Udahni duboko, zaroni i spasi se
Vreme čitanja: 3min | sre. 19.02.20. | 20:32
Ili, kako je Lusijen Favr opet preživeo
Kad voda dođe do guše, udahne duboko, zaroni i ispliva na sigurnoj obali. Kagod je frka u Dortmundu, Lusijen Favr kao mađioničar izvuče zeca iz šešira, oduševi publiku i sam sebi osigura, bar na prvi pogled, sigurniju budućnost.
Posle jesenjeg brodoloma na Alijanc areni i jedva iščušpanog boda u duelu sa skromnim Paderbornom, dani su mu maltene bili odbrojani. Kako reče nekadašnji internacionalac u Nemačkoj, Rade Bogdanović, „bio je pečen“. A onda je, mimo svih prognoza, uspeo da preživi grupu smrti i u konkurenciji Barselone, Intera i Slavije iz Praga, osigura nastavak takmičenja u Ligi šampiona.
Izabrane vesti
Nedavno je u razmaku od tri dana ispao iz DFB kupa od Verdera i poražen u spektakularnoj utakmici na Baj areni, iako je vodio do devet minuta pre kraja. I opet je počelo da se govorka o smeni, navodno se spremao teren da Adolf Adi Hiter sedne na klupu. Doakao je Favr i tom izazovu, vratio Ajntraht i njegovog trenera na fabrička podešavanja (4:0) i ekspresno osmislio plan kako da sruši Pari Sen Žermen.
I to bez dvojice i te kako bitnih igrača. Kapitena Marka Rojsa i letošnjeg novajlije iz Leverkuzena, Julijana Branta. Prvi trik: poverenje Danu Akselu Zagaduu, momku kome često nisu sve koze na broju, ali koji je pored Matsa Humelsa ograničio supersonični napad Svetaca (Nejmara, Mbape, Di Marija) na samo 71 pas u završnoj trećini terena. Koliku petlju mora da ima Lusijen Favr da momka koji je u junu proslavio tek 20. rođendan stavi naspram streljačkog voda iz Pariza (zbirno autori 54 gola u sezoni)?
„Dečaci su sjajno odigrali. Pogodili smo da će Pari Sen Žermen promeniti taktiku. Dobro smo anticipirali njihovu promenu sistema u tranziciji, iz 4-4-2 u 4-3-3“, pojasnio je švajcarski stručnjak.
Njegov tim je u mnogim kategiorijama nadvisio ekipu Tomasa Tuhela. Imao je više pokušaja (12:9), više udaraca ka golu (7:4), pretrčao bezmalo pet kilometara više (109,8 naspram 104,9), a i procentom držanja lopte uspeo je dobrano da parira favoritu (48:52). Ono što se ne vidi u statistici jeste visok presing Erlinga Halanda i Džejdona Sanča, kojima su leđa – kad pritisnu odbranu gostiju – čuvali Aksel Vitsel i Emre Džan. Čak 60 puta za 90 minuta oduzela je Borusija posed Parižanima, što je priznao štoper francuskog prvaka, Markinjos, podsećanjem „prečesto smo gubili loptu“.
Dortmund je razneo PSŽ, s tim što je osim pobede pred revanš na Parku prinčeva, trener pokazao kako razmišlja. Dok je na semaforu stajalo 0:0, poslao je na teren – gde su već bila dvojica iz „klase 2000“, Džejdon Sančo i Erling Haland – maloletnika, a Điovani Rejna asistencijom norveškom čudu od deteta opravdao poverenje. Poslednjih 20-ak minuta sa trojicom golobradih dečaka etablira Lusijena Favra i kao stvaraoca, jer bi se neko drugi na njegovom mestu „zatvorio“ i gledao kako da odbrani postojeći remi. Favr, pak, oseća utakmicu, čuje huk sa tribina, prati kod Borusije da se uvek napada, makar po cenu kraha (čitaj, Leverkuzen) i zato zaslužuje veće poštovanje nego što uživa u Dortmundu. Pogotovo što je baš na Vestfalenu ostvario najbolji učinak u karijeri, sa više od dva boda prosečno osvojena po utakmici. Primera radi, u Nici je bio na 1,54, u Menhengladbahu na 1,65, pre toga u Herti na 1,48...
I opet ne valja. Dan posle pobede – jedne od najupečatljivijih BvB-a poslednjih godina – pominje se da mu uprava traži naslednika, pa su tako procurila imena Erika ten Haga iz Ajaksa i trenutno slobodnog Mark van Bomela. Mada, sad kad hoće da ga smene – ne prvi put – deluje da će Favr opet mogao udahne duboko, zaroni i ispliva na sigurnoj obali. Možda istraumira Tomasa Tuhela kao Ole Gunar Solskjer pre godinu dana.
(FOTO: Reuters)