Šta se to dođavola događa s Nemcima?
Vreme čitanja: 4min | pon. 15.10.18. | 17:00
Selekcija Joahima Leva nastavlja da se muči posle debakla na Mundijalu u Rusiji
Novi poraz Nemačke u subotu uveče od Holandije u Amsterdamu (0:3) ostavio je Pancere na samom dnu grupe u UEFA Ligi nacija. Ne baš lepa uvertira za sutrašnje gostovanje u Francuskoj, gde ih čeka aktuelni svetski šampion koji je u sjajnoj formi.
Tri meseca nakon debakla na Svetskom prvenstvu u Rusiji (kada nisu prošli grupu), selektor Joahim Lev je primoran da se vadi na verovatno najtežem mestu, u Parizu, gde očajnički traži makar bod kako bi izbegao postavljajnje nageativnog rekorda i šesti poraz u 2018. što bi bio ubedljivo najgori niz u istoriji seniorske reprezentacije Pancera.
Izabrane vesti
Zašto je to tako? Zašto je jedna od najmoćnijih reprezentacija sveta tako lako tresnula o patos? Probaćemo da vam otkrijemo u narednim redovima.
LEV NEMA PETLJU
Uprkos surovom ispadanju iz grupe na Mundijalu u Rusiji, gde je Nemačka (kao vladajući svetski šampion) završila kao poslednjeplasirana u grupi sa Meksikom, Švedskom i Južnom Korejom, Lev je odlučio da se i ove jeseni drži svojih šampiona iz Brazila 2014 - iako je primetno da je njihovo vreme lagano isteklo.
Tomas Miler, Džerom Boateng i Mats Humels nisu ni blizu forme iz šampionske 2014. godine, a deluje i da selektor Pancera nema hrarosti da im se zahvali i zameni ih nekim od novih mladih talenata koji dolaze.
"U nekom trenutku i Joahim Lev mora da stane i razmisli koliko dugo ima još smisla da drži na terenu 'iskusne' fudbalere", prepoznao je problem i legendarni golman Bajerna Oliver Kan, a sada ugledni nemački komentator.
I, zaista, deluje da fudbaleri kao Antonio Ridiger, Niklas Zile, Julijan Brant ili Filip Maks (koji nije ni pozvan, a jedan je od najboljih fudbalera u Bundesligi), zaslužuju šansu pre mnogih istrošenih zvezda koje ni u Bajernu više ne pokazuju zavidnu formu i kvalitet.
POTREBNA JE NOVA KIČMA
Nažalost, moramo priznati da u 32. godini Manuel Nojer više nije golman svetske klase, posebno nakon dve frakture stopala u 2017. godini. Ispred njega Džerom Boateng (30) i Mats Humels (29) prečesto ostavljaju praznine protivnicima koje, ako imate fudbalera klase kao Memfis Depaj, lako možete da kaznite.
U napadu Tomasa Milera je odavno napustila realizacija i to ne samo u nacionalnom timu već i u klubu, dok se as Reala Toni Kros (28), barem u nacionalnom timu, muči da uspostavi red i zakon na sredini terena.
Sve to pokazuje da je Levu potrebna nova kičma i tim na koji može da se osloni, čak i u slučaju kada sami igrači to ne prihvataju ili ne žele da vide. Ono što je posebno zasmetalo ljubiteljima Pancera posle debakla u Amsterdamu bila je Humelsova ocena da je "mnogo toga bilo dobro".
Biće da je pre selektor bio u pravu u izjavi posle meča kada se zapita zašto njegovi najiskusniji igrači nisu peruzeli odgovornost u poslednjih deset minuta kada se nemačka odbrana poptuno raspala i kapitulirala još dva puta.
GOLOVA NI ZA LEK
Podatak da su Panceri postigli samo 10 golova na poslednjih 12 utakmica govori sam za sebe - Nemačka nije više tako moćan napadački arsenal u šesnaestercu rivala.
Opet malo o "pametnjakoviću" Humelsu koji tvrdi da je "mešavina malera i loše realizacija prilika" zaslužna za činjenicu da njegov aselekcija nije pogodila mrežu Holandije iz 21 pokušaja, dok su na drugoj strani Lale iz 14 pokušaja postigle tri gola i pogodile stativu.
Tomas Miler i njegova zamena u nastavku Leroj Sane promašili su najbolje šanse za Nemačku, a ono što najviše brine navijače ove selekcije je podatak da u timu nema golgetera u formi ni na krilu, čak i nakon što je Lev ukazao šansu i 27-godišnjem debitantu Marku Utu koji, ironično, nije postigao nijedan gol za Šalke ove sezone...
PODELJENI TIM
Još na Svetskom prvenstvu u Rusiji bilo je očigledno da nešto između mlađih i starijih fudbalera u selekciji Nemačke ne funkcioniše. Od onih koji su osvojili Kup konfederacija 2017. samo su Timo Verner (22), Julijan Draksler (25), Jonas Hektor (28) i Džošua Kimih (23) starteri.
Ipak, čini se da su i dalje u povlašćenom položaju članovim šampionske generacije iz Brazila 2014. Joahim Lev ima na rapsolaganju dosta mladih talenata, poput Leroja Sanea, koji prečesto dobija isuviše malo prilike da pokaže šta zna. Podsećamo, radi se o najboljem mladom fudbaleru Premijer lige prošle sezone.
Čak i u izjavama nakon poraza od Holandije (0:3), koji je mnogima otvorio oči, jasno je da mladići poput Kimiha i Drakslera ne razumeju zašto se selektor ne okrene njihovoj generaciji i počne da gradi novu reprezentaciju.
Jak timski duh sigurno bi sprečio da se nemačka reprezentacija raspadne kao što je to bio slučaj u Amsterdamu pre neko veče.
OSREDNJA NEMAČKA
Nemački dnevnik Velt u nedelju ujutru je na naslovnoj strani tužno konstatovao: "3:0 poraz od Holandije - Nemačka je osrednja evropska reprezentacija."
Sane, Draksler, Julijan Brant i posebno Džošua Kimih poseduju ogroman talenat, ali njihova generacija opet nema superzvezdu izvanredne klase kao što je Kilijan Mbape koji je pomogao Francuzima letos da osvoje svetski kup.
Poraz od Galskih petlova u utorak u Parizu ostavio bi Pancere na ivicu ispadanja u B diviziju Lige nacija gde ih kroz nekoliko godina u sledećem izdanju čekaju selekcije kao što su Češka, Vels, Švedska. Dovoljno da i nemačka javnost to prizna - imaju osrednju selekciju.
Foto: Action Images