""
""

TOP 10 sponzorskih ugovora: Sanderlend jači od Real Madrida, Bajerna, Milana...

Vreme čitanja: 3min | sre. 27.03.13. | 23:10

Pogledajte koliko najjači klubovi Evrope zarađuju od generalnih sponzora i kompanija koje proizvode sportsku opremu

 

Izabrane vesti

Daleke 1973. godine Ajntraht iz Braunšvajga je uneo revoluciju svet klupskog fudbala. Ovaj nemački klub je postao prvi u istoriji koji je prodao reklamni prostor na svom dresu. Njihov dres je krasio logo poznatog proizvođača alkoholnioh pića Jegermaistera, a za tu saradnju su dobili 100.000 nemačkih maraka.

Upostavili su trend i vrstu zarade koji su prihvatili svi klubovi sveta (čast izuzecima poput Čivas Gvadalahare i još nekih klubova). Kako je vreme odmicalo tako su cifre od generalnih sponzorstava u klupskom fudbalu, vrtoglavo rasle. Danas je u ozbiljnim ligama i ozbiljnim klubovima, generalno sponzorstvo na dresu veliki izvor prihoda i po dva tri puta je veći od ukupnih godišnjih budžeta naših najvećih klubova. Ubrzo posle generalnih sponzora, počeli su da se oglašavju i proizvođači sportske opreme, a prvi klub koji je to uradio je bio Bajern iz Minhena koji je sklopio ugovor sa Adidasom.

Danas, najveći svetski klubovi ne mogu da se odbrane od ponuda za kupovinu mesta na njihovim dresovima, a svetski rekorder je Barselona koja na ime reklamiranja Katar Fondacije zarađuje 30 miliona evra godišnje. Ali, taj rekord će ubrzo biti srušen kada sledeće sezone na snagu stupi sponzorski ugovor Mančester Junajteda i automobilskog giganta Ševroleta. Mesto na grudima dresa Crveni Đavola, Ševrolet je platio sa neverovatnih 59 miliona evra po sezoni!

Pogled na top 10 listu ugovora o generalnom sponzorstvu definitivno zastaje kada primetite Sanderlend. Ovaj engleski klub deli drugo mesto na svetskoj lestvici zajedno sa Mančester Junajtedom, Mančester Sitijem i Liverpulom. Svi oni godipnje od svojih generalnih sponzora zarađuju po 25 miliona evra. Sanderlend je sklopio fenomenalan ugovor sa afričkim naftnim gigantom „Oil Afrika“ koji je toliko platio za poruku: „Invest in Africa“ (investirajte u Afriku).

Među deset najjačih su i Real Madrid, Bajern, Čelsi, Juventus, Inter i Milan.

1. Barselona (Qatar fondation) – 30 miliona evra po sezoni
2. Mančester Siti (Etihad Airways) – 25 miliona evra
2. Mančester Junajted (AON) – 25 miliona evra
2. Sanderlend (Invest in Africa) – 25 miliona evra
2. Liverpul (Standard Chartered) – 25 miliona evra
5. Real Madrid (Bwin) – 23 miliona evra
5. Bajern Minhen (Deutche telecom) – 23 miliona evra
7. Čelsi (Samsung) – 18 miliona evra
8. Juventus (Jeep) – 12 miliona evra
8. Milan (Emirates Airlines) – 12 miliona evra
8. Inter (Pirelli) – 12 miliona evra

Budući da Real očekuje istek ugovora sa kompanijom Bwin, možemo očekivati da i Madriđani uskoro potpišu mega ugovor o generalnom sponzorstvu. Trenutno su prvi kada je reč o ugovoru sa kompanijom koja ih snadbeva sportskom opremom. Real godišnje od Adidasa inkasira 38 miliona evra, pet više od Barselone koju snadbeva Najki.

1. Real Madrid (Adidas) – 38 miliona evra po sezoni
2. Barselona (Najki) – 33 miliona evra
3. Mančester Junajted (Najki) – 31 miliona evra
3. Liverpul (Warrior) – 31 milion evra
5. Bajern (Adidas) – 27 miliona evra
6. Čelsi (Adidas) – 25 miliona evra
7. Inter (Najki) – 18 miliona evra
8. Arsenal (Najki) – 16 miliona evra
9. Milan (Adidas) – 15 miliona evra
10. Juventus (Najki) – 13 miliona evra


tagovi

ArsenalBajern MinhenČelsiEngleskaEvropaInterItalijaJuventusLiga šampionaLiverpulMančester SitiAC MilanNemackaPremijer ligaPrimeraReal MadridSanderlendSerija AŠpanijaSponzorski ugovor

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara