
Operacija „Čistka“, deset igrača na listi, čeka se preko 300.000.000 evra zarade
Vreme čitanja: 5min | ned. 16.06.19. | 14:00
Barselona bi mogla drastično da izmeni sastav ovog leta
Barselonina transfer politika dugo je važila za primer ciljanog i dobro isplaniranog poslovanja, ali poslednjih godina taj trend se sve više menja. Osim toga što se (pre)dugo čeka na novo, kršteno ime iz čuvene Masije, Barsa je određenim promenama u direktorskom pulu došla u situaciju da je predmet ismevanja kritičke javnosti. Naravno, u fokusu su poslovi koji su se dogodili posle istorijskog i megalomanskog transfera Nejmara u Pari Sen Žermen za 222.000.000 evra i kako je klub potpuno pogrešno utrošio taj novac.
Podsetimo, Barselona je od Nejmarove prodaje (222.000.000 evra) servisirala kupovine Usmana Dembelea i Filipea Kutinja za preko 270.000.000 evra, a usput angažovala i Paulinja, Nelsona Semeda, Džerija Minu, pa prošlog leta Malkoma, Klemona Lenglea, Artura, Đerara Deulofeua, Artura Vidala... O kvalitetu Frenkija de Jonga, kaparisanog letos za 75.000.000 (plus 11.000.000) evra tek će se pričati kada se uđe u 2020. godinu. Ne treba zaboraviti da su u planu kupovine Antoana Grizmana, možda čak i Matijsa de Lihta...
Izabrane vesti
Kako je bilo velikih rashoda, tako je Barselona morala da ostvari i određeni rashod kako bi se izbalansirale knjige. Ugrubo, Barselona je tokom poslednje dve godine potrošila preko 500.000.000 evra na pojačanja i dobila oko 360.000.000 evra od prodaje. Dakle, minus je negde oko 140.000.000 evra. Rezultat svega – dve titule prvaka Španije, po jedan Kup kralja i Superkup Španije. Dobro, ali nedovoljno kada se uloži toliki novac u već razrađen sistem...
Zbog toga Barselona je i za ovo leto praktično najavila seriju velikih kupovina, što znači da će se u izlogu naći igrači koji nisu ostavili dobar utisak, koji su nezadovoljni statusom ili su jednostavno – višak.
Najveća enigma ove Barsine generacije je Filipe Kutinjo. Brazilac je na otvaranju Kopa Amerika postigao dva gola za Selesao i pokazao da nije problem (samo) u njemu, već da mu Barselonin sistem, odnosno filozofija Ernesta Valverdea ne odgovara. Kutinjo se nije uklopio. Nije uspeo da nađe svoje mesto pod suncem, a pred kraj sezone osetio je i bes navijača, njihove zvižduke i pobunu, jer od igrača plaćenog više od 140.000.000 evra (ostaje bonus od 25.000.000 evra koji „čeka“ isplatu) nisu dobili ni deo od očekivanog...
Pošto je za godinu i po dana u Barseloni prosuo sve ono što je gradio u Liverpulu, Barselona ne može da traži više od 100.000.000 evra. Ipak ima aktivan ugovor do juna 2023. godine, a još nedavno je objavljeno da je Barselona donela odluku da Kutinjo može da ide u slučaju da dođe devetocifrena ponuda... Verovatno od Mančester junajteda, ako ne i od nekog drugog bogatog kupca... A i Kutinjo je spreman da okrene novi list i zaboravi košmar u Kataloniji.
O slučaju Ivana Rakitića dosta se pisalo minulih dana. Najviše o navodnoj odluci Valverdea da dozvoli njegov izlazni transfer ovog leta kako bi oslobodio prostor za De Jonga. Valverde, kako je objašnjeno, ne bi da proda Rakitića po svaku cenu, ali ako bi stigla dobra ponuda učinio bi to. Hrvat je ušao u ozbiljne igračke godine, ima ugovor do juna 2021. godine i možda je sada najbolje vreme da bude prodat i da se na njemu zaradi poštena suma novca. Inter se dugo pominjao kao moguća destinacija, a Barsa traži bar 35.000.000 evra, dok Nerazuri ne bi išli iznad 30.000.000 evra. Hrvat je po pitanju konkurencije s Holanđaninom nedavno jasno izjavio:
”Možda dolazi da igra na nekoj drugoj poziciji, jer je moja zauzeta”, čime je Rakitić hteo da stavi do znanja svima da ne želi da ide.
Ali, ako mu minutaža zaista bude drastično umanjena, imaće svaki razlog da ode...
Prošlog meseca u javnost je isplivala informacija da Barselona za Jaspera Silesena, golmana koji je od dolaska 2016. godine za 25.000.000 evra uvek bio „broj 2“, traži 60.000.000 evra. Jasno je da se radi o apsurdu, zbog čega je i Holanđanin izašao u javnost i indirektno kritikovao Barseloninu upravu što mu ne dozvoljava da se kao čovek oprosti od kluba i krene dalje, već na njemu pokušava da izvuče novac koji, realno, ne može da dobije. Analitičari tvrde da je Barselonin maksimum u ovom slučaju 30.000.000 evra. Valensija je, navodno, prva na listi, a u igri je i naš Marko Dmitrović, pošto Neto odlazi s Mestalje. Navodno je i Roma zainteresovana, što vuče korene od prošlog leta, ali je suma od 30.000.000 evra previsoka za Vučicu.
Pomalo iznenađujuće deluje da bi Nelson Semedo mogao da ode, pogotovo jer igra vrlo dobro na tom desnom boku. U tom slučaju više je do igrača, nego do kluba. Semedo želi da ide, ali o tome nije obavestio klub lično, već je to učinio njegov agent Žorž Mendeš. Za njega je interesovanje pokazao Dijego Simeone, koji traži desnog beka posle odlaska klupske legende Huanfrana. Barselona ne želi da ga proda, jer bi to značilo izlazak na tržište u potrazi za još jednim kvalitetnim bekom, koji nisu jeftini. Ako Semedo, ipak, bude insistirao na odlasku klub će mu verovatno izaći u susret. Portugalac ima otkupnu klauzulu na 100.000.000 evra, ali Barselona može da računa na pola od te sume, što je najrealnije.
S druge strane, Malkom je klasičan primer kupovine bez ikakvog rezona. Barsa je za njega platila 41.000.000 evra Bordou (nisu uračunati bonusi) i ukrala ga Romi ispred nosa – bio u avionu za Rim kada je prihvatio poziv iz Katalonije –, ali je Brazilac razočarao u ono malo vremena što je dobio (1067) i zbog toga će Barselona pokušati da vrati bar fiksni deo obeštećenja. Mundo Deportivo piše da je Malkomov agent Luis Fernando Menez Garsija pozvan da dođe u Kataloniju na sastanak. Brazilac ne želi da ide, ali Barselona želi da ga proda ako stigne ponuda bar identična onoj prošlogodišnjoj.
Na listi za odstrel su još Denis Suarez, Rafinja Alkantara, Andre Gomeš, Kukurelja, Palensija... I od njih se očekuje prihod od oko 75.000.000 evra.
Suarez je otpisan iz Valverdeovog sistema, a posle debakla na pozajmici u Arsenalu prošle zime klub ne može da očekuje više od 20.000.000 evra, ako i toliko. Za Rafinju će verovatno uzeti još manje, jer se oporavlja od teške povrede kolena, a i ugovor mu ističe za godinu dana. Dakle, negde oko 15.000.000 evra. Zaboravljeni Gomeš nije imao sezonu za pamćenje u Evertonu, ali je očigledno bio dovoljno dobar da ljudi s Gudison Parka žele da ga zadrže. Gomeš već ima dogovor s Evertonom, ostaje samo da se dva kluba dogovore oko obeštećenja, koje bi trebalo da iznosi negde oko 30.000.000 evra. U igri je navodno i Vest Hem, ali Karamele su u prednosti.
Na kraju Kukurelja i Palensija kao dva polaznika Masije mogla bi da donesu negde između 10.000.000 i 12.000.000 evra ponaosob. S tim što bi Barsa u oba slučaja verovatno ubacila povratne klauzule kako bi se osigurala za budućnost. Kukurelju merkaju klubovi iz Španije, Nemačke i Portugalije, a Palensiju želi Bordo.
Kada se sve sabere, to je oko 300.000.000 evra. Barseloni će taj novac biti potreban, jer se opet čeka burno leto na stadionu Kamp Nou, sve u potrazi za idealnom formulom...
Foto: Reuters