fali samo pečat! Holandija u nadoknadi ustala iz pepela (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 10.10.19. | 22:56

Memfis Depaj spasio Lale u Roterdamu. Romelu Lukaku ispisao istoriju protiv san Marina

Osam meseci takmičenja i eto prvog učesnika Evropskog prvenstva 2020. godine. Belgija je nejakom San Marinu strpala šest komada u razmaku od 18 minuta i sa konačnih 9:0 (!) vizirala mesto na kontinentalnoj smotri, dok će to iz Grupe I izvesno uraditi i Rusija nakon uverljivih 3:0 nad Škotskom. Sa druge strane, Holandija se u duelu sa Severnom Irskom kockala sa životom, ali ju je Memfis Depaj izvukao iz kome, pa su Lale posle preokreta slavile sa 3:1 i zadržale sasvim realne šanse da se posle propuštenog Eura 2016. i Mundijala 2018. konačno vrate na veliku scenu.

U jednom trenutku, delovalo je da će tim Ronalda Kumana rizikovati da propusti i treće veliko takmičenje što se Lalama nije desilo još od 80-ih godina prošlog veka. Severna Irska jedva da je videla loptu, ali se branila kao da igra za goli život. I onda šok u Roterdamu. Rezervista Džoš Madženis je posle loših intervencija Matijs de Lihta i Dejlija Blinda pogodio za 1:0 u 75. minutu i Holanđane gurnuo na ivicu ambisa.

Međutim, već su do tada Irci bili prilično iznureni od konstantne defanzive, a Holanđani su kidisali sa svih strana. I dok se sa tribina orila pesma gostiju, jedno u nizu ubacivanja sa krila tog puta je išlo po zemlji i iznenadilo ostrvljane, a Memfis Depaj je prilično spretan igrač kome ne treba previše prostora. Odlično je sproveo loptu u mrežu i ulio svom timu novu dozu energije. To je bilo ono što je nedostajalo Holanđanima. A vala i Ircima. U prvom minutu nadoknade pogodio je i Frenki De Jong, u četvrtom još jednom Depaj i Lale su sa minut šest na “lajv“ tabeli Grupe C stigli na nulu. A imaju utakmicu više od Irske, kojoj sada preostaje da u novembru pred domaćom publikom pokuša da zabiberi Holanđanima, ali se čini da će i tako teško do kontinentalne smotre. Ako bi Holanđani u nedelju savladali Belorusiju u Minsku, čak i poraz u Belfastu ih ne bih ogrebao pošto u poslednjem kolu čekaju Estoniju, dok Irci idu na noge Nemcima.

Belgijanci su svoje brige već prebrinuli, mada se to i očekivalo u sudaru sa liliputancima iz San Marinu, jedne od retke evropske zemlje za koju ne važi ona kovanica “danas svi igraju fudbal“. U Briselu surovih 9:0 u meču koji će posebno pamtiti Romelu Lukaku, prvi igrač sa 50 postignutih golova u dresu belgijske reprezentacije. Novi Interov napadač je sada dobacio do 51 pogotka, 28 je dao na poslednje 24 utakmice.

On je i načeo goste sa Apenina, koji su nekako uspevali da se drže u prvih 28 minuta, ali kad je procurelo – lilo je sa svih strana. U narednih 18 minuta još pet puta su Belgijanci tresli protivničku mrežu i na poluvreme otišli sa vođstvom od 6:0. U nastavku su povukli ručnu, ali kad su na teren kročili “napaljeni“ rezervisti morao je San Marino još tri puta da vadi loptu iz mreže.

Belgijanci su dakle sigurni učesnici evropske smotre najboljih, a tamo će izvesno i Rusi, pošto su u veoma važnom meču deklasirali Škotsku sa 4:0 uz dva gola Artjoma Dzjube i pobegli drugoplasiranim Kipranima na osam bodova razlike.

Nije još matematički gotovo, pošto do kraja kvalifikacijama ima još tri kola, a Ruse čeka gostovanje na Kipru, pa onda duel sa besprekornim Belgijancima, ali u poslednjem meču idu na noge San Marinu i jasno je da je to samo formalnost.