
Velikani VS Zvezda: Kakav vezni red...
Vreme čitanja: 6min | ned. 03.05.20. | 08:36
Sa kojim su se sve asovima nadmetali crveno-beli u prvoj deceniji ovog veka na Marakani...
U danima kad nema sportskih događaja i kad nije baš najjasnije kada će se oni najveći i najpopularniji vratiti na male ekrene, redakcija MOZZART sporta zavirila je u istorijske spise i sprovela opsežno istraživanje pod radnim naslovom: NAJBOLJI FUDBALERI KOJI SU GOSTOVALI U BEOGRADU I IGRALI PROTIV NAŠA DVA NAJPOPULARNIJA KLUBA. Imajući u vidu da se radi o ogromnom broju fantastičnih igrača, odlučili smo da sastavimo idealne timove po decenijama. Dakle, najboljih 11 iz pedesetih, šezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih godina... Pa tako sve do druge decenije novog milenijuma, ove na izmaku. Naravno, za svaku deceniju sastavili smo po dva drim tima. Jedan od fudbalera koji su igrali protiv crveno-belih, drugi od asova koje su se nadmetali sa crno-belima. Tek da bude zanimljivije. Malo poređenja, diskusija, neće biti naodmet, zar ne? I naposletku da pojasnimo: konačan izbor rezultat je ličnih utisaka grupe autora serijala (za poslednje četiri decenije), odnosno čuvenje (priče iz davnina), trofeji, golovi i individualna priznanja za velemajstore iz crno-bele ere. Na kraju i sami smo se iznenadili kakvu smo malu istoriju fudbala ispisali prisećajući se svih tih veličina. A proći će ih kroz ove članke više od 500! Pa da krenemo u našu malu avanturu... Uz nadu da nam nije promaklo mnogo vedeta vrednih pažnje i da ćete se fino zabaviti...
Serijal velikih fudbalskih imena koja su gostovala Crvenoj zvezdi na Marakani nastavljamo sa prvom decenijom ovog veka. Dvehiljadite. Razlika u odnosu na prethodne decenije je što je Zvezdin evropski rejting debelo pao od početka ovog veka i što nije igrala bitnu ulogu u evropskom fudbalu kao prethodnih decenija. Uglavnom su bili kvalifikacioni mečevi za evrokupove, a Zvezda je u pomenutoj deceniji samo dva puta dogurala do grupne faze tadašnjeg Kupa UEFA.
Izabrane vesti
Veći broj evropskih mečeva u toj deceniji je Zvezda odigrala protiv slabijih rivala iz slabijih evropskih liga, pa nije ni bilo potrebe da se prisećamo sastava Omonije (Kipar), Arsenala (Ukrajina), Kairata (Kazahstan), Nistrua (Moldavija), Odenzea (Danska), Inter Zaprešića (Hrvatska), Korka (Irska), Levadije (Estonija)... Ali bilo je tu i jakih timova poput Rozenborga, Kjeva, Brage, Bazela, Boltona, Glazgov Rendžersa, Zenita ili Strazbura u kojima su igrali neki dobri igrači, ali nisu mogli da uđu u naš idealan tim najboljih protivničkih igrača koji su gostovali Zvezdi u prvoj deceniji ovog veka.
Razlog je taj što je bilo jačih, većih i poznatijih.
► Velikani VS Zvezda '50: Tri Zlatne lopte, strašni Austrijanci, magični Mađar i na klupi idol Džordža Besta...
► Velikani VS Zvezda '60: Pele, Garinča i još neki opasni momci...
► Velikani VS Zvezda '70: Pet Zlatnih lopti i na Marakani, plus Hajnkes, Necer, Brajtner, Fogts...
► Velikani VS Zvezda '80: Pa može li bolje od ovoga? Maradona, Van Basten, Gulit, Rajkard, Maldini...
► Velikani VS Zvezda '90: Dolazio je i Ronaldo!
Iako bez mnogo rezultatskog uspeha, Zvezda je dočekala neke zaista fenomenalne timove sa velikim zvezdama iz perioda sa početka ovog veka. Rezultati tih klubova su to kasnije pokazali. Bajer Leverkuzen je eliminisao Zvezdu i došao do finala Lige Šampiona. PSV Ajndhoven je eliminisao Zvezdu i došao do polufinala Lige šampiona. Milan je izbacio Zvezdu i na kraju je osvojio Ligu šampiona. A na Marakani je gostovao i sjajan tim Bajerna koji je osvojio duplu krunu u Nemačkoj te sezoni i dogurao do polufinala Kupa UEFA. Svi ti timovi su obilovali fantastičnim igračima i nije nam bilo lako da sklopimo najboljih 11.
Kod golmana nismo imali mnogo dilema. Brazilac Dida je bio jedan od najboljih na svetu u toj deceniji i sa Milanom je pisao istoriju. Uz sav respekt prema Markeđaniju, Butu ili Gomesu, Dida je ipak bio ona najviša klasa i godinama je bio nedodirljiv na golu Anćelotijevog strašnog Milana.
I desni bek je iz te generacije koja je sa beogradske Marakane krenula u osvajanje Lige šampiona. Jedan od najboljih u istoriji – Kafu. Slavni Brazilac je osvojio sve što se može osvojiti i u toj deceniji bio najbolji na svojoj poziciji na svetu. Levi bek je zapravi desni – Filip Lam. Takođe jedan od najboljih u ovom veku. Ali u onom meču na Marakani, kao i dobrih nekoliko godina na početku karijere, Lam je igrao levog beka.

Kod štopera je zaista bio veliki izbor. Čak iako sa Milanom nisu gostovali Nesta i Maldini, štoperski tandem koji će te sezone pokoriti Evropu. Ali, zato je odbranom Lacija komandovao legendarni Jap Stam koji je čak dobio i pesmu sa Severa čije reči baš nisu priklade za ovu priliku. Holanđanin spada među najbolje svetske štopere u toj deceniji što je pokazao igrama u Mančester Junajtedu, Laciju i Milanu. Uz njega smo stavili Lusija. Brazilski defanzivac je u toj deceniji čak dva puta gostovao Crvenoj zvezdi. Prvo sa Bajer Leverkuzenom, a onda i sa Bajernom. Nepunu godinu posle gostovanja na Marakani je postao svetski prvak sa Brazilom i bio jedan od najboljih igrača Mundijala na Dalekom istoku. Kasnije je blistao u Bajernu i Interu sa kojim je 2010. osvojio Ligu šampiona. A bilo je tu još sjajnih štopera koji su gostovali na Marakani poput Kostakurte, Panućija, Kouta, Novotnog, Aleksa...
Najteže nam je bilo da izaberemo igrače za vezni red zbog čega smo i prilagodili formaciju na 4-4-2. A čak i ta četiri mesta bila malo da stavimo sve velikane koji su gostovali na Marakani. Jedno mesto je bilo sigurno za Rikarda Kaku koji će iz Beograda povesti Milan na evropski tron i osvojiti Zlatnu loptu. Za preostala tri mesta je bilo mnogo kandidata, ali smo se ipak odlučili za još dvojicu legendarnih Milanovih fudbalera iz Anćelotijeve dinastije: Kalrensa Sedorfa i Andreu Pirla.
Holanđanin je godinama igrao na vrhunskom nivpu, osvojio je četiri Lige šampiona sa tri različita kluba i jedan od je simbola te decenije u evropskom fudbalu. Možda nije bio medijski eksponiran koliko zaslužuje, ali svi protivnici će se složiti da je bio jedan od najboljih veznih fudbalera na svetu. Baš kao i Milanov plejmejker Andrea Pirlo. Italijan je osvojio sve sa Milanom, a mesec dana pre dolaska na Marakanu je sa Italijom osvojio Mundijal u Nemačkoj i bio možda i najbolji igrač Azura na tom turniru.

Vezni red kompletiramo sa Tonijem Krosom. Što zbog karijere koju je kasnije napravio, što zbog učinka protiv Zvezde. Imao je tada samo 17 godina i nekoliko nedelja ranije postao najmlađi debitant u istoriji Bajerna. Protiv Zvezde je ušao desetak minuta pre kraja i u prvoj evropskoj utakmici u karijeri sa asistencijom i golom preokrenuo rezultat za pobedu Bavaraca od 3:2.
Mesta u veznom redu nije bilo za legende poput Bastijana Švajnštajgera, Đenara Gatuza, ali i neke fenomenalne veziste poput Marka van Bomela, Ze Roberta, Filipa Kokua, Danijelea de Rosija, Dijega Simeonea, Berna Šnajdera, Dina Bađa...
Konkurencija u napadu ipak nije bilo tako strašna kao u veznom redu. Odlučili smo se za dva rasna strelca koji su bili sinonim za golove. Nisu bili atraktivni majstori ali su imali ubitačan insinkt za golove. Neponovljivi Filipo Inzagi koji je na Marakani postigao vodeći gol i najbolji strelac u istoriji svetskih prvenstva Miroslav Klose koji je Zvezdi na tom gostovanju dao dva gola. Pored njih su Zvezdi u toj deceniji gostovali sjajni nemački napadači poput Kirstena, Birofa, Nojvila i Podolskog, pa Italijani Kjeza i Kasano, Rus Aršavin...
ZVEZDA - IDEALAN TIM '00: Dida (Milan) - Kafu (Milan), Lusio (Bajer Leverkuzen/Bajern), Jap Stam (Lacio), Filip Lam (Bajern) - Toni Kros (Bajern), Andrea Pirlo (Milan), Klarens Sedorf (Milan), Kaka (Milan) - Miroslav Klose (Bajern), Filipo Inzagi (Milan).
Golmani: Eureljo Gomes (PSV), Luka Markeđani (Lacio), Hans Jerg But (Bajer Leverkuzen).
Odbrana: Alan Haton (Glazgov Rendžers), Alesandro Kostakurta (Milan), Semjuel Kufur (Roma), Kristijan Panući (Roma), Filip Mekses (Roma), Martin Škrtel (Zenit), Aleks (PSV), Masimo Odo (Lacio), Fernando Kouto (Lacio), Huan Pablo Sorin (Lacio), Đuzepe Favali (Lacio), Jens Novotni (Bajer Leverkuzen).
Vezni red: Geri Spid (Bolton), Bastijan Švajnštajger (Bajern), Mark van Bomel (PSV/Bajern), Ze Roberto (Bajern), Beri Ferguson (Glazgov Rendžers), Đenaro Gatuzo (Milan), Masimo Ambrozini (Milan), Danijele de Rosi (Roma), Filip Koku (PSV), Đi Sung Park (PSV), Dino Bađo (Lacio), Dijego Simeone (Lacio), Simone Perota (Kjevo), Jildiraj Bašturk (Bajer Leverkuzen), Bernd Šnajder (Bajer Leverkuzen), Karsten Ramelov (Bajer Leverkuzen).
Napad: Lukas Podolski (Bajern), Antonio Kasano (Roma), Andrej Aršavin (Zenit), Klaudio Lopez (Lacio), Enriko Kjeza (Lacio), Oliver Birhof (Kjevo), Ulf Kirsten (Bajer Leverkuzen), Oliver Nojvil (Bajer Leverkuzen).
PRIREDILI: Dejan Stanković, Aleksandar Gligorić, Predrag Dučić
FOTO ILUSTRACIJE: Mozzart Sport