Liga za 0 dinara!
Vreme čitanja: 3min | pet. 17.07.15. | 17:05
Fudbalski šampionat Srbije ove sezone sa plej-ofom i plej-autom. Više utakmica, više neizvesnosti i nažalost – još manje para
Poljski sistem na proveri u Srbiji. Sa jednokružnim plej-ofom i plej-autom i podelom bodova po završetku regularnih 30 kola. Pretpostavka je – neizvesniji šampionat nego ranije, ali i kako to vole da kažu naši fudbalski poslenici “regularniji“, jer je uvreženo mišljenje da će zbog deobe bodova više klubova imati zašta da se bori, a manje njih prostor da poneku utakmicu odigra “sa pola gasa“.
Imaćemo ove sezone i reflektore na većini stadiona, minimum tri utakmice u direktnim prenosima, ali ne i para kojima bismo mogli da zaustavimo odliv talenata. Od uslovno rečeno većih imena tako su već otišli Darko Lazović, Nikola Drinčić, Danilo Pantić, Srđan Babić, Nikola Antonov, Milan Borjan... Zvanično je najskuplji bio Babićev odlazak u Real Sosijedad za 700.000 evra. Glavnica nažalost nije završila na računu Voše no investicionog fonda koji je još ranije otkupio ugovor 19-godišnjeg štopera. Cena po kojoj je Antonov prodat Grashopersu nije poznata (mediji su pominjali 1.200.000 evra), a još manje je jasno koliko je na levom beku šampionske generacije Orlića zaradio sam OFK Beograd.
Izabrane vesti
Po starom srpskom običaju naravno niko od klubova nije prihode od prodaje igrača – koliko god mizerni bili – uložio u igrački kadar. Gotovo nestvarno zvuči, ali svi superligaši zajedno su do zaključenja ovog broja na pojačanja potrošili svega nekoliko stotina hiljada evra. Crvena zvezda je morala da plati obeštećenje za Bruna Matosa (nezvanično transfer jer iznosio 200.000 evra, ali je samo četvrtina završila na računu Novog Pazara, jer je deo išao i bivšem klubu, samom igraču...), dok se Partizan "otvorio" za Jevtovića i Pazarcima uplatio 50 hiljada evra.
Sve ostale pridošlice stizale su ili na pozajmice ili kao slobodni igrači. Tradicionalno, najmanje su menjali Paritzan, Crvena zvezda i Čukarički za koje bi i ove godine trebalo da bude rezervisan sam vrh tabele mada je i Voša na startu evorpskih kvalifikacija nagovestila da bi sa pridošlicama među kojima se posebno ističe Aleksandar Stanisavljević mogla da igra kvalitetan fudbal. Pod uslovom da zadrži Mijata Gaćinovića i pre svega Mirka Ivanića.
Pomalo iznenađujuće je što su i ostali klubovi menjali manje nego proteklih sezona. Razloga je mnogo. Novi Pazar je recimo značajno srezao troškove i maltene prepolovio plate, igrači su dobili papire da idu, ali pošto nisu mogli da pronađu angažmane u inostranstvu većina se vratila. Posle dobrog proleća Milan Rastavac će pokušati da u Nišu napravi tim za gornji dom, iznenađenje bi mogao da predstavlja Javor sa povratnikom Eliomarom Silvom, Jagodina je usled novčanih problema na prvi pogled slabija nego proteklih sezona te je ne vidimo u borbi za Evropu, OFK je ostao bez petorice startera, pa kao i uvek zavisi od mladih snaga, isto važi i za Rad, Radnik i Metalac su nepoznanica, kao i Voždovac i Borac sa Nenadom Lalatovićem na klupi, Spartak nešto stabilniji nego lane, Mladost čini se sigurna u eliti i dogodine...
Piše: Dejan Stanković