Pozadina masterplana UEFA i EKA - treće takmičenje kao kamen oko vrata sirotinje
Vreme čitanja: 2min | pet. 14.09.18. | 17:20
Danci su već zabrinuti što će biti među izopštenima iz vodećih fudbalskih tokova
Uvođenjem trećeg međunarodnog takmičenja i smanjenjem Lige Evrope sa 48 na 32 kluba, UEFA i EKA planiraju da zajednički promene međunarodni fudbal.
Novotarije koje su najavljene za 2021. godinu mogle bi najviše da pogode manje razvijene fudbalske nacije, poput Holandije, Grčke, Austrije, Hrvatske, Danske, naravno i Srbije, a one će biti uvod u još veći jaz i faktički razdvajanje Lige šampiona za bogate i ostalih takmičenja za sirotinju.
Izabrane vesti
Već znamo da je od ove sezone planirana još veća nagrada za učesnike Lige šampiona, kao i da top nacije imaju po četiri zagarantovana mesta u grupnoj fazi bez igranja kvalifikacija što je bio prvi korak u, kako kažu, "odvajanju žita od kukolja".
Kako bi sve to moglo da izgleda kroz nekoliko sezona otkrio je i danski novinar Klaus Egelund, koji je dobio objašnjenje od strane jednog tamošnjeg funkcionera zaposlenog u EKA.
"Uvođenje trećeg takmičenja ponudiće opciju manjim fudbalskim nacijama da zarade pristojan deo od kolača u poređenju sa prethodnim. Ali će istovremeno i skraćenje Lige Evrope manjima ograničiti mogućnost prodora u važnija takmičenja, samim tim i znatno manje prihode koji bi trebalo da budu enormni kada nastupi novi sistem takmičenja. Prema nekim procenama i projekcijama, šanse da danski tim koji nije bio šampion dođe do Lige Evrope su oko 2,5 posto", kaže Egelund.
Šta to znači u praksi?
"To znači da će velike nacije eliminisati svaku mogućnost da njihove klubove ugroze klubovi iz nacija rangiranih posle 10. mesta. Takođe, moglo bi lako da se desi i da od 2024. godine imamo Ligu šampiona na dva nivoa, sa učesnicima koji bi je igrali na osnovu plasmana iz prethodne sezone i po sistemu pozivnica", objašnjava Egelund.
Očigledno je, kaže on, da je EKA, koja rukovodi čitavom operacijom, dobro našminkala to treće takmičenje i prodala ga pod velom priče kako je ono važno za dobrobit evropskog fudbala. Za dobrobit bogatih sigurno jeste, ali za sirotinju, dugoročno gledano, biće to kamen oko vrata.
Foto: Action Images