Kompas ti treba kad su preko puta Španci – kompas ili svemogući Ronaldo! (VIDEO)
Vreme čitanja: 4min | pet. 15.06.18. | 21:50
Het-trik Portugalca za 3:3 protiv Španije
Gol je relativan pojam kad je terenu Crvena furija. Jer čim Španci pomisle – lopta je već u mreži. Ali u rečniku Kristijana Ronalda poraz ne postoji kao opcija. Bar ne kad su u pitanju one velike, najveće utakmice. Pa nek to znači i da je preko puta Španija, ekipa iz grupe najužih favorita za svetsku krunu. Pa nek to znači i da će Ronaldo morati da uzme loptu i sam sve da završi. U velikom derbiju prve faze takmičenja u Rusiji i već sada možemo da kažemo jednoj od najboljih utakmica sa ovogodišnjeg Mundijala 3:3 uz het-trik neponovljivog Ronalda u Sočiju!
Jeste fraza, ali apsolutno tačna: Španija je timčina sastavljena od najboljih fudbalera na svetu - Ronaldo ipak nije sa ove planete!
Izabrane vesti
I ako se pitate zašto se Portugalcima to nije desilo punih 10 godina, da na takmičarskoj utakmici povedu, pa izgube, odgovor znate: zato što je Ronaldo sve vreme bio tu! Zato što on odbija da umre, čak i kada situacija izgleda bezizlazna. Kad ti Španci saigračima vežu noge u čvor, kad celo drugo poluvreme loptu vidiš samo kao prolaznika u tuđem vlasništvu. Samo jedan trenutak. Najmanja moguća greška. To je sve što mu treba. Prekršaj u zoni šuta u 88. minutu, kad su se svi već pomirili sa tezom da je Španija kvalitetnija i bolja? Može. I to je u redu.
Da vratimo film na početak utakmice... Jedan igrač naspram njega u punom trku? Može i to! Ronaldo će biciklicom da mu zaokupi pažnju, taman toliko da ispruži nogu tamo gde ne sme. Jer to je penal. Ne najočigledniji na svetu, ali je penal. A Ronaldo ne maši penale.
Dalje, trenutak nepažnje ove sezone možda i najboljeg golmana sveta? I to je u redu. I to će Ronaldo da primeti. Ne mora ni da vidi. Osetiće. Gol mu je u krvi. Zapisan u sudbini. Pa i kad šutne snažno, ali posred gola znaće zašto je to uradio. Možda je uhvatio taj milisekund u kome je David De Hea posumnjao u sebe? I shvatio da je momenat. Znamo, zvuči možda preterano, ali kakve veze Ronaldova večerašnja partija ima sa logikom? Ama baš nikakve. On radi nemoguće. I zato je Ronaldo.
Jer da nije, Španci bi ovo lako rešili. Nije da nema kvaliteta u reprezentaciji Portugalije, ali Ronaldo kao da je razmazio saigrače. Svi se fino zavale pozadi, čekaju da on nešto uradi. I sve što smo danas videli od Portugalaca na sebi je imalo Ronaldov potpis.
To naravno ne znači da Španci treba bilo čega da se stide. Oni su danas potvrdili da zaista spadaju u najuži krug favorita za najviši plasman. Kad Furija uzme loptu u noge kompas ti treba da se izvadiš iz tog lavirinta koji ispletu pasovima. Svaka čast Brazilcima na driblinzima, Nemcima na mogućnosti da trče dok sunce ne zađe, ali Isko, Inijesta i drugovi su najveći majstori igre na petoparcu. Lepi im se lopta za stopala. A kad se slučajno i odvoji od noge, tu je Dijego Kosta da kao na igralištu priđe ostalim dečacima, lupi im šljagu, pa nek je tu i onaj "veliki i zli" Pepe, plati Žozeu Fonteu vrtešku i postavi stvari na mesto.
Redak slučaj ipak. U većini Španci igraju tu svoju prepoznatljivu igru. Oni i od slobodnog udarca sa 30 i kusur metara naprave šalu. I malo umetničko delo. U većini zemalja ta kombinacija Kokea i Davida Silve verovatno bi izgledala smešno. Ali kod Španaca to izgleda tako proučeno, tako prirodno. Buskets na drugoj stativi, Kosta na petercu...
A šta tek reći za treći gol? Kad su Isko i Silva kombinovali u dva kvadratna metra na levom krilu. Tako brzo i sigurno da Portugalci ni očima nisu mogli da uhvate loptu. Onda se nekako onda obrela na ivici kaznenog prostora, ali skroz na drugom kraju terena, da bi je tamo Naćo zaklopio volejčinom i iskupio se za tu grešku za penal iz trećeg minuta.
Za sve druge to bi bilo dovoljno. Svi drugi bi ostali bez daha, stali i aplaudirali. Ali oni nemaju Ronalda. A kad imaš Ronalda - sve je moguće. Pa i da primiš tri gola od ove i ovakve Španije i da na kraju ti budeš taj koji je srećniji.
PORTUGALIJA – ŠPANIJA 3:3 (2:1)
/Ronaldo 4pen, 45, 88 – Dijego Kosta 24, 55, Naćo 58/
Stadion: Olimpijski u Sočiju;
Kapacitet: 48.000;
Sudija: Đanluka Roki (Italija);
Portugalija (4-1-3-2): Rui Patrisio – Sedrik, Pepe, Žoze Fonte, Gereiro – Karvaljo – Bernardo Silva (od 69’ Kvarežma), Mutinjo, Bruno Fernandeš (od 68’ Žoao Mario) – Ronaldo, Guedeš (od 80’ Andre Silva);
Španija (4-2-3-1): De Hea – Naćo, Pike, Ramos, Alba – Buskets, Koke – Silva (od 86’ Silva), Isko, Inijesta (od 70’ Alkantara) – Kosta (od 77’ Aspas).
(FOTO: Action Images)