"Gola Ajua"

Uticaj trenera u savremenom fudbalu: Dođeš u ponedeljak, pobediš u nedelju! I to na stadionu na kome Svonsi to nikad nije uradio (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | ned. 24.01.16. | 16:30

Savršen debi Frančeska Gvidolina

Gola AjuaU ponedeljak je potpisao ugovor, zasukao rukave, preko sedmice radio, a onda je svanula nedelja. I u njoj Frančesko Gvidolin kao pobednik. Novi trener Svonsija nije mogao da poželi lepši debi na klupi Svonsija od ovog koji je doživeo u Liverpulu. Italijan je već u prvom meču pokazao zbog čega je angažovan, uspeo je da preporodi na oko limitirani velški tim i pobede ka ka pobedi nad Evertonom - 2:1.

Da slavlje Gvidolina bude potpuno svedoči podatada da je ovo istorijski trijumf tima sa Liberti stadiona, pošto je danas slavio prvu ligašku pobedu nad Evertonom u istoriji. Tek iz 22. pokušaja. Posle 13 poraza i osam remija,  Svonsi je, zahvaljujući partiji u prvom poluvremenu i promašajima domaćina u drugom, osvojio bodove koji ga pomeraju iz opasne zone.

Gosti su uspeli da iskoriste uspavanost tima Roberta Martineza, koji osim prečke Muhameda Bešića u četvrtom minutu i autogola u 26. nije bio ni izbliza opasan kako ume u prvih 45 minuta. Još kad se tome doda neprepoznatljivo loš štoper Džon Stouns, te traljava reakcija golmana Tima Hauarda jasno je zbog čega su Karamele bile osuđene na propast. Njihova nespretna kombinacija dovela je do greške američkog čuvara mreže koji je po nogama potkačio Andrea Ajua, a Sigurdson iz opravdano dosuđenog jedanaesterca pogodio za 1:0.

Gvidolin, Martinez i BejnsEverton jeste brzo uspeo da poravna posle kornera i nespretne reakcije Korka, ali je do pauze opet upao u problem, pošto je na pas Nila Tejlora Andre Aju pokazao koliko znači ovom timu. Napadač iz Gane je dao ili namestio devet od poslednja 22 gola Svonsija i postarao se da ekipa Frančeska Gvidolina skoči na deobu 14. mesta sa 25 bodova.

Everton je ostao 12. sa 29, ali je mogao bar do boda, jer su se u finišu propisno ispromašivali Ros Barkli i Romelo Lukaku.