Pada li jedan od poslednjih bastiona reprezentativne košarke? Trinkijeri veruje u ponos
Vreme čitanja: 3min | sub. 23.11.24. | 13:20
Dianđelo Rasel se oglasio povodom spekulacija da bi mogao da zaduži opremu Litvanije
Pitanje uključivanja stranaca u reprezentacije odavno je predmet ozbiljnih diskusija. Iako naturalizovanje igrača nije ništa protivzakonito, način na koji to čine pojedine selekcije nema apsolutno nikakvog smisla.
Savršen primer je Lorenzo Braun koji je leta 2022. godine dobio pasoš Španije iako nije ni dan proveo igrajući košarku tamo, kako bi zaigrao za reprezentaciju i pomogao joj da se kasnije dokopa evropskog zlata. Srbija i Litvanija stoje kao jedni od poslednjih bastiona reprezentativne košarke, odnosno selekcije koje nisu posegle za takvim rešenjima iako se u našoj zemlji svojevremeno glasno spekulisalo o mogućnosti da Kevin Panter zaduži opremu...
Izabrane vesti
To se, srećom, nije dogodilo, ne zato što je Panter loš košarkaš, već zato što smo ostali verni ideji da se takmičimo sa onim što imamo. A, da li je na pomolu 'pad' litvanskog otpora ovakvom trendu?
Košarkašku javnost ozbiljno je uzdrmala vest da Litvanija razmišlja o naturalizovanju Dianđela Rasela kako bi obukao dres te zemlje. Nešto slično se pisalo još u aprilu 2023. godine kada su internet preplavile lažne vesti o tome da je Kinan Evans postao reprezentativac te zemlje i da je istu potvrdio tamošnji Savez. Da li je priča sa Raselom slična Evansovoj nije poznato, mada je došla pravo od jednog lokalnog medija, ali je sam košarkaš Los Anđeles Lejkersa kratko prokomentarisao:
“Učinimo da se to dogodi“.
Rasel je ove sezone odigrao 15 utakmica za Lejkerse i prosečno je na 11,5 poena, pet asistencija i 2,3 skoka. Kao jedan od razloga zašto je navodno izbor Litvanije pao baš na njega naveden je njegov bračni status sa modelom Laurom Ivaniuskas. Ni ona sama nije čista Litvanka, pošto je rođena u Ontariju i ceo život je provela tamo, ali vodi litvansko poreklo.
Na ovu vest reagovao je i trener Žalgirisa Andrea Trinkijeri.
“Ta priča me je baš uhvatila nespremnog“, rekao je Italijan posle Žalgirisovog trijumfa nad Panatinaikosom i dodao:
“Srećan sam zbog njega (Dianđela) i možda sam srećan zbog reprezentacije, ako to sprovede u delo. Ali, to je politička stvar i ne želim da se mešam u to. Ipak, Srbija i Litvanija su zemlje koje dosad nikad nisu razmatrale opciju dovođenja stranca kako bi napravile jači tim ili davanja pasoša kako bi popunile pozicije na kojima su tanke. Nije to stvar toga da li sam ja za ili protiv tako nečega, već onoga šta ko želi“.
U istom duhu je nastavio...
“Srbija i Litvanija su takođe ponosne zemlje, košarka im je sport broj jedan. I dosad su uvek govorile 'ne' takvim stvarima, igrale su uvek sa svojim igračima. Po meni je najvažnija stvar produkcija domaćih igrača. I to nije na istom nivou kao ranije. Ni u Srbiji, ni Litvaniji. Ove reprezentacije i dalje imaju dobre igrače, a ako želiš da ostaneš ponosna zemlja i igraš sa svim Litvancima ili Srbima, moraš da uradiš više kako bi proizvodio domaće igrače za reprezentaciju“, završio je Trinkijeri.
Godinama već situacija u litvanskoj reprezentaciji nije dobra i poslednja medalja osvojena je na Evrobasketu 2015. Od tada nižu se neuspesi, prethodno kontinentalno prvenstvo završila je na 15. mestu, a nije se ni kvalifikovala za Olimpijske igre u Tokiju i Parizu.
Da li je Dianđelo Rasel taj koji bi mogao da unese revolucionarnu promenu u reprezentativnu košarku? Uz dužno poštovanje, odgovor je - ne.