
Verstapen dominirao u Bakuu, Pjastri završio u prvom krugu
Vreme čitanja: 3min | ned. 21.09.25. | 15:14
Rasel drugi, Noris tek sedmi
Maks Verstapen (Red Bul) pobednik je trke za Veliku nagradu Azerbejdžana, 17. rundu ovogodišnjeg šampionata Formule 1. Aktuelni šampion došao je do 67. pobede u karijeri, a četvrte ove sezone i druge uzastopne vođstvom od početka do kraja, osvojivši pol-poziciju i najbrži krug, za njegov šesti gren slem u karijeri.
Drugo mesto pripalo je Džordžu Raselu (Mercedes), dok je treći kroz cilj prošao Karlos Sains, prvi put za volanom Vilijamsa, kojima je ovo prvi plasman na pobedničko postolje još od Velike nagrade Belgije 2021. godine.
Izabrane vesti
Nakon kvalifikacija za pamćenje na ulicama Bakua, dobili smo trku u kojoj je Verstapen još jednom pokazao šampionsku vožnju, a borba za titulu prvaka postala još dramatičnija. Lider šampionata Oskar Pjastri (Meklaren) trku je završio još u prvom krugu nakon lošeg starta i udarca u zid, što je za glavnog rivala i timskog kolegu Landa Norisa bila idealna prilika za smanjenje zaostatka. Ipak, ni Britanac se nije proslavio u Azerbejdžanu jer je kroz cilj prošao kao sedmoplasirani i osvojio tek šest poena. Razlika u šampionatu iznosi 25 bodova u korist Pjastrija, sa sedam trka i tri Sprinta do kraja sezone.
Imao je Verstapen odličan start trke sa pol-pozicije, pratio ga je Sains, a u pozadini se potpuna katastrofa desila lideru šampionata Pjastriju. Australijanac, koji se za trku postrojio na devetom mestu, prerano je krenuo, a zatim ostao zaglavljen, te je pao na samo začelje. Potom je vozač Meklarena u pokušaju da što pre vrati pozicije napravio grešku na kočenju u petoj krivini i udario u zaštitnu ogradu. Kako je trku morao da završi već u prvom krugu, Pjastri prvi put u sezoni nije osvojio poene i prekinuo niz od 34 uzastopne trke u kojima ih jeste osvajao.
U petom krugu trka je bila nastavljena, a fokus je sada bio na Norisu koji je imao jedinstvenu priliku da iskoristi Pjastrijevo ispadanje. Jedini preostali Meklarenov vozač u trci izgubio je poziciju od Isaka Hađara (Rejsing Buls) na prvom startu, a zatim ga je posle lošeg restarta obišao Ferarijev Šarl Lekler. Uspeo je Noris da isprati Leklera i da se u narednim krugovima održi u DRS zoni, a sustigao ga je i drugi vozač Ferarija Luis Hamilton. Ipak, sve do promene pneumatika se situacija između njih nije menjala.
Prve promene guma onih vozača koji su trku započeli na pneumaticima srednje tvrdoće krenuli su u 19. krugu kada je to učinio Andrea Kimi Antoneli (Mercedes) sa četvrtog mesta, a zatim je u narednom to obavio i Lekler. U tom trenutku trećeplasirani Lijam Loson (Rejsing Buls) menjao je gume u 21. krugu, a iako se po povratku na stazu vratio ispred Antonelija, vozač Mercedesa ga je na startno-ciljnom pravcu bez većih problema obišao.
Drugoplasirani Sains svoju promenu guma odradio je u 28. krugu, dok je Noris odlučio da ostane duže na stazi kako bi izašao ispred Leklera i tek u 38. zamenio je svoje srednje pneumatike za nove tvrde. Ipak, Britanca je drugu trku zaredom zadesio problem u garaži, a ovog puta je zbog prednjeg desnog točka na zameni ostao nešto duže. Na stazu se Noris vratio iza Leklera, a zatim je usledila njihova borba. Preuzeo je ubrzo Meklarenov vozač sedmo mesto od vozača Ferarija, da bi se potom ustremio ka Jukiju Cunodi (Red Bul) i Losonu. Tada se među njima napravio i takozvani DRS “vozić” zajedno sa vozačima Ferarija koji su prethodno zamenili pozicije, te je Hamilton bio ispred Leklera na osmoj poziciji. Ipak, sve do linije cilja u 51. krugu njihove pozicije se nisu promenile.
U međuvremenu su gume promenila i vodeća dvojica - Verstapen i Rasel. Dok je Holanđanin bez ikakvih problema izašao na stazu sa velikom prednošću, Rasel je uspeo da izađe ispred Sainsa i tako zauzme drugo mesto.
Prvih deset na Velikoj nagradi Azerbejdžana: 1. Maks Verstapen (Red Bul), 2. Džordž Rasel (Mercedes), 3. Karlos Sains (Vilijams), 4. Andrea Kimi Antoneli (Mercedes), 5. Lijam Loson (Rejsing Buls), 6. Juki Cunoda (Red Bul), 7. Lando Noris (Meklaren), 8. Luis Hamilton (Ferari), 9. Šarl Lekler (Ferari), 10. Isak Hađar (Rejsing Buls)
Naredna trka Formule 1 na programu je za dve nedelje u Singapuru.
PIŠE: Maja Nakaradić