Furiju na Malti spasavao Morata – 22 šuta i samo dva gola! Ludnica u Oslu: Švedska od 0:2 do 3:2 i konačnih 3:3 u 97. minutu (VIDEO)

Vreme čitanja: 5min | uto. 26.03.19. | 22:55

Rumunija pregazila Farska Ostrva

Nije Španija ono što je nekada bila. Odavno više nema Ćavija i Inijeste kao pokretačke snage Furije u veznom redu, izostali su mnogi stariji prvotimci zbog povreda i istrošenosti, a u večerašnjem gostovanju Malti promenjeno je čak osam igrača u odnosu na nedavni trijumf protiv Norveške. Čak je i selektor Luis Enrike zbog porodičnih razloga morao da otkaže poslovne obaveze, zbog čega je ekipu vodio njegov verni pomoćnik Robert Moreno. Mnogo toga nije isto u španskoj reprezentaciji, ali se protiv fudbalskog Liliputanca kakva je Malta ipak očekivalo više od dva pogotka - 2:0 (1:0).

Čudna utakmica u Ta Kaliju, gde je Alvaro Morata bio primoran da vadi užareno kestenje iz vatre. Nije da je Malta pretila, jer se praktično 90 minuta branila i Furiji prepustila čak 80 odsto poseda lopte, već lopta jednostavno nije htela u gol.

Čak 22 hica ispalili su fudbaleri Španije, od čega je tek sedam išlo u okvir gola Henrija Bonela koji je bio kao meta na strelištu, a samo su Moratine lopte imale oči i znale konačnu putanju. Čovek kome je klupska karijera doživela fijasko i sada pod komandom Čola Simeonea pokušava da spasi što se spasiti može bio je raspoložen za golove i ono što su mu polovinom oba poluvremena servirali Hermoso i Navas. Nisu to bile nekakve majstorije, ali je Morata uradio dovoljno da malo podigne samopouzdanje i obezbedi Španiji drugi trijumf u kvalifikacijama.

Ne treba, opet, zaboraviti da je Moreno u ovoj utakmici opterećenja rasteretio najveći deo sastava iz meča s Norveškom, pa su tako večeras ponovo igrali samo kapiten Serhio Ramos, Marko Asensio i baš Morata. Španija je utakmicu počela s Čelsijevim golmanom, na bokovima su bili po jedan igrač Barse i Valensije, u srcu odbrane po jedan štoper iz Reala i Espanjola, u veznom redu jedan iz Betisa, dvojica iz Atletika, a u napadu po jedan iz Reala, Atletika i PSŽ. Gledajući samo nastupe, Kanales je do ove utakmice imao samo jedan, kao i Ermoso. Gaja tri, Rodri pet, Bernat sedam. Serhio Ramos ih sada ima 163, a iza njega je Morata sa svega 29 utakmica u nacionalnom dresu...

Potpuna ludnica u skandinavskom derbiju u Oslu! Norveška je na pogon Džošue Kinga do 70. minuta imala dva gola viška, a onda je sve otišlo dođavola! Švedsku je preporodio Viktor Klaeson sa golom i dve asistencije za Robina Kvajsona i senzacionalni preokret u nadoknadi vremena, ali je na kraju utakmica ipak završena rezultatom 3:3 posle gola Ole Kamare u sedmom minutu dodatog vremena!

Šta je Švedska napravila u završnih pet minuta utakmice i kako je sve ispalo na kraju! Dok su Šveđani čekali svog spasioca, Norveška je izgurala najveći deo utakmice zahvaljujući lucidnosti centarfora Bornmuta Džošue Kinga, pošto je prve komšije počastio s golom i asistencijom za pogodak Bjorna Jonsena u finišu prvog dela. Ali, kakva je to akcija bila... Zaista čudna, u najmanju ruku. Sve je počelo nakon dobro organizovane akcije u režiji Henriksena i Elabdelauija po desnom boku, odakle je bek Olimpijakosa poslao centaršut pravo u srce kaznenog prostora. Posle nekoliko odbitaka King je izveo nešto što se ne može okarakterisati ni kao šut, ni kao centaršut, ali je lopta nekako stigla do Jonsena, kome nije bilo teško da je pored zbunjenih protivnika samo ćušne u gol.

Dominantna igra Norveške nastavljena i u drugom delu, zbog čega je ubrzo i viđen konkretan rezultat. Ali, verovatno ni Norvežani nisu znali šta ih do kraja čeka... Nije ni ovaj napad bio tečno organizovan, ali je finiš bio mnogo sigurniji i jednostavniji. Opet je Markus Henriksen bio umešan u celu priču, a njegov ubačaj s desnog boka King je rešio bez ikakvih problema, iako je pored sebe imao prekaljenog Andreasa Grankvista. Ovaj gol upravo i ide na dušu vremešnog kapitena, koji je u trenutku potpuno izgubio pojam o prostor i gde mu je igrač koga čuva, što je ubrzo skupo plaćeno.

Da ovo definitivno nije utakmica legende švedskog fudbala videlo se i u 70. minutu, kada je promašio šut sa bele tačke koji mu je omogućio Viktor Klaeson posle kontakta sa mladim Kristoferom Ajerom. Grankvist nije bio siguran, ali je na pravom mestu bio upravo Klaeson, pa je ispravio grešku svog kapitena i meču vratio dramatičnu notu. Ni taj gol nije mogao da najavi haos viđen u završnih deset minuta, računajući i nadoknadu...

Ali, upravo to se i dogodilo! Klaeson dva puta pronalazi Kvajsona, Norveška pada u nokdaun i potpunu dubiozu iz koje je na kraju ipak izvlači Ola Kamara u jednoj od najboljih utakmica ikada viđenih između ove dve selekcije! Auh, kakav meč!

Rumunija je na svom terenu rutinski nadigrala Farska Ostrva rezultatom 4:1, a prva figura utakmice bio je Klaudiju Keseru. Dva pogotka i jedna asistencija bila su sasvim dovoljna da se omalena zemlja sa severa Evrope ostavi na bezbednoj distanci. Seriju golova otvorio je Ćiprijan Deač u 26. minutu na Keseruovo dodavanje, da bi golgeter Ludogoreca potom do kraja prvog poluvremena zatresao mrežu dva puta, pre nego što je Viljornur Davidsen ispisao istoriju i postigao gol sa kreča pre odlaska na odmor. Tačku na pobedu stavio je George Puškaš sredinom drugog poluvremena.