
Svetislav Pešić i drugi deo filma - Rekonkvistador
Vreme čitanja: 5min | pon. 25.03.19. | 16:35
Još jednom lekcijom ljutom rivali, srpski trener nastavio sa čudesnom reanimacijom Barselone
Sa toliko trofeja i zlatnih medalja osvojenih tokom karijere, toliko priznanja i stvaralačkih podviga, Svetislav Pešić je izgradio takav rejting i trenersko ime da reputacija teško može još da mu skoči. On je svoje ime zacementirao u sazvežđe sa najvećim trenerima u istoriji evropske košarke.
Ili je možda sačuvao još baruta za kraj i rešio da opet pokaže svu genijalnost svog blistavog košarkaškog uma?
Izabrane vesti
I u 70. godini neumorni Piroćanac ne posustaje. I dalje ima istu strast za košarkom i istu želju za pobedama. I dalje ostavlja javnost bez teksta. Što kada plane i dobije isključenje u prvom minutu, što kada mu hala skandira ime i prezime. Ili kada ga Ante Tomić pita da se za svaki slučaj poljube triput.
Novom pobedom nad Realom u Madridu, Pešić je još jednom pokazao koliko trener može da bude odlučujući faktor u košarci. Vrhunski trener.
Pre Pešićevog dolaska, Barselona je bila u agoniji. Ulagao se ogroman novac u pojačanja, dovodili se skupoceni i moderni treneri, a rezultati su bili sve gori i gori. Dve sezone zaredom je Barsa ostajala bez plej-ofa u Evroligi. I to bez nade za plej-of nekoliko kola pre kraja. Ni na domaćem frontu nije bilo ništa bolje. Smenjeni su Sito Alonso i Jorgos Barcokas, treneri od kojih su bila ogromna očekivanja. A najveća noćna mora u tom periodu za Barselonu je bio ljuti rival Real Madrid.
Što je Barsi gore išlo, to je Real bio bolji. A pogotovo su Kraljevići u međusobnim okršajima umeli da sipaju so na ranu Katalonaca. Do februara prošle godine, Real je pobedio u osam od 12 prethodnih mečeva protiv Barselone. A prosečna razlika sa kojom je pobeđivao je bila 15 poena razlike, što dovoljno govori o odnosu snaga u međusobnim duelima.
A kada je voda došla do grkljana, u pomoć je pozvan čovek koji je Barseloni doneo prvu evropsku titulu. Svetislav Pešić je alarmiran da spasava što se spasiti može. Deset dana pred početak završnog tunira Kupa kralja. Ne samo da je uspeo da stabilizuje posrnulog velikana, već je mimo svih očekivanja osvojio trofej. Redom je pobeđivao Baskoniju, Gran Kanariju i u velikom finalu Real Madrid. Tri današnja evroligaša.
Odnos snaga je polako počeo da se menja, iako je Real uzvratio evropskom i španskom titulom na kraju prošle sezone.
Međutim, plodovi Karijevog rada su bili sve vidljiviji i osteljiviji. Uspeo je da odbrani Kup kralja još jednom pobedom nad Realom, vratio je Barselonu u plej-of Evrolige ranije nego što se očekivalo, a u domaćem prvenstvu je naterao večitog rivala da mu gleda u leđa dok se šepuri na prvom mestu.
Pešić je u oba ligaška derbija ove sezone pobedio Real. To nisu bile obične pobede već košarkaške lekcije. U Palau Blaugrani je bilo 17 razlike za Barsu, sinoć u Madridu je bila manja razlika, ali je Barsa u potpunosti kontrolisala meč. Pešićeva Barselona je za godinu i kusur dana postala Realov glavni dželat. Od dolaska Pešića, Barselona je odigrala osam mečeva protiv Reala i pobedila u čak šest. Sve se okrenulo...
Sve to prati i individualni napredak nekih igrača koji su procvetali kod Pešića. Tandem Ertel – Tomić se kod Pešića izdvojio kao osovina koja melje Real. Marka je izračunala, da u osam duela sa Realom od Pešićevog dolaska, Hrvat beleži 12,1 poena i 5,4 skoka u proseku, a Francuz 15,1 poena i 5,3 asistencije.
A naravno da je Pešić stegao i odbranu otkako je preuzeo havarisani tim od Sita Alonsa, Barsina odbrana je mnogo čvršća, skok u napadu je postao jako oružje, koncentracija je na mnogo većem nivou... Pešićeva Barselona je u Evroligi tek 13. najefikasnija ekipa. Ali zato ima drugu najbolju odbranu u Evropi. Manje poena je primio samo – pretpostavljate ko – Željko Obradović.
U šest pobeda protiv Reala, Pešić je spustio Kraljeviće na 75 postignutih poena u proseku. Što je ozbiljan podvig s obzirom da je Real napadački najmoćnija ekipa u Evropi i da u Evroligi postiže preko 85 poena po meču. Pešić je iskoristio odbrambene vrline igrača poput Oriole, Hange, Klavera...
"Kada spustite Real na 76 poena, onda morate da pobedite. Pokazali smo da možemo da igramo sjajnu odbranu i protiv verovatno najboljeg napada Evrope", rekao je Pešić sinoć posle pobede.
Barselona je pobedom u Madridu pobegla ljutom rivalu na dve razlike. Suštinski na tri pobede jer ima bolji međusobni skor. Do kraja ligaškog dela je ostalo još 10 kola, ali čini se da Barsa neće ispustiti veliku prednost na čelu tabele. Sa skorom od 20:4 do sada, pokazala je da retko gubi. Baš čudo bi trebalo da se desi pa da Barsa izgubi makar tri meča od narednih 10, a da Real pobedi sve. Katalonci su stavili šapu na prvo mesto i prednost domaćeg parketa do kraja plej-ofa. Osvajanje duple krune bi predstavljalo potpuni restart za katalonskog velikana. S obzirom kako je situacija izgledala kada je Pešić došao da gasi vatru...
Ali, ima Barsa još bitnih ciljeva ispred sebe. U Evroligi. Povratak u plej-of je uspeh, ali Pešić cilja više. Proračunato gađa sledeću metu.
"Cilj nam je da do kraja zadršimo peto mesto i da igramo protiv Efesa koji će imati prednost domaćeg terena. Zato nam je ova pobeda u Madridu značajna na psihološkom nivou. Znamo da možemo da pobedimo i najbolje timove na njihovom parketu", poručio je Pešić.
Legendarni Srbin je već uradio ogroman posao za godinu i kusur dana u Kataloniji. Iskorenio je gubitnički mentalitet koji se kao virus širio svlačionicom kod Barcokasa i Alonsa. Istina, nisu ni oni imali sreće sa povredama igrača, ali to ni na koji način ne umanjuje veličinu podviga koji je napravio Pešić. Iako će uskoro zaći u osmu deceniju, iako je za manje od dve godine pregrmeo tri operacije – kuka, meniskusa i kolena – i dalje je onaj isti košarkaški genije koji usađuje ekipi pobednički mentalitet.
Dovoljno je iskusan da vrlo dobro zna šta ga čeka do kraja sezone i šta sve može da dobije. Ali i kakvu konkurenciju ima i koliko mora još da unapredi ekipu i održi formu za presudne bitke u sezoni. Za sada sve ide po planu, a ljubitelji košarke u Kataloniji su opet navukli osmehe na lica, sala je sve punija, a atmosfera kao nekad. Kada je Pešić doneo Barsi toliko željenu i čekanu titulu prvaka Evrope sa Bodirogom, Fućkom, Šarasom, mladim Navarom... Tada je bio Barsin košarkaški Konkvistador. Ponovio je ono što je deceniju ranije Johan Krojf uradio u fudbalu kada je Kataloncima doneo prvu titulu prvaka Evrope.
Sledećeg leta je napustio Barselonu kao šampion Španije, a klub je od tada imao uspona i padova, uspeha i neuspeha. Sve dok đavo nije pokucao na vrata kada je Barsa sezonu u Evroligi završila na 13, a sezonu u Španiji na šestom mestu. Bio je to najgori rezultat u modernoj eri Barse... Bilo je potrebna hitna renimacija posrnulog velikana.
Čovek koji zna kako se pobeđuje se vratio kada je bilo najteže, promenio Barselonu, a polako menja i stanje stvari u španskoj košarci. Nije mu dosta. Piše nastavak sa naslovom "Rekonkvistador".